26. 4. 2022
Izolacija stanovanja nad garažo
'Miha' preko spletne strani
'Pozdravljeni!
Stanovanje imam v 35 let stari stavbi, kjer so spodaj garaže, nad njimi pa omenjeno stanovanje. Zgradba ima na eni strani dvorišče, na drugi pa strugo reke. Strop garaž je še popolnoma neizoliran (torej se vidi gola "plata"), na zgornji strani te plate (torej tla mojega stanovanja) pa je pod ladijskim podom v dnevni sobi oz. toplim podom v kuhinji 5 cm izolacije volne oz. stiropora. Predvsem v hladnejših mesecih so tla zelo hladna, kljub rednemu ogrevanju, tudi izgube so precejšnje. Načeloma se toploto v prostoru zadržuje z izolacijo stropa (kar imam zgoraj v stanovanju), v tem primeru pa mislim, da bi bilo pametno izolirati tudi spodnjo stran talne plate, torej strop garaže.
Garaža se uporablja za kmetijske namene in avtomobil, zato je bistvo ogreti zgornji prostor, ne garaže. Ta bo po izolaciji najbrž hladnejša kot sedaj, ko toliko toplote prehaja navzdol. Moje vprašanje je torej, kako svetujete izvesti izolacijo tega stropa. Moja želja je predvsem, da bi bila izolacija kvalitetna in da se ne bi po izolaciji pojavila kaka plesen v stanovanju. Želel bi, da je izolacija dovolj trdna, saj je v garaži kar nekaj dela in tudi nekaj mehanizacije, zato domnevam, da bi bil stiropor premehak. Morda stirodur, ki je trši, vendar slabši izolator od stiropora. Čez bi se potem lahko potegnila mrežica in kitanje. Nekateri uporabljajo kombi plate, ali pa po stropu pritrdijo lesene letve in mednje vstavijo volno. Tudi pri Knauf-u sem opazil dva načina izolacije - izolacijske lamele, ki se jih prilepi z malto in pa plošče Heraklit, ki so suhomontažne, z vijačenjem. Ker imam že sedaj na stropu garaže električno napeljavo za osvetlitev, bi jo med delom odmaknil, potem pa želel, da jo lahko dam nazaj.
Prosim za nasvet in čim več informacij, vsaka bo prišla prav. Zanima me torej optimalna rešitev in tudi, kako debela naj bo ta izolacija. Ali je več bolje ali kako drugače.
Najlepša hvala za pomoč. Če bi bilo kakšno doodatno vprašanje, sem seveda dosegljiv na tem naslovu.
Lep pozdrav.'
Celovito in razumljivo ste opisali težave in pokazali pravo pot k rešitvi. Tu še podrobno po alinejah:
- Površina: Izolirate ves strop (tudi nosilce, če so) in vse zunanje in notranje stene (tudi stebre, če so) še pol metra od stropa navzdol. S tem odpravite vpliv hladne garaže na stanovanje preko sten.
- Material: Primerna je vsaka toplotna izolacija, to je EPS (beli ali sivi stiropor), XPS (stirodur), kamena ali steklena volna. Njihova izolativnost se loči po lambdi, vsi navedeni imajo lambdo okrog 0,032 W/mK. Za okrog 30 % bolj izolativen je Puren ali Weber super 20. Tega uporabite, če pričakujete težave zaradi prenizke svetle višine prostora. Dober material je tudi negorljiv Multipor.
- Debelina: Pri debelini se nikoli ne varčuje. Za manj izolativen material je 15 cm idealno, 10 cm minimalno. Za bolj izolativen pa naj bo minimalna debelina 7 cm
- Način pritrjevanja: Vse navedene izolacije se na strop pritrdi z lepilom.
- Zaključni sloj: Ta je lahko fasadni sloj, kot ste napisali (mrežica). Glede na to, da je to delovni prostor z možnostjo poškodbe stropa je smiselno razmisliti o kakšni leseni stropni oblogi. Tudi zaradi požarne varnosti bi bile idealne mineralne negorljive plošče.
Odgovarja: Bojan Žnidaršič
energetski svetovalec in direktor Vitre Cerknica