Ni se še zgodilo, da bi hkrati v istem tednu sadila tulipane in narcise na gredo pred hišo in kupovala božično zvezdo!
Ko je temperatura nekajkrat padla pod ledišče, je pustila sledove le na kapucinkah. Druge občutljivčke na mraz, ki še vedno rastejo na vrtu, sem seveda zvečer pred napovedanim mrazom nemudoma zaščitila s tuneli. In če se sliši še tako nenavadno, še pred enim tednom mi je v enem od toplejših dni uspelo dokončati novo okrasno gredico. Pred hišo sem na koščku zelenice pred mesecem dni uredila novo gredo s trajnicami. Časa za zasaditev čebulnic pa je zmanjkalo. In tako mi je toplo zimsko vreme ponovno omogočilo, da sem delo dokončala. Nobena greda s trajnicami namreč ni popolna, če ji ne dodamo nekaj spomladi cvetočih čebulnic! Te poskrbijo, da bo gredica s trajnicam lepa že nekoliko prej, torej že zgodaj spomladi, preden se bodo trajnice dodobra zbudile in oživele.
Nekaj botaničnih vrst tulipanov vsako leto posadim v lončke. Tako nežni so, da pride njihova lepota bolje do izraza, če rastejo v lončkih kot pa na gredicah. Kar poglejte na lanski fotografiji, kako eleganten je cvet botaničnega tulipana Tulipa turkestanica.
Rastline pač nimajo kaj iskati v trgovinah s prehrano!
Božične zvezde so tudi pri nas pridobile mesto najbolj prodajane cvetlice v decembrskem času, ugodna cena in vedno večja ponudba tudi v živilskih samopostrežnicah pa so še dodatno pripomogle k popularizaciji. No, o slednjem bi lahko še razpravljali... rastline pač nimajo kaj iskati v trgovinah s prehrano!
Sama se tako en dan odpravim v vrtnarski center z namenom, da se vrnem domov s svojim primerkom praznične rastline. Opremljena z veliko platneno vrečo in dodatnim papirjem zavijem med mize, kjer se šopirijo in tekmujejo med seboj ne samo rdeče, tudi rožnate in kremasto bele božične zvezde. Velike, majhne, tako majhne za v lonček premera deset centimetrov in na drugi strani velike, skoraj že kot malo manjše grmovnice. Moj pogled se usmeri v tiste z rožnato obarvanimi ovršnimi listi. Rdeče so za moj okus preveč klasične in barva premočna. Srednje velika bo ravno pravšnja za lonček, ki doma že čaka nanjo.
Cvetki so pri vseh rumeni
Ne kupujte shiranih, obolelih, ovenjenih rastlin, ki so zaradi tega morda tudi krepko znižane.
Med zajetno množico rožnatih primerkov izberem tisto, ki ima prave cvetove še zaprte. To so tisti drobni rumeni cvetovi na vrhu rastline. Veliki rdeči, rožnati in belo rumeni listi, ki dajejo videz velikih cvetov so pa samo obarvani ovršni listi in nimajo nobene zveze s cvetom. Torej preverite najprej drobne rumene cvetove, poglejte, v kakšnem stanju so obarvani ovršni listi in zeleni pravi listi. Oboji morajo biti krepki, dobro obarvani, brez kakršnih koli pegic. Preverite tudi spodnjo stran listov, če se slučajno tam ne gostijo uši ali pršice.
Ne kupujte shiranih, obolelih, ovenjenih rastlin, ki so zaradi tega morda tudi krepko znižane. Ne kupujte tudi rastlin v hladnih vrtnih centrih ali na tržnici na prostem. Te rastline bodo potem, ko jih prinesemo v topel dom, zaradi prevelikega temperaturnega šoka takoj odvrgle liste.
Tako, izbrala sem svojo novo sostanovalko in komaj sem čakala, da jo prinesem domov in postavim na svoje mesto. Na blagajni mi jo je prijazna blagajničarka zavila v papir. Če ne boste deležni te oskrbe, preden odidete iz trgovine, sami poskrbite, da bo rastlina dobro zaščitena. Čeprav sedaj temperature niso pod ničlo, je za rastlino vseeno šok, ko jo prenašate najprej iz tople trgovine na prosto na mraz do avta, pa spet iz toplega avta na mraz in spet v toplo stanovanje. Ko jo prinesete domov, jo najprej pustite še zavito v najbolj hladnem delu stanovanja. Potem jo odvijte in šele čez nekaj časa prenesite na prostor, ki ste ji ga namenili.
Zalivajte vedno s postano vodo sobne temperature. Preden jo ponovno zalijete, počakajte, da se prst nekoliko posuši. Proda pa le ne pozabite vlažiti. Vsakih 14 dni rastlino pognojite z ekološkim tekočim gnojilom.
Ko odvrže liste, naj gre počivat, ne v smeti
Ko zgodaj spomladi rastlina odvrže liste, je to znak, da je napočil čas počitka. Porežite jo na višino 10 cm (roke si zaščitite, saj je mleček strupen in lahko na koži povzroči nevšečnosti) in jo postavite v hladen, senčen prostor. Prst mora biti skoraj suha. V začetku junija rastlino presadite v dobro prst in jo postavite na svetel in topel prostor. Začnete redno zalivati in dvakrat na mesec gnojiti z ekološkimi tekočimi gnojili. Ko se pojavijo mladi poganjki, pustite le nekaj močnejših, druge odstranite. Tako boste kmalu imeli spet lepo košato lončnico. Iz potaknjencev lahko vzgojite nove rastline. Če jih vršičkate, bodo rastline lepše in bolj košate.
Zakaj ne bi sprejeli novega izziva in ravnali z božično zvezdo tako, da vam bo lepšala stanovanje še vrsto let?
Božična zvezda je rastlina kratkega dne, kar pomeni da oblikuje cvetove in obarvane ovršne liste pred božičem le, če ji v oktobru in novembru vsak dan namenimo 14 ur popolne teme. Brez naše pomoči bo zacvetela, ko bodo prazniki že mimo. Konec septembra tako vsak dan proti večeru rastlino pokrijete s črno plastično vrečko, ki jo naslednje jutro odstranite. Po osmih tednih pokrivanja (podaljševanja noči), ravnate z njo tako, kot sem opisala zgoraj.
Zakaj ne bi sprejeli novega izziva in ravnali z božično zvezdo tako, da vam bo lepšala stanovanje še vrsto let? Najprej poskrbite, da bo imela v času rasti ustrezne razmere, ko pa se začne pripravljati na počitek, je ne zavrzite kar tako iz navade. Pomislite ne vse te tovornjake božičnih zvezd, pripeljane od daleč, kjer se za vzgojo rastlin porabi ogromno energije, vode, gnojil in zaščitnih sredstev. Če se vam ne ljubi ukvarjati z dodatnim zatemnjevanjem, pa bo pač zacvetela enkrat januarja. Nič zato. Lepi obarvani listi bodo popestrili sive mrzle dni. Navsezadnje so rastline živa bitja, ki nam s svojo lepoto izkazujejo hvaležnost in si ne zaslužijo, da bi jih tako z lahkoto zavrgli.