Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Ureditev okolice

Zunanja senčila: Zaščita pred vročimi sončnimi žarki

Poletje nam je že postreglo z visokimi temperaturami, tako da smo morali poskrbeti za senčenje na oknih in terasah. Možnosti, kako se skriti pred sončnimi žarki v najhujši vročini, je precej, od naravnih, kot so drevesa in pergole, obraščene z rastlinami, do senčnikov in senčil v obliki jader ter zelo razširjenih tend. A pri načrtovanju zaščite pred pregrevanjem zaradi sonca ne smemo pozabiti na senčenje steklenih površin naših domov.
28. 6. 2019 | 09:30
22. 10. 2024 | 07:19
8:56

Zunanja senčila varujejo pred poletno vročino, ki povzroča pregrevanje stekel. Ponudba različnih sistemov zunanjega senčenja oken je pestra. Ena od možnosti so zunanje žaluzije, s katerimi lahko senčimo večje steklene površine (panoramske stene), z nagibom lamel pa uravnavamo količino svetlobe, ki jo bomo spustili v prostor. Dvigamo in spuščamo jih z vrvico ali vrtljivo palico, z njo nastavljamo tudi nagib, lahko pa so opremljene z elektromotorjem in daljinskim upravljalnikom, ročnim stikalom ali centralnim vodenjem.

»Za večje steklene površine priporočamo uporabo zunanjih žaluzij. Te učinkovito varujejo okna pred vplivi iz okolice, poskrbijo za sodoben videz, hkrati pa lahko z njimi zagotovimo odlično zatemnitev, v nekaterih primerih primerljivo z roletami,« pojasnjuje Jasmina Černela iz podjetja AJM.

Rolete

Pogosta oblika zunanjih senčil so še vedno rolete, ki omogočajo učinkovito toplotno in zvočno izolacijo, so dobra zaščita pred vremenskimi vplivi, na primer ob toči ali hudih nalivih, pa tudi pred vlomilci. »Dobro zaščito pred soncem in pregrevanjem zagotavljajo tako zunanje žaluzije kot rolete. Rolete omogočajo popolno zatemnitev, medtem ko pri žaluzijah tega ni mogoče doseči. Rolete nekoliko bolje izolirajo, z njimi lahko pozimi privarčujemo do 30 odstotkov energije, poleti pa učinkovito ščitijo pred nastankom učinka tople grede, saj odbijajo sončne žarke,« poudarja sogovornica.

Razlikujejo se po obliki, načinu vgradnje, načinu upravljanja in vrsti lamel. Roletne lamele so lahko iz lesa, aluminija, jekla ali umetne mase. Proti zunanjim vplivom naj bi bile najbolj odporne aluminijaste lamele, polnjene s poliuretansko peno, ki imajo tudi dolgo življenjsko dobo.

Spuščanje in dvigovanje rolet s trakom ali vrtljivo palico ob strani okenskega okvira je ena od možnosti, v zadnjih letih pa se vse bolj uveljavljata motorni pogon in daljinsko upravljanje. Daljinski upravljalnik je mogoče kombinirati s svetlobnim tipalom, tako da se rolete dvigajo in spuščajo glede na količino sončne svetlobe.

!!galerija!!


Screen senčila

»Pri večjih steklenih površinah sodobnih hiš se naše stranke vedno pogosteje odločajo za screen senčila, temu pa sledi uporaba tend. Screen senčila so priljubljena zaradi različnih funkcij, ki jih imajo. Zmanjšujejo nam­reč toplotni učinek, omogočajo različno prepustnost svetlobe, prostor se ob odprtem oknu ves čas prezračuje, hkrati pa lahko delujejo kot zaščita pred mrčesom. So preprosta za upravljanje in vzdrževanje,« pojasnjuje Alenka Jeglič iz podjetja Senčila Medle. Na dobro zaščito pred pregrevanjem vpliva tudi tkanina, iz katere je senčilo izdelano. »Za screen senčila je primerna tkanina s čim manjšo prepustnostjo. Pri tendah pa imamo za namen toplotne izolacije prostora v ponudbi posebno tkanino reflect, ki poleg tega zagotavlja največjo zaščito pred vlago in UV-žarki,« še pojasnjuje sogovornica.

Tende

Za senčenje balkonov in teras so primerne tende, pritrjene na objekt. Tudi tu je izbira zelo široka. Na prvi pogled se zdijo podobne, a bistvene razlike se skrivajo v detajlih. Ker gre za dolgoročno investicijo v kakovost bivanja, moramo biti pozorni na malenkosti. Tenda mora biti izdelana iz kakovostne tkanine, imeti mora dovolj močno konstrukcijo, izdelana mora biti premišljeno za konkretne situacije (npr. za vetrovna območja), upravljanje mora biti preprosto in seveda se mora ujemati s celostno podobo hiše. Dobro je poznati izvor izdelka, se pozanimati o materialih, pa tudi o dodatnih funkcijah upravljanja, ki so mogoče.

Na voljo so navadne tende, polkasetne, kasetne in krožne. Med seboj se razlikujejo po videzu in načinu shranjevanja platna. Platno je pri brezkasetni izvedbi ves čas na soncu in dežju, zato se na njem lahko prej razvije plesen kot na tistem, ki je shranjeno v kaseti. »Če bo tenda izpostavljena vetru in dežju, svetujemo izbiro kasetne različice, pri kateri je platno zaščiteno tudi pozimi, ko se ne uporablja,« navaja sogovornica in dodaja, da je tenda senčilo in ne zaščita pred dežjem ter močnimi sunki vetra. Lahko je opremljena s tipali, ki poskrbijo, da se v vetru ali dežju samodejno zapre. Po besedah sogovornice pa je dobro, da jo zapiramo, ko je ne potrebujemo, kar je zlasti priporočljivo, če so napovedane nevihte.

»Za daljšo življenjsko dobo tkanine poskrbimo s primernim vzdrževanjem. Po močnem nalivu, tudi če je bila tenda zaprta, je treba preveriti, ali je tkanina mokra. Če je, jo pustimo odprto, da se popolnoma posuši,« priporoča Jegličeva.

Senčenje strešnih oken
Za prijetne temperature je treba poskrbeti tudi v mansardah, kjer strešna okna opremimo z notranjimi in zunanjimi senčili. Za zunanje senčenje, ki zlasti preprečuje poletno pregrevanje, sta na voljo dve vrsti senčil. Prvo je mrežasto, ki zadržuje poletno vročino in hkrati prepušča večino sončne svetlobe. Primerno je za bivalne prostore, kjer potrebujemo naravno svetlobo ves dan. Druga možnost je zunanja roleta, ki ima poleg zaščite pred vročino še druge funkcije, kot so zaščita okna pred vremenskimi vplivi (zlasti točo), popolna zatemnitev, zaščita pred hrupom. Narejena je iz aluminija, vmesni prostor pri lamelah je izoliran, zato je učinkovita tudi pozimi, ko preprečuje uhajanje toplote iz prostora. Običajno se izbere kombinacija zunanjega mrežastega senčila, ki zadrži 70 odstotkov poletne vročine, prepušča pa večino svetlobe, in notranjega siesta senčila, ki naredi popolno temo za spanje in pozimi poveča toplotno izolativnost okna.

Upravljanje z aplikacijo

Razvoj zunanjih senčil gre zlasti v smeri modernega videza in motoriziranega upravljanja. »Novost na našem trgu je popolnoma podometni screen, pri katerem so podometna tudi vodila. S tem pripomoremo k lepšemu videzu objekta,« pravi Jegličeva. Motorizirano upravljanje se po njenih besedah uveljavlja tako pri zunanjih kot notranjih senčilih. »Trg zahteva udobje in varnost tudi pri upravljanju notranje in zunanje opreme. Upravljanje senčil ni več samo ročno, temveč jih prek elektromotorja lahko upravljamo s stikali, daljinskim upravljalnikom ali aplikacijami na pametnih telefonih,« pojasnjuje sogovornica iz podjetja Senčila Medle, kjer so letos na trg dali aplikacijo za pametne mobilne naprave SMarti, ki omogoča upravljanje vseh motoriziranih senčil in luči od koder koli na svetu. Za to po njenih besedah potrebujemo samo pametno mobilno napravo, vmesnik SMarti in brezžično omrežje.

Kako izbrati pravo senčilo?

Pri izbiri ustreznega senčila moramo za začetek odgovoriti na nekaj vprašanj, na primer, ali želimo v prostoru popolno temo, ali bi radi regulirali dnevno svetlobo, koliko bomo dvigovali in spuščali senčilo, ali želimo, da je senčilo tudi dodatna protivlomna zaščita. To so osnovne postavke, pravi Jasmina Černela, na katere je dobro pred nakupom poznati odgovore.

Pred nakupom se je prav tako dobro pogovoriti s strokovnjakom, ki bo svetoval, katero senčilo je najprimernejše glede na naše želje in objekt, ki ga želimo zasenčiti. Pomembno je zlasti preveriti, ali je stavba primerna za postavitev in montažo izbranega senčila.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine