Načrtujemo izdelavo fasade na hiši, ki stoji ob prometni cesti, in se odločamo o njeni barvi. Kakšna barva fasade ni preveč občutljiva na umazanijo? Ali moram biti pri izbiri primerne barve pozoren še na kaj drugega, morda teksturo zaključnega sloja?
Hvala za pomoč.
Najbolj hvaležni toni so v barvnem spektru peščenih odtenkov, saj najbolje kompenzirajo smog, prah in okoljske nečistoče. Zelo modne so kombinacije čokoladno rjave z naravnimi toni, kot so barve peska, vanilje in karamele. Za dvobarvne kombinacije je najbolje narediti barvno študijo, ki naj jo opravi strokovnjak. Bolj ko je fasada gladka, manj se v neravninah »ujame« umazanija, zato kot zaključni premaz priporočamo samočistilno mikroarmirano fasadno barvo Nanoxilcolor ali Jubizol Nano finish S, če izbrani sistem to dopušča. Vabimo vas, da nas obiščete v Jub Design Studiu, kjer si sisteme in odtenke lahko ogledate na večjih površinah, poleg tega vam bosta pri izbiri svetovala tehnični svetovalec in arhitekt.
Jub, Tehnično svetovalna služba
Umazanija se najlaže in najmočneje oprime vlažnih fasadnih površin, medtem ko potrebuje suha fasadna površina dlje časa, da se umaže. K njeni suhosti veliko pripomoremo z napušči, ki preprečujejo neposredno omočenje ob deževju, in z izbiro zaključnega sloja. V Webru ponujamo tankoslojni zaključni sloj weber.pas topDry, ki se hitreje suši. To omogoča razporejanje vlage po površini. Druga rešitev je stara klasična praskana teranova, ki je na voljo v 43 tonih. Debeloslojna fasada je zaradi vsebnosti apna in cementa krušljiva in delci ometa z nje nenehno odpadajo. Z odpadajočimi delci odpada tudi na njih ujeta umazanija. Le pri praskani teranovi lahko govorimo o samočistilnem učinku. Granulacija (tekstura) ne vpliva na hitrost nabiranja prašnih delcev. Zaključni sloj granulacije 1 mm se lahko umaže enako hitro kot tisti z granulacijo 3 mm.
Matija Proj, Saint-Gobain gradbeni izdelki
Glede umazanije so najbolj hvaležne nevtralne barve. Ker je hiša ob prometni cesti, priporočam zaključni omet Baumit NanoporTop s samočistilnim učinkom fotokatalize, ki dodatno in aktivno varuje fasado pred organsko umazanijo. Fotokataliza temelji na vrsti fizikalnih in kemičnih reakcij, ki potekajo na površini katalizatorja s pomočjo svetlobe – dnevna svetloba aktivira fotokatalizator v ometu oziroma barvi. Delci umazanije se na površini razkrojijo in z gibanjem zraka odstranijo in deloma odpadejo. Padavine in izhlapevanje odstranijo delčke umazanije in očistijo fasado. Fotokatalizator v fasadi se pri tem procesu ne izrablja.
Miha Marinič, Baumit