Setveni koledar

Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Razno

Hidroizolacija in zgornji sloj montažnega balkona

Bojan Žnidaršič, urednik NEP Slovenija, Krist K-Tes
18. 9. 2017 | 13:13
15. 11. 2024 | 14:23
4:36
preko spletne strani

Pozdravljeni,
imamo železno konstrukcijo montažnega balkona dimenzij 4,5 m x 2 m. Jeseni nameravamo hišo obleči v fasado, še pred tem pa moramo »obdelati« balkon. Ker je pod njim še en balkon, me zanima, s kakšnimi materiali naj ga obdelamo, da voda (dež) ne bo tekla na spodnjega. Zgornji sloj naj bi bil iz materiala, ki ga je preprosto čistiti (keramika, na primer). Ker je balkon montažni, verjetno zaradi same teže ni primerno, da bi nanj dali najprej estrih in nato keramiko? S kakšnimi materiali naj ga torej obdelamo, da bo urejena hidroizolacija, čiščenje preprosto in da pri tem (zaradi teže) ne bi ogrozili statike balkona?
Hvala in lep pozdrav!


Andrej

Zaradi toplotne izolacije fasade bo balkon ožji za (recimo) 20 centimetrov. Moj predlog je, da začnete s toplotno izolacijo in jo v celoti zaključite. Tlak na balkonu pa nato izdelate po naslednjih korakih:

1. Poskrbite, da bo največja razdalja med kovinskimi nosilci 50 cm (na štirih metrih konstrukcije torej 2 x zunanji nosilec in 7 x vmesni).
2. Na nosilce položite prvo plast desk (slepi pod). Predlagam, da so te deske s spodnje strani obdelane, saj bodo v celoti vidne s spodnjega balkona.
3. Na ta del pritrdite vse potrebne pločevinaste obrobe in žleb (če je potreben).
4. Na deske gre rezervna kritina (recimo Tyvec), ki je drugi vodotesni sloj in zagotovi 100-odstotno zaščito spodnjega balkona. Položite jo prek ravnega dela pločevinaste obrobe.
5. Na to konstrukcijo gre lesen pod (Decking), narejen iz stabilnega lesa (tik, na primer).
6. Za prvi vodotesni sloj se med deske Decking vlaga tesnilna guma. Ta je široka od 0,6 do 1,2 cm, odvisno od širine desk.
7. V dolžino bo vsaka deska merila štiri metre, za širino (globino) balkona pa bo treba določiti prave mere.
8. Polaganje poda začnite pri zaključeni fasadi, kjer med desko in fasado postavite že omenjeno tesilno gumo.
9. Običajno se stik med tlakom in fasado zaključi z 10–15 cm visokim coklom. Tudi za ta del lahko uporabite lesen pod Decking.

Zgornjo rešitev sem preveril v podjetju Alpod Podskrajnik, kjer imajo tudi potrebni material za izvedbo.

Bojan Žnidaršič, urednik NEP Slovenija

 

 Po izvedeni fasadi je treba na jeklenih nosilcih izdelati pod. Najprej preverite, da razmik med jeklenimi nosilci ne bo večji od 50 cm. Pod se lahko izdela iz dveh slojev OSB-plošč debeline 16 mm, ki se jih polaga križno, lahko pa je spodnji sloj iz desk, ki so s spodnje strani že končno obdelane, zgornji sloj pa iz OSB-plošč.
Na OSB-plošče se pritrdijo vse pločevinaste in odkapne obrobe z možnostjo odvajanja vode v predviden žleb. Izbira prave hidroizolacije je zelo pomembna. Priporočam uporabo sodobne metode hidroizoliranja s hladnim premazi, saj bi s klasično metodo hidroizoliranja z ognjem lahko poškodovali leseno podlago, fasado in okna. Premaz mora biti prav tako monoliten, brezšiven, z visoko elastičnostjo, da diha s podlago in z direktnim oprijemom na fasado, okna, pločevinaste obrobe in leseno podlago.
Predlagam izvedbo s poliuretansko hidroizolacijo sistema Hyperdesmo z uporabo armaturne mrežice po celotni površini. Hidroizolacijo je treba neprekinjeno nanesti na fasado 10–15 cm, leseno podlago in zaključiti na pločevinastih obrobah.
Končni pohodni sloj mora biti prav tako fleksibilen, zato izvedba s keramičnimi ploščicami ni priporočljiva; fuge bi namreč lahko zaradi stalnega dihanja in vibriranja podlage popokale. Za jeklen montažni balkon je najprimernejša lesena terasa, ki je lahko izvedena in naravnega lesa (tik, macesen) ali pa z umetnih kompozitnih materialov.

Kristjan Šuštar, podjetje K-Tes



VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine