Več o sanaciji po poplavah in obnovi poplavljenih hiš si lahko preberete v tokratni tiskani izdaji priloge DELOINDOM, ki izide 16. avgusta.
Preventivni ukrepi: preprečevanje zastajanja večjih količin vode na terenu; vsakoletno čiščenje žlebov, strešnih odtokov, jaškov in odtočnih jarkov; ob odstranitvi vegetacije s pobočij je to treba nemudoma nadomestiti z novo zasaditvijo; na strmejših pobočjih izvajamo le minimalne vkope in nasipe; med dolgotrajnejšim in močnejšim dežjem večkrat pregledamo teren in smo pozorni na znake plazenja, kot so razpoke, zdrsi zemljine, pa tudi na zastajanje vode in porajanje izvirov.
PREBERITE ŠE: PREPREČEVANJE PLAZENJA: ZA PLAZOVE SO POGOSTO KRIVI ČLOVEKOVI POSEGI
Ob znakih plazenja: prekritje razpok in odlomnih robov splazitve z neprepustno folijo, da preprečimo dostop padavinske vode; izvedba globoke drenaže v pobočju nad zgornjim odlomnim robom za preprečitev dotoka podzemne vode na območje splazitve.
Ob umiritvi plazenja: na manjših plazovih, ki ne ogrožajo stavb, cest (debeline do 1,5 metra), zgradimo podporno konstrukcijo višine do največ 2 metra z zaledno vzdolžno drenažo (armiranobetonski podporni zid, kamnito zložbo v betonu), ki mora biti temeljena najmanj 0,5 metra v stabilni hribini.
Vsako splazitev moramo takoj prijaviti lokalnim oblastem, pri obsežnejših plazenjih je treba v ukrepanje vključiti geologa ali geomehanika.