Setveni koledar

Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Ureditev okolice

Svetovalnica: Sosed je na meji postavil zid in lopo brez našega soglasja - kako naj ukrepamo

Arhitektka odgovarja na vprašanje bralca, kaj naj stori, saj je sosed brez njihovega soglasja in verjetno tudi brez ustreznih dovoljenj, na meji med parcelama postavil zid, tik ob njem pa še lopo.
Foto: TarikVision/Shutterstock
Foto: TarikVision/Shutterstock
25. 4. 2024 | 19:32
22. 10. 2024 | 21:37
5:08

Pozdravljeni.

Sosed je na meji postavil škarpo, visoko dva metra. Kolikor vem, bi za tako visoko potreboval naše soglasje?

Zdaj je ob škarpi postavil lesen objekt (lopo), katerega kap je nad škarpo. Za vsa vzdrževalna dela na objektu bi moral do njega dostopati z naše parcele, saj okrog objekta ne more.

Sosed sicer trdi, da ni nikjer nobenega problema, da kompliciram po nepotrebnem, sam pa sem prepričan, da škarpe in lope ni postavil zakonito. Vse je bilo narejeno tako na hitro, da niti ni bilo časa ustaviti del. Kako lahko ukrepam?

Hvala za odgovor.


bralec

Spoštovani,

pogoje za postavitev ograje ali škarpe na meji z vašo parcelo določa občinski prostorski akt. V njem je natanko določeno, kakšne so dovoljene višine in odmiki za vse vrste objektov (enostavne, nezahtevne, manj zahtevne, zahtevne). Osnovna pravila določa državna uredba, občine pa lahko postavijo tudi strožje pogoje.

V vašem primeru predvidevam, da je sosed postavil medsosedski zid. Omenjate namreč škarpo, pri škarpi gre ponavadi za zid med dvema višinama zemljišča, ki preprečuje usipanje ali drsenje zemlje. Če gre za 2 m visok zid ali škarpo, je to že kar precejšnja višina. Skoraj zagotovo pa gre za nezahtevni objekt, za katerega je potrebno dobiti gradbeno dovoljenje. V nekaterih prostorskih aktih piše, da je dovoljeno enostavni objekt ali nezahtevni objekt postaviti do meje, torej ne na samo mejo, vendar samo ob soglasju soseda mejaša. Seveda se razume, da pomeni postavitev »do meje« skrajni rob takega objekta, ki je zunanji rob temelja. Izvedba takega zidu ali škarpe predstavlja poseg tudi v sosednje zemljišče, saj ni mogoče izvesti zemeljskih in temeljnih del brez vidnih sprememb na sosednji parceli.

Za enostavne in nezahtevne objekte je običajno 1,5 m tisti odmik, za katerega soglasje soseda ni potrebno. Vendar kot že rečeno, vsaka občina ima za to določene svoje pogoje.

Sosed je torej za že zgrajeni zid postavil še lopo, ki ima kap še višje kot ograja. Tega objekta enako ne more postaviti brez vašega soglasja. Pomislek, na kakšen način bo sosed vzdrževal tak objekt iz druge strani, torej iz vašega zemljišča, je zelo na mestu. Ko se sestavljajo taka soglasja, se ponavadi dogovori tudi način vzdrževanja in v podobnih primerih je najbolj pametno, da se služnost za potrebe vzdrževanja vpiše v zemljiško knjigo.

Dobre medsosedske odnose je treba spoštovati, vendar obojestransko. Čeprav se vašemu sosedu zdi, da komplicirate po nepotrebnem, imate popolnoma prav, da zadevo poskusite urediti najprej po mirni poti. Sedaj bo seveda zatečeno stanje težko urejati brez slabe volje na eni in drugi strani. Ukrepate lahko tudi na način, da pozovete gradbeno inšpekcijo, če gre za enostavni objekt lahko tudi občinsko gradbeno inšpekcijo. Se pa bojim, da bodo zaradi prezasedenosti z drugimi zadevami zelo počasi ukrepali. Kot kaže, so bile s postavitvijo dveh objektov kršene vaše pravice kot stranskega udeleženca v postopku. Verjetno je tudi,  da sta oba objekta postavljena neskladno s prostorsko izvedbenim aktom, morda sta tudi nelegalna, če nimata gradbenega dovoljenja, pa bi bilo po gradbeni zakonodaji to potrebno. Predlagam, da najprej ugotovite zgoraj navedeno, lahko tudi s strokovnjakom, potem pa se odločite za ukrep. Skrajni ukrep je lahko tudi tožba.

VPRAŠAJTE STROKOVNJAKA

Imate vprašanje povezano z upravnimi postopki, pridobivanjem lokacijske informacije, projektnih in drugih pogojev, gradbenega dovoljenja, o izdelavi projektne dokumentacije pa tudi o možnostih legalizacije nelegalno in neskladno zgrajenih objektov ter o pridobivanju uporabnega dovoljenja ali drugih podobnih problemih s področja gradbeno-prostorske zakonodaje?

Vprašanja za svetovalnico nam lahko pošljete po elektronski pošti na naslov deloindom@delo.si, s pripisom Gradbena zakonodaja.

MORDA VAS ZANIMA TUDI: Vabimo vas na kuharsko delavnico: biskvit za torto in rulado, ki vedno uspe

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine