Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Vlaga in prezračevanje

Vlaga, plesen

11. 2. 2021 | 11:51
15. 11. 2024 | 14:35
3:10
Preko spletne strani

Spoštovani.

Potrebujem pomoč. Živimo v 1. nadstropju hiše, stare približno 50 let. Do leta 2003 težav ni bilo. Tega leta smo stara lesena okna zamenjali s plastičnimi in takrat se je pojavila plesen. Sprva zelo malo, zatem vedno več. Uredila se je fasada (na stenah je z zunanje strani stiropor). Razlog za plesen smo vedno videli v tem, ker na podstrešju ni bilo nobene izolacije (samo betonska plošča). Lani septembra 2020 smo podstrešje izolirali z 10 cm kamene volne in podeskali z lesom, da je pohodno. Zidove in strope smo prepleskali (omet je ostal star). V času pred izolacijo je bila plesen po celih stropih. Sedaj nam je na zimo plesen ponovno udarila ven. Več ali manj se pojavlja na zunanjih stenah. Ne čez celo steno, ampak samo pod stropom.

Prosim vas za nasvete, kaj še narediti ... Bi bilo potrebno narediti še izolacijo z notranje strani? Je možno, da ven prihaja še vlaga, ki se je v vseh teh letih vpila? Iz srca sem vam hvaležna za odgovore in vas lepo pozdravljam.


Barbara

Glede na opis sklepam, da je težava v kondenzaciji notranje (bivalne) vlage, ki jo proizvajate sami z normalnim življenjem. Te vlage se nabere veliko, pri 4-članski družini 10 - 15 litrov v 24 urah. Pred menjavo oken je ta vlaga "avtomatsko" odhajala ven skozi okenske reže. Sedaj ne več, zato je potrebno to nadomestiti z rednim prezračevanjem (najmanj 3 x dnevno, vedno na prepih celotna etaža in vedno za največ 2 - 4 minute) ali pa s prisilnim prezračevanjem. Pogosto je centralni prezračevalni sistem z rekuperacijo boljši kot lokalni.

Notranja izolacija ta trenutek ni rešitev, je pa možna, če se zunaj ne da narediti nič. Vsekakor je tu podstreha, kjer vedno predlagam najmanj 30 cm (ne pa 10) in kjer je potrebno poskrbeti tudi za toplotno izolacijo vseh toplotnih mostov in hladilnih reber. Enako velja za fasado, kjer so pogosto največji problem toplotno neizolirani temelji. Na podstrehi je potrebno poskrbeti za nemoteno prehajanje vlage skozi toplotno izolacijo (to lahko vaše deske pomembno otežujejo) in seveda odvajanje te vlage skozi line, ki so običajno v obeh špicah pod slemenom strehe.

Kljub prepričanju mnogih, da je za težave z vlago kriva neka "uskladiščena" vlaga od gradnje, ali v vašem primeru "vpita vlaga" temu ni tako. Zidane konstrukcije se praviloma hitro osušijo, vsekakor pa čez poletje. Problem je bivalna vlaga, ki se "proizvaja" vsak dan. Problem so toplotni mostovi, kjer se ta vlaga kondenzira.


'b.potocnik95@gmail.com'
040295408
VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine