Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Razno

Barve cvetja na zelenjavnem vrtu

Tako lep je bil pretekli teden, ko je po deževnem obdobju ponovno posijalo sonce. Pa čeprav so jutra že dokaj hladna in so podložene zimske jope za ugodno delo na prostem, kot ga imamo vrtnarji in oblikovalci vrtov, nujne. Oblačenje v čebulo, kakor radi pravimo, je stalnica jesenskih in spomladanskih dni. Čez dan, ko začnejo božati sončni žarki, se nemalokrat zgodi, da toplo bundo zamenjajo lahkotne majčke s kratkimi rokavi. In te tople prijetne urice je treba izkoristiti za opravila na vrtu.
3. 10. 2017 | 08:30
22. 10. 2024 | 00:40
4:36

Moj eko vrtiček je s soncem obsijan ponovno zažarel. Jesenske barve bližnje divje trte na ograji vrta so se zlile z barvami cvetočih trajnic, aster in hermelik,  ki se bohotijo kar med zelenjadnicami. Res je, moje gredice z zelenjavo so večji del leta polne tudi cvetja. Cvetje ne igra samo okrasne vloge, ampak privablja na vrt opraševalce in naravne sovražnike škodljivcev, ki na zelenjavnem vrtu pomagajo pri ohranjanju ravnovesja. Zgodaj spomladi, še preden vrt ponovno oživi, ga naredijo privlačnega narcise, malo kasneje tulipani, majski vrt, že poln zelene barve zelenjadnic, pa polepšajo cvetoči turški in binkoštni nageljni. Še dve potoniki se pobahata z bogatim cvetjem, preden poleti zažarijo gredice zaradi rumenih cvetov rudbekij, rožnatega ameriškega slamnika, sreten, plamenk, gavr. Vse te rožice spadajo v skupino okrasnih zelnatih trajnic, tako da so na mojem vrtu iz leta v leto. Gredice maja dopolnim še z enoletnicami. Tako zelo meni ljubimi astrami in cinijami, ki me spominjajo na otroštvo, ter ognjičem, žametnicami in kapucinkami, ki igrajo v vrtu poleg okrasne še drugo, zelo pomembno vlogo, varujejo posevke pred škodljivci.

Rož nikoli ni dovolj, sem si rekla in zavihala rokave ter posadila na gredice, ob potke in ob ograjo vrta še nekaj zelnatih trajnic. Tudi na moji na novo urejeni terasi, kotičku, kjer s svojimi strankami preživim kar nekaj časa, so našle svoj prostor v pocinkanem koritu okrasne trave in plamenke.

Posejala sem tudi vse vrtnine, ki sem jih imela namen, torej rukolo, krešo, tržaški solatnik, motovilec, špinačo in redkvico. In ker sem ravno te dni dobila v dar od gospoda Braneta seme solate sem posejala še to. Brane pravi, da je to super solata. Dobro prezimi, tako da jo pobiramo zgodaj spomladi. Brane del posevka pokrije šele februarja, da bo glavice lahko pobiral malo prej. Tako, kot se to pravilno počne. Katera sorta je, ni vedel povedati. Zato sem poleg zasejane vrstice pritaknila tablico z napisom zimska solata Brane. Ja, tako se dogaja pri menjavi semen. Marsikje se sortno ime izgubi, seme pa roma iz rok v roke, iz vrta na vrt in se ohranja, ker ima čudovite lastnosti. In to je pomembno. Da rastlina dobro raste, da ni zahtevna, da nimamo težav z boleznimi in škodljivci in ne nazadnje, da je okusna.

Malo me je zaskrbelo mokro vreme, tako da sem vse posevke poškropila s čajem iz žajblja in rmana. En dan z enim, drugi dan z drugim. Obe rastlini zavirata razvoj gliv plesnivk, ki v mokrih razmerah grozijo našim posevkom, predvsem radiču. Rman tudi spodbuja vegetativno rast, tako da je dobrodošel na jesenskih posevkih. Eno pest suhe zeli prelijemo z litrom vrele vode. Počakamo, da se ohladi, precedimo in škropimo.

Radiči, tako jesenski kot zimski lepo rastejo. Štrucar je že oblikoval podolgovate štruce, glave jesenske sorte palla rosa 2 se tudi že polnijo, zimski radič pa sem nekajkrat porezala, tako da je lep, krepek in čaka na pomlad.

Prihajajoči teden bo menda še vedno sončen in topel. Najverjetneje bom uredila še eno gredico in sestavila nov kompostni kup. Aha, pa nekaj zimske solate bom posadila.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine