Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Razno

Kolumna Andreja Jagra: Priprava hiše za prezračevalni sistem z rekuperacijo

Mladi graditelj družinske hiše iz Šentjurja pri Celju. Ker je ugotovil, da so mnoge informacije s področja gradnje, ki so mu bile dostopne, enostranske in ne olajšajo odločitev, ki jih mora sprejeti investitor, se je odločil svoje izkušnje deliti z našimi bralci, ki se odločajo o gradnji doma.
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Andrej Jager
11. 9. 2018 | 12:46
22. 10. 2024 | 04:07
5:56

Zaradi prezračevalnega sistema ne potrebujem drugega prezračevanja v kurilnici, kopalnicah in nape v kuhinji.

Že pred gradnjo hiše smo se odločili, da jo bomo opremili z infrastrukturo za vzpostavitev prezračevalnega sistema. Glavni povod za to odločitev je trenutna situacija. Živimo v mansardnem stanovanju, kjer je v zimskem času, ko je prezračevanje skozi okna omejeno, zelo slab zrak. Veliko truda in denarja bo vloženega tudi v gradnjo energijsko učinkovite hiše. Takšen sistem tako že sam po sebi sodi zraven, čeprav nekoliko dvomim v ekonomičnost sistema za moj tip hiše. Je pa tudi res, da zaradi prezračevalnega sistema ne potrebujem drugega prezračevanja v kurilnici, kopalnicah in nape v kuhinji. Pa še celo hišo bo mogoče klimatizirati in odstranjeni so vsi toplotni prehodi, ki so pri običajnem preboju sten in stropov neizogibni.

Ocene o vrednosti investicije so različne. Kolikor sem zasledil na spletu, se cene pri ponudnikih ne razlikujejo bistveno. Vem samo, da ne bo poceni. Enemu od ponudnikov storitve sem poslal povpraševanje za izvedbo kompletnega prezračevalnega sistema z rekuperacijo. Priložil sem tudi tloris pritličja in mansarde. Dobil sem ponudbo z izrisom ventilov (zračnikov) in temeljito obrazložen proces, kaj vse je treba storiti, če bom del izvedbe naredil v lastni režiji. Verjetno imajo kar dosti izkušenj s podobnim povpraševanjem, saj so mi vzorno po alinejah našteli vse korake, ki morajo biti izvedeni, da lahko prezračevalno napravo vgradijo. Še dobro, da sem povpraševanje poslal pred gradnjo, da sem vse potrebno lahko pripravil.


Prejeta ponudba izvedbe na ključ je bila ovrednotena na slabih 7000 evrov z DDV. Moram še preveriti, ali lahko res pridobim nepovratna sredstva Eko sklada za tovrstne naložbe. Omenjajo 20 odstotkov investicije, vendar ne vem, ali velja to za vse novogradnje. V ponudbo niso vključena groba dela, kot so preboji skozi stene in ploščo. Dodatno morajo biti do mesta prezračevalne naprave napeljani tudi vsa elektro napeljava in komunikacijski vodniki za kratkotrajno maksimalno moč prezračevanja.

Ponudba zajema popis materiala in opreme, ki so potrebni za izvedbo. Skoraj polovico stroška predstavlja prezračevalna naprava. Drugi največji strošek je 250 metrov prezračevalnih cevi, ki bi jih porabili za našo hišo. Strošek cevi je ocenjen na slabih 1000 evrov z DDV, sledijo še razdelilne komore, regulacija, ohišja ventilov in drug material.

Še dobro, da sem povpraševanje poslal pred gradnjo, da sem vse potrebno lahko pripravil.

Tipski načrt naše hiše prezračevalnega sistema ni predvidel, zato je bilo potrebne spremembe predstaviti tudi zidarju. Ta je pozidal in dvignil mansardni del za eno opeko. Dobljena višina bo omogočala polaganje cevi nad prvo ploščo, ki bodo služile prezračevanju pritličja hiše. Možnost je tudi položitev cevi v ploščo, vendar se za to nisem odločil. Za prezračevanje mansardnega dela bo razvod cevi potekal pod suhomontažnim stropom mansarde, znotraj toplotnega ovoja. Pred vlitjem prve plošče smo nad kurilnico opažili odprtino dimenzije 115 cm x 20 cm za razvod cevi, ki bodo potekale nad prvo ploščo do sistema v kurilnici. Prav tako smo po navodilih ponudnika pred vlitjem plošče s kosi kanalizacijske cevi premera 160 mm opažili odprtine nad sobami, kjer bodo nameščeni prezračevalni ventili. Z izvedenimi ukrepi smo pripravili grobo osnovo za kasnejšo montažo prezračevalnih cevi po hiši.

Po mojem videnju sta največji slabosti visoka cena in drago vzdrževanje zaradi menjave filtrov.

Odločitev o tem, ali bomo prezračevalni sistem z rekuperacijo dejansko imeli, smo preložili v kasnejši čas. V fazi gradnje bomo hišo pripravili na razvod z inštalacijami, ki bodo to omogočale. Kasnejša vgradnja cevi bi bila neizvedljiva oziroma vsaj zelo otežena. Zato načrtujemo sproti, ko bo gradbena situacija to dopuščala, razpeljati odvodne in dovodne cevi za zrak. Predviden strošek po ponudbi je 1000 evrov z DDV. Potrebovali bomo tudi ohišja ventilov, za vsak prostor posebej. Cena posamičnega je približno 30 evrov z DDV, potreboval pa jih bom 14. Investicija že terja svoj davek v evrih, upam, da ne bo zaman.

Preboji v ploščo in dvignjena mansarda za eno opeko so bili izvedeni kot naročeno. Zdaj smo že tako daleč, da so na vrsti estrihi. Preden hišo zasedejo novi mojstri, bo treba razpeljati še prezračevalne cevi. Cevi, ohišja ventilov in tesnila so že doma, razpeljali pa jih bomo v svoji režiji.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine