16. 11. 2022
inšpekcija, škarpa, svetovalnica, oporni zid, legalizacija, sosedski spor, medsosedski odnosi
Vprašajte strokovnjaka
Svetovalnica: Kdo je dolžan legalizirati oporni zid
Pozdravljeni,
ko sva kupila stanovanje v trostanovanjski hiši, je investitorica rekla, da bi lastnik zgornje (parcela nad hišo, je višinska razlika) hiše/parcele moral postaviti oporni zid, da se njegova zemlja ne posuva na našo parcelo. Na naši parceli je bilo za tri velike kamione zemlje in kamenja, ki je konstantno eroziralo na našo parcelo. To zemljo smo nato na lastno pest odstranili. Z lastnikom smo večkrat govorili, ampak neuspešno, nakar je potreboval izgradnjo opornega zidu na parceli, da je lahko pridobil gradbeno dovoljenje za gradnjo hiše.
Zgradil je oporni zid, ki je bil naveden v papirjih za gradbeno dovoljenje in še dodatni oporni zid s stičiščem na našo parcelo. Ta oporni zid je vpet na skalo in visok pribl. 2,5 m. Takrat nas je prosil za soglasje, da lahko gradi, ki smo ga tudi podpisali.
V upanju, da ima vse papirje, se je čez eno leto izkazalo, da temu ni tako. Od inšpektorata smo dobili zahtevo, da moramo nemudoma nehati z uporabo opornega zidu in pridobiti mnenje geomehanika in arhitekturni načrt za zid, da lahko sprožimo postopek legalizacije. Kljub temu da mi nismo investitor opornega zidu in da ne stoji na naši parceli, ampak samo meji nanjo, smo po mnenju inšpekcije mi dolžni to urediti. Tudi ta naš sosed od nas želi, da si razdelimo vse stroške legalizacije. Kot pravi, naj bi nas to stalo okoli 3000 evrov.
Zanima me, ali smo to dolžni urediti mi ali ne? Kaj lahko sploh naredimo?
Lep pozdrav.
- Romana
Spoštovana Romana,
postavili ste res zelo zanimivo vprašanje. Neverjetno, kakšne zadrege se vedno pogosteje pojavljajo, predvsem zaradi neodgovornega ravnanja tistih, ki se gradnje ne lotevajo po pravilih. Vaš sosed se je torej lotil izvedbe opornih zidov šele, ko je bilo to neobhodno potrebno zaradi izgradnje njegove hiše. Pred tem ga posipanje terena na vaš del parcele ni motilo.
Najprej naj razčistiva osnovna dejstva, ki jih gradbeni zakon prav natančno postavi, ko v 90. členu pove, kdo je »inšpekcijski zavezanec«.
Inšpekcijski zavezanec je v postopku inšpekcijskega nadzora investitor. Če je investitor neznan, je inšpekcijski zavezanec lastnik zemljišča, objekta ali dela objekta, na katerem se izvaja gradnja. Iz tega torej sledi, da vi ne morete biti inšpekcijska zavezanka, saj oporni zid samo meji z vašim zemljiščem, stoji pa na sosedovem. Lahko se je sicer pri gradnji zgodilo in to se ne dogaja prav poredko, da je sosed postavil oporni zid v vašo parcelo. To pa je lahko težava, in če je temu tako, morate nemudoma narediti vsaj dvoje. Prvič, da pokličete pooblaščenega geodeta. Ta vam bo na lokaciji pokazal in označil, kje dejansko poteka medsosedska meja, prav tako pa tudi, kje leži oporni zid, ki je predmet inšpekcijskega postopka. To bo zelo enostavno, če imate urejeno mejo. O prednosti tega, da so meje urejene, smo v tej rubriki že velikokrat pisali. V kolikor je oporni zid na vašem delu parcele, boste to najbrž morali urejati po sodni poti. V takem primeru si poiščite pomoč pravnega strokovnjaka. Drugi, tudi zelo pomembni korak pa je, da poiščete geomehanika, ki naj si izvedbo opornega zidu ogleda in presodi, ali je oporni zid dejansko ustrezen, da ni morda nevaren. Najslabše bi bilo, da se lahko poruši in poškoduje celo vašo nepremičnino. Gradbena inšpekcija se velikokrat hitro odzove, zlasti v primerih gradenj, ki so predvsem nevarne za zdravje in življenje.
V vaši zgodbi me sicer bega naslednje. Navajate, da živite v trostanovanjski hiši oziroma, da ste kupili enega od treh stanovanj. Ne razumem, kako, da se inšpektor glede opornega zidu obrača samo na vas. Vsa tri stanovanja v stavbi so najbrž etažirana, kar pomeni, da je zemljišče, na katerem stoji stavba, v skupni lasti vseh treh etažnih lastnikov.
Spoštovana Romana, pred vami je naloga, da se postavite zase, da predložite sosedu dokaze, da imate zaradi njega škodo. Z ugotovitvami seznanite tudi gradbenega inšpektorja. Najbrž pa boste morali zadevo s sosedom urejati po pravni poti. Če pri gradnji tega zidu res niste sodelovali, sami nimate prav nobenih obveznosti glede njegove legalizacije. To bo moral narediti na svoje stroške sosed, ki ga je postavil. Če tega še ni storil, bo moral za ta zid urediti vse dokumente. Če ta zid stoji na delu vaše parcele, pa bo moral najprej za ta del zemljišča pridobiti pravico graditi. Brez tega namreč ne bo mogel urediti pravnega stanja opornega zidu.
Vas lepo pozdravljam in vam želim veliko uspeha, pa tudi poguma pri urejanju medsosedske zadeve.