S čebulnicami dopolnimo grede s trajnicami
Grede s trajnicami ne bi bile popolne brez spomladi cvetočih čebulnic. Čebulnice jih naredijo lepe, še preden se trajnice začnejo prebujati in razraščati. Ko bo njihov čas minil, se bodo trajnice že dovolj razrasle, da bodo prekrile počasi veneče in mogoče malo manj lepo listje, ter prevzele vlogo krašenja grede.
Jaz sem pred dvema letoma svojo gredo s trajnicami dopolnila z morjem čebulic. Želela sem ustvariti videz travnika – to pomeni, da so čebulice razporejene po celotni gredi po nekem urejenem neredu.
Spomladi cvetoče čebulnice se podajo celo v zelenjavne gredice – če imate težave z voluharjem, jih bo z njih odgnal vonj čebulic narcis.
Ja, vem, čudno se sliši. Priložena slika bo povedala vse. Skratka izbrala sem dve sorti narcis, ki zacvetita najprej, različne sorte tulipanov, ki se razlikujejo po času cvetenja, vendar so barvno usklajeni. Čebulice sem po gredi razporejala po vrsti. Najprej sem po celotni gredi enakomerno med trajnice razporedila eno sorto narcis, potem drugo, potem so sledili najprej ena sorta tulipana, pa druga, pa tretja in nazadnje četrta. Tako je gredica zacvetela najprej z narcisami, ko so te bile v najbolj bujnem cvetenju so se jim že pridružili zgodnejši tulipani, ko so narcise počasi odcvetale pa so se zgodnejšim tulipanom pridružili popki malo kasnejših...in tako naprej. Učinek je bil naravnost fantastičen, greda je bila lepa od začetka aprila do konca maja. Potem pa so že zacvetele trajnice.
Čebulnice zasadimo na zelenjavne gredice
Zakaj pa ne?! Veste kako lepe so gredice zaradi njih že v času, ko so zelenjavni vrtovi še dokaj prazni. In če imamo problem z podzemnim stanovalcem, kosmatim vegetarijancem voluharjem, bo vonj čebulic narcis tega požrešneža odgnal z našega vrta. Preverjeno deluje.
Popestrimo trato
Tudi travno površino lahko naredimo privlačnejšo na pogled. Predvsem zgodaj spomladi, ko se narava šele prebuja, smo tako zelo željni cvetov, barv, vonjav. Na trato lahko v skupinah posadimo narcise. Da bo zasaditev naravnejša, jih sadimo tako, da z višine spustimo večje število čebulic, da padejo na tla in jih posadimo točno tam, kamor so padle. Spomladi bo taka površina s cvetočimi narcisami prečudovita.
V trato, ki jo redno kosimo, posadimo zgodaj spomladi cvetoče čebulnice, kot so npr. žafrani ali hrušice. Tudi pod drevjem in grmovnicami posajeni zvončki, jarice, hrušice, snežne modrice in morske čebulice bodo že v enem letu prekrili večje površine in ustvarili čudovite barvne preproge.
!!galerija!!
Zasaditve v cvetličnih loncih in koritih
S čebulnicami lahko polepšate balkone ali okenske police. Zasaditve lahko ustvarite s kombiniranjem več različnih vrst in sort, ki se razlikujejo po času cvetenja, višini, barvi in obliki cveta. Sama obožujem kombinacije narcis, ki zacvetijo prve, z dvema sortama tulipanov, zgodnejšo in kasnejšo, za piko na i pa poskrbi še okransi luk, ki zacveti zadnji. Naj namignem, v naslednji kolumni vam bom predstavila nekaj prekrasnih kombinacij!
Na dno lončka najprej dodamo pesek, ki bo poskrbel za boljše odtekanje vode. Substrat naj bo lahek in ne prebogat s hranili. Lahko je to kar vrtna zemlja, kateri smo za večjo zračnost dodali nekaj mivke.
Čebulice sadimo po plasteh. Večje in kasnejše posadimo globlje, manjše in zgodnejše pa bolj proti vrhu posode.
Čebulice sadimo po plasteh, odvisno od velikosti in časa cvetenja čebulice, gomoljčka, korenike. Večje in kasnejše posadimo globlje, manjše in zgodnejše pa bolj proti vrhu posode.
Namestimo jih nekoliko gosteje, kot če bi jih sadili na grede, lahko se med seboj dotikajo.
Čebulnice lahko posadimo tudi med rastline, ki jih ravno v tem času zasajamo v korita, ki bodo predstavljala jesenski in zimski okras. To so vrese, mačehe, ciklame, hebe – pravimo jim kar jesenske lepotice. Čebulnice, ki bodo zacvetele spomladi, bodo take zasaditve poživile in vnesle pomlad tudi na naše balkone.
Kaj pa, ko odcvetijo
Že mnogokrat sem slišala, da nekateri listje narcis, potem, ko le te odcvetijo, povežejo v snope. Ne počnite tega. Listi naj rastejo tudi po cvetenju še naprej v svoji naravni obliki. Čeprav počasi odmirajo, vse do konca opravljajo opomembno funkcijo. Čebule, gomolji, brsti, rizomi preko listov nabirajo hranila, ki jih čez zimo skladiščijo, spomladi pa porabijo za rast in cvetenje.
Tudi pri ostalih spomladi cvetočih čebulnicah pustite listje, da samo ovene, ne režite ga.
Če pravilno kombiniramo zasaditve čebulnic med trajnice, bo ta pomanjkljivost manj vidna. Sproti pa režemo odcvetele cvetove, da rastlina ne izgublja energije za tvorbo plodov, semen.
Večino čebulnic po cvetenju pustimo v zemlji. Izjema so nekatere vrste za mraz preobčutljivih narcis, predvsem tacetnih (Narcissus tazetta). Te poberemo iz zemlje, očistimo, posušimo in shranimo v papirnatih vrečkah v hladnem in suhem prostoru. Tako naredimo tudi z vsemi čebulnicami, ki jih imamo posajene v cvetlična korita ali zabojčke.
PREBERITE ŠE: Kolumna Jerneje Jošar: Čebulnice, hrana za dušo in oči