Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Gradnja in obnova

V Slovenj Gradcu odprli lesen vrtec

»Nedaleč stran, tam za gmajno, je dežela škratov in v njej pogrešajo najmanj dva škrata. Eden se je naselil v vrtcu v Šmartnem, drugi pa tukaj, na Legnu. Če bi malo povrtali v stene novega vrtca, bi ga zagotovo našli,« je bil ob odprtju že drugega lesenega vrtca, ki ga je v slovenjgraški občini zgradilo podjetje Lesoteka hiše, slikovit župan Mestne občine Slovenj Gradec Andrej Čas.
18. 9. 2017 | 13:13
21. 10. 2024 | 14:14
5:06

Gozdni škrat, kot so otroci poimenovali novi vrtec na Legnu, je pomembna pridobitev za kraj, predvsem pa za 78 otrok in osem vzgojiteljic, ki v njem preživijo večji del dneva. »Na prvi pogled sicer ni videti, a na armiranobetonski plošči stoji konstrukcija, ki je v celoti iz masivnih lesenih plošč, iz lesa je tudi notranja oprema. Skupaj je tako v objekt vgrajenega več kot 100 kubičnih metrov lesa, ki zagotavlja najbolj kakovostno bivalno klimo, kar je za razvoj in dobro počutje otrok nadvse pomembno,« je poudaril Žan Pritržnik, direktor podjetja Lesoteka hiše, ki je bil glavni izvajalec del.

Vrtec s 593 kvadratnimi metri površine je zgrajen po sistemu križno lepljenih plošč. »Glavne nosilne in obodne stene so izdelane iz lesenih masivnih plošč, predelne pa v skeletni oziroma okvirno panelni leseni izvedbi,« pravi Pritržnik. Kontaktna fasada je na nekaterih mestih nadgrajena z vertikalnimi lesenimi fasadnimi letvami, ki so hkrati namenjene senčenju velikih zastekljenih površin. Preplet zunanjih in notranjih prostorov omogočajo velike steklene površine  igralnic,  iz katerih je omogočen neposreden izhod na pokrito teraso in naprej na druge zelene površine z igrali. Streha je ravna, kar se je glede na velikost pritlično zasnovanega objekta izkazalo za estetsko in energijsko optimalno rešitev. Objekt se ogreva s kombinacijo ogrevanja na plin in toplotne črpalke zrak/voda, je prezračevan, poleti pa ga bo mogoče ohlajati tudi s konvektorji.

To je že drugi vrtec, ki je bil zgrajen na način javno-zasebnega partnerstva občine in podjetij Lesoteka hiše ter Gozdno gospodarstvo (GG) Slovenj Gradec. Prvega, za katerega je podjetje Lesoteka hiše dobilo nagrado Lesena ikona 2016, so odprli v začetku letošnjega leta v Šmartnem pri Slovenj Gradcu, tretji bo vrata odprl čez približno en mesec v Podgorju. Investicijska vrednost zadnjih dveh je 2,2 milijona evrov, za vse tri pa bo občina zasebnima podjetjema do leta 2031 plačevala približno 480.000 uporabnine na leto in s tem pokrila obratovalne in investicijske stroške. V petnajstih letih bodo investicijsko vrednost preplačali podobnem obsegu kot v primeru najetja bančnega kredita, po izteku te dobe pa bodo vrtci v izključni lasti občine.

»Veseli me, da je lokalna skupnost prepoznala prednosti lesene gradnje, ki zagotavlja kakovostno bivalno okolje za naše najmlajše,« je poudaril direktor GG Slovenj Gradec Silvo Pritržnik in dodal, da je ponosen na celotno ekipo, ki ji je uspelo v tako kratkem času, prej kot enem letu, uresničiti projekt. Pogodba o javno-zasebnem partnerstvu je bila namreč podpisana januarja, marca so pridobili gradbeno dovoljenje, novo šolsko leto pa so otroci in vzgojiteljice že začeli v štirih novih, svetlih igralnicah. »Ureditev in oprema omogočata uresničevanje pomembnih načel in izzivov predšolske vzgoje, odprta zasnova brez hodnikov pa omogoča, da se lahko prostor v vsakem trenutku spremeni glede na dejavnosti, ki potekajo v oddelku,« je povedala ravnateljica vrtca Ivica Vaukan.

S premišljeno zasnovo vrtca, predvsem interierja, se je notranja igralna površina, v katero spadajo vsi prostori, namenjeni vzgojno-izobraževalnim dejavnostim otrok, povečala in presega normativ, predpisan v pravilniku. »Moje izhodišče pri načrtovanju je bilo, da se v čim večji meri izkoristi naravne danosti okolja, v katerem vrtec stoji. Igrivost, ki jo nakazuje zunanjost, je prisotna tudi v notranjosti,« je povedala arhitekta Vesne Novak Temnikar, ki je vrtec umestila tako, da se je na jugozahodni in jugovzhodni strani ohranilo čim več zelenih in igralnih površin, kar je bilo najbolj smotrno tudi z vidika toplotne izolacije in hrupa.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine