Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Podkasti

Deloindom podkast: Kako ustvariti prostor, ki nikoli ne gre iz mode

Po poletnem predahu se vračamo z novimi epizodami Deloindom podkastov. Tokrat smo se z arhitektoma Tanjo Špan Vasiljević in Daretom Vasiljevićem iz biroja Arhimetrics pogovarjali o trendih s področja arhitekture in notranjega oblikovanja. Odgovorili smo na večno dilemo, ali je za trendovski ambient potreben velik proračun, ter se pozanimali, kako oblikovati večno eleganten prostor.
Foto: Marko Feist/Delo
Foto: Marko Feist/Delo
10. 9. 2024 | 08:40
5. 11. 2024 | 11:17
5:33

Pogovor smo začeli z debato o tem, kaj trend sploh je in kako hitro se trendi menjavajo. Sogovornika razmišljata, ali je na področju oblikovanja prostora trendom sploh smotrno slediti, posebno glede na dejstvo, da se opremo načrtuje za dvajset ali več let. Hkrati arhitekta biroja Arhimetrics poslušalcem ponudita nekaj praktičnih idej, katere gradnike prostora velja načrtovati bolj trajno in katere je mogoče preprosteje zamenjati ter prostor tako stilsko osvežiti. Sicer arhitekta poudarita, da pri svojem delu v praksi bolj kot trendom sledita individualni zgodbi, željam naročnika, karakteristikam prostora ter stremita k večno elegantnemu rezultatu.  

V pogovoru smo ugotovili, da so trendi na področju arhitekture običajno tudi odraz neke širše družbene klime. V našem času je to denimo stremljenje k trajnostnemu načinu življenja, obnovljivim virom energije, reciklaži. V tem duhu arhitekta apelirata, naj se pohištvo ne kupuje na kratek rok, temveč se investira v boljše kose, ki bodo uporabni dlje časa in nas bodo morda celo preživeli.

Tudi z manjšim vložkom je mogoče narediti zanimive projekte in ravno tu se pokaže kreativnost arhitekta!

Sogovornika smo povprašali tudi o tem, ali je za trendovsko oblikovan ambient treba imeti velik proračun. Tanja Špan Vasiljević razmišlja: »Najprej se moramo vprašati, kaj nam prostor pomeni. V interierju preživimo zelo velik del svojega življenja. Ni pomembno, kako bo prostor izpadel na slikah za družabna omrežja, temveč kako bo deloval v realnem življenju. Koliko časa bo nek pohištven kos funkcioniral, koliko časa ne bo izgubil oblike, koliko časa bo preživel material ... Zato je dobro bolj kot o ceni razmišljati o kvaliteti. Lahko pa seveda prebarvamo stene, zamenjamo blazine, kupimo novo pregrinjalo itd ... Menim, da ljudje po nekem časovnem obdobju želimo neke spremembe, kar pa je mogoče izvesti tudi z manjšimi posegi.«

Dare Vasiljević doda: »Ne bom lagal, večji budžet omogoča več možnosti, to je dejstvo. Vseeno pa trdim, da je mogoče tudi z manjšim vložkom narediti zanimive projekte in ravno tu se pokaže kreativnost arhitekta!«

Dober arhitekt zna projekt zasnovati tako, da pravila upošteva, vseeno pa projekt zapelje malce po svoje, sta prepričana sogovornika. FOTO: Marko Feist/Delo Foto:
Dober arhitekt zna projekt zasnovati tako, da pravila upošteva, vseeno pa projekt zapelje malce po svoje, sta prepričana sogovornika. FOTO: Marko Feist/Delo Foto:

Vsak trend je mogoče interpretirati na takšen način, da postane večen.

Arhitekta smo prosili za namig, kako ločiti minljive trende od tistih, ki bodo ostali večni. Kaj storita, kadar si naročnik zaželi resnično trendovskih detajlov? Zakonca Vasiljević samozavestno trdita, da je lahko vsak trend mogoče interpretirati na takšen način, da postane večen. Mogoče se je treba poslužiti nenavadne aplikacije materiala ali nepričakovane kombinacije kosov, vsekakor pa je mogoče trende narediti večne. Seveda pa mora prostor do neke mere odražati tudi čas, v katerem je bil zasnovan. Dare Vasiljevič poudarja, da je arhitektura kot cestnoprometni predpisi - skupek pravil. »Dober arhitekt zna projekt zasnovati tako, da pravila upošteva, vseeno pa projekt zapelje malce po svoje. Arhitekt se mora vprašati, kaj je njegova naloga, kako jo rešiti?«

Tudi, če se želimo izogniti trendom, nekako podzavestno vplivajo na nas.

Sogovornika smo povprašali še po virih inspiracije. Dare Vasiljevič razloži, da delo arhitekta presega meje poklica ter je v bistvu življenjski slog. »O projektih razmišljamo tudi med prostim časom, obiskom gozda, galerije ali med potovanjem. Tudi nočno bedenje lahko spremeni pogled na projekt.« Tanja Špan Vasiljević zaključi: »Vsakodnevno smo z vseh strani bombardirani s podobami in novostmi.  Če želimo priznati ali ne, to vpliva na nas. Tudi, če se želimo izogniti trendom, nekako podzavestno vplivajo na nas. Včasih se je treba ustaviti, premisliti ter ustvariti svojo sliko, ki bo drugačna.« 

NAPOVEDUJEMO
V naslednji epizodi, ki bo na sporedu 24. septembra, bomo pod drobnogled vzeli prenove starejših domov. V goste prihaja uveljavljena arhitektka Petra Zakrajšek iz biroja GAO arhitekti, izkušnje iz prve roke pa bo z nami delila tudi novinarska kolegica Mateja Delakorda, ki se je lotila prenove starejše notranjske hiše. Vabljeni k poslušanju!

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine