Setveni koledar

Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Razno

Kolumna Andreja Jagra: Priprave na selitev

Naš novi dom že čaka. Vsa dela v hiši in okoli nje še nekaj časa ne bodo končana, a smo že tako daleč, da so osnove urejene in že lahko razmišljamo o selitvi. Pri gradnji hiše je tako, da se začne in konča z administrativnimi postopki. Še preden spakiramo prve kovčke, si moramo urediti nove dokumente.
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Andrej Jager
9. 7. 2019 | 12:44
22. 10. 2024 | 07:22
5:36

Pri gradnji hiše je tako, da se začne in konča z administrativnimi postopki.

Ureditev novega stalnega bivališča ni bila pretežka naloga. Hiša je vpisana v zemljiško knjigo, oba z ženo sva lastnika, kar je razvidno iz evidenc, ki so na vpogled na upravni enoti. Spremembo stalnega prebivališča sva urejala skupaj. Na oddelku za upravne notranje zadeve so izpolnili zgolj obrazec za spremembo stalnega bivališča. Žena mi je dovolila, da so me v evidenco vpisali kot nosilca gospodinjstva. Na nov naslov sva seveda vpisala tudi otroka. S podpisom obrazca sva uradno že bila preseljena in na novem naslovu. Stroškov s postopkom nisva imela.

Drugačna zgodba pa je s pridobitvijo osebnih dokumentov. Ustaljen postopek, ki  smo ga prav tako hitro opravili, vendar ne brez stroškov. Za dokumente smo trije člani potrebovali nove fotografije. Za našega Miho sva dokumente urejala pred manj kot enim letom in je bila fotografija shranjena še v arhivu upravne enote. Trije smo se vseeno morali fotografirati. Pri meni ni bilo težav, trikrat je šklocnilo in imeli smo fotografijo. Pri dekletih je trajalo nekoliko dlje, še največ časa in truda smo vložili v pridobitev kakršne koli fotografije naše najmlajše članice, ki ni bila razpoložena za slikanje. Strošek fotografij, ki jih nismo niti razvili, saj jih je fotograf kar poslal na UE je bil približno 35 evrov. Niso pa fotografije največji strošek. Vsi štirje smo potrebovali nove osebne izkaznice. Na novo smo dali narediti tudi dve vozniški in prometni dovoljenji. Strošek nove osebne izkaznice je slabih 19 evrov, vozniškega dovoljenja 15  in prometnega dovoljenja 14 evrov. 

Skupen strošek izdelave novih dokumentov nas je stal slabih 170 evrov. 

Smo na novem naslovu, zdaj je treba o spremembi obvestiti vse, ki morajo o tem biti obveščeni. Posebej ni potrebno obveščati državnih organov, kot so davčni urad in zavod za zdravstveno zavarovanje. Preverjeno, podatki se osvežijo takoj. Vseeno pa sem o spremembi naslova s kopijo ali skenom potrdila o stalnem prebivališču obvestil banko, Center za socialno delo in delodajalca. Zdaj moram osvežiti še naslove na naročninah, spletnih profilih za dostavo in še kje. Pošto bomo še prejemali na stari naslov, saj sem zagotovo koga izpustil.

Še večji strošek kot osebni dokumenti je bil nakup drugega avtomobila. Zdaj smo kombinirali z avtomobili staršev in se je izšlo. Po novem z enim avtomobilom pri hiši ne bo šlo. Potrebujemo še nekaj večjega, kot vozimo zdaj. Izbira in plačilo avtomobila je zahtevna naloga, ki se jo vsak loti po svoje. Mi smo izbirali glede na razpoložljiva sredstva in izbrali večji rabljeni avtomobil. 

Še največjo težavo pri selitvi nama predstavlja čas.

Zaradi selitve bosta otroka v jeseni začela obiskovati tudi drug vrtec. Ob vpisu sva malo v strahu pričakovala, kaj bo, saj se nama trenutna situacija časovno ne bi izšla. V predvidenem času nama ne bi uspelo iti  v vrtec po otroka. V času prijave še niti nismo imeli novega naslova in smo morali našo željo o spremembi dodatno utemeljevati. Na srečo se je izšlo. V jeseni se bo nov začetek začel tudi v vrtcu.

Še največjo težavo pri selitvi nama predstavlja čas. Hiša je že kakšen teden pogojno vseljiva, a potrebno je prenesti še vse, kar bomo selili. Ne mudi se s selitvijo vseh stvari naenkrat, zato bova večino zvozila sama. Imava prikolico in seveda velik drugi avto. Odlična rešitev je tudi najem kombija. Šlo bi tudi drugače, a kljub plačilu 40 evrov na dan + gorivo je to v najinem primeru še vedno najugodnejša in najhitrejša možnost. Dodatne roke za pomoč bodo tako kot že veliko krat do zdaj delo opravile prostovoljno, za kakšen ječmenov smuti ali sok.

Od pohištva kaj veliko tako ne bo treba prepeljati, a vseeno sva se odločila, da s seboj vzameva spalnico, otroško sobo in jedilnico. V prvi fazi je to najbolj nujno, vse drugo bomo selili sproti. Šele ob planiranju sva se zavedla količine predmetov, ki jih imamo po omarah in predalih. Vsega je skoraj preveč, in ko se bomo preselili, bomo naredili še čistko. Čas je za pakiranje!
PREBERITE ŠE: Stroški gradnje družinske hiše: Od izkopa do konca gradnje 130 tisočakov

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine