V teh prazničnih dneh marsikomu krasi dom božično žito. Ko sem dva tedna nazaj pisala kolumno o setvi božičnega žita, me je prešinilo. Predvsem pozimi, ko je sveže zelenjave občutno manj kot v ostalih letnih časih, se moja okenska polica, včasih tudi dve, spremeni v zeleno oazo mini rastlinic. Pa ne samo, da so kalčki zelo zdravi, tudi nadvse lep okras jedi so.
Tako z lahkoto posejemo seme pšenice ali ječmena, da potem uživamo v pogledu na zelene bilke sredi zime, gojenja kalčkov, ki je prav tako nezahtevno, pa se loti le malokdo.
Kalčki vsebujejo številne vitamine, predvsem vitamine B-skupine in C vitamin, in to tudi do 20 kratno količino, kot je v spečem semenu. Zato je tako pomembno, da tudi sicer semena leče, čičerke, fižola, ajde, ječmena pred uporabo vsaj malo nakalimo. Stročnice zaradi tega postanejo tudi lažje prebavljive. Prav tako je v kalčkih več rudninskih snovi, več beljakovin, vsebnost maščob in ogljikovih hidratov pa je manjša. Ne smemo pozabiti tudi mineralov, denimo kalcij, magnezij, železo, kalij.
Zadnja leta se vedno več srečujemo z mikro zelenjavo. Kakšna je razlika med njo in kalčki? Pri kalčkih je pomemben odebeljeni kalček z zasnovo kličnih listov, pojemo jih skupaj s semenom, najkasneje, ko poganjek zraste do dva centimetra. Mikro zelenjava pa ima poleg kličnih listov še prve prave liste. Pravzaprav so to že prave male rastlinice, ki so videti tako kot sadike zelenjave, ki jih potem presadimo na prosto. Le da v našem primeru namerno sejemo seme zelo na gosto, saj bomo bilke v 10 do 14 dni od setve porezali in pojedli. Poganjki so lahko visoki 3 do 10 cm, odvisno od vrste zelenjave.
Uporabimo lahko prav vsa semena zelenjave, žit in stročnic. V trgovinah najpogosteje najdemo kalčke alfa alfa (detelja lucerna), kreče, fižol mungo, sojine kalčke, kalčke redkve. Sicer pa sama veliko kalim tudi ječmen, preden skuham iz njega zelenjavno enolončnico ali pa pustim, da zraste in režem bilke, ki jih dodam solatam (mikro zelenjava). Tudi ajdo najprej nakalim. Sončnice, brokoli, rdeče in zeleno zelje, rukola, bazilika, gorčica, tudi por, pesa, solata in celo chia semena lahko vzgojimo v kalčke ali mikro zelenjavo.
Kalčke gojimo v različnih posodah, na krožniku, v kozarcih za vlaganje, v kalilniku in v tako imenovanem zračenem valju. Za vse pa veljajo skupna pravila:
V posodico, pladenj, krožnik nasujemo prej namočeno seme, toliko, da prekrijemo dno in prekrijemo s preluknjano folijo.
Za gojenje v kozarcu in zračnem valju so primerna večja semena. Zračni valj lahko kupimo, če ne, si pomagamo s kozarcem za vlaganje. Poleg njega potrebujemo še gazo ali tanko tkanino in gumico. Seme čez noč namočimo. Naslednje jutro odlijemo vodo, dobro speremo. Kozarec zapremo s tkanino in jo pritrdimo z gumico. Kozarec postavimo z odprtino navzdol, poševno, da voda odteka.
Sončnice, brokoli, rdeče in zeleno zelje, rukola, bazilika, gorčica, tudi por, pesa, solata in celo chia semena lahko vzgojimo v kalčke ali mikro zelenjavo.
Za gojenje v kalilniku so primerna drobnejša semena. V posamično posodo nasujemo prej namočeno seme.
Za gojenje mikro zelenjave potrebujemo pladenj, ki ga napolnimo s prstjo – rahlim substratom. Debelina tri centimetre bo zadoščala. Dobro ga navlažimo s pršilko, po njem na gosto razporedimo seme, ga rahlo pritisnemo ob substrat in pokrijemo z največ pol centimetra debelim slojem substrata. Navlažimo s pršilko. V ta namen lahko kupimo v vrtnarskih centrih pladnje s sterilno blazinico iz mineralnih vlaken ali kamene volne. Prednost tega je v čistoči, kar je bolj pomembno pri vzgoji na veliko, namenjeno prodaji. Za doma pa bo čisto v redu, če uporabite ekološki substrat za setev ali sadike. Dva do trikrat na dan pršimo, da podlago ohranjamo vlažno.
Njihovo življenjsko moč in svežino najbolje izkoristimo, če jih zaužijemo presne. Le kalčki iz soje, čičerke in fižola so užitno samo, če so dušeni. Mikro zelenjave ne kuhamo.
Sama jih dodajam solatam, zdaj v zimskih dneh jih dodam motovilcu, kisli repi ali kislemu zelju, nadvse poživijo solato iz naribanih korenovk in gomoljnic. Vmešamo jih v namaze, z njimi obogatimo obložene kruhke, poganjke tudi sočimo jih ali dodajamo v smutije. Seveda lahko kalčke in poganjke uporabimo tudi v mnogih kuhanih jedeh, v juhah, prilogah, enolončnicah, slanem pecivu, kruhu.