Ja, preurejanje vrta čaka. Na kaj? Na gospoda, ki mora najprej posekati – skrajšati vrbe, ki se prevešajo nad gredice, delajo premočno senco, hkrati pa jezijo sosede, ker jim menda smetijo stanovanje. Skratka, najprej je treba narediti večja dela, da lahko sama nadaljujem.
Sicer pa se vsakokrat, ko se kje kaj zalomi, ko stvari ne stečejo tako, kot bi morale, spomnim maminih besed: »Nejka, vse je za nekaj dobro. Boš videla malo pozneje. Vse bo še dobro. Samo prepusti se in počakaj.« In tudi tokrat se je izkazalo tako. Kljub temu da vrt miruje, so moji dnevi prekratki za vse, kar moram in kar še želim narediti. Zdaj je večji del dneva in tudi kakšna ura ali dve globoko v noč posvečen novemu vrtnarskemu priročniku. Izid je bil načrtovan že to pomlad, pa se je uredništvo odločilo, da ga prestavimo na naslednjo pomlad, kljub temu da je bila večina vsebine že dokončane.
PREBERITE ŠE: Kolumna Jerneje Jošar: Prijetna jesenska opravila
Marsikdo bi se zaradi tega verjetno jezil, bil žalosten, sama pa sem si rekla, no, pa imaš več časa, da se dobro pripraviš na spomladanske projekte. Poleti sem se spet vrnila k priročniku, še enkrat vse prebrala, dopolnila, eno poglavje celo dodala (ker sem začutila, da ga moram dodati), naredila še kakšno fotografijo več, da je nabor še bogatejši. In spet sem pomislila, kako težko bi speljala vse to, če bi imela v delu še preureditev vrta. Torej, vse je za nekaj dobro!
Rman za čaj
Med pregledovanjem in popravljanjem priročnika sem se spomnila, da bi bilo pametno, če naredim še dodatne zaloge rmana. Za zimski čaj zame in za rastline spomladi. Še cveti na okoliških travnikih, tako da sem se opremila s škarjami in šla na sprehod. Vreme je bilo na moji strani, tako da sem se naužila še sončnih žarkov in vitamina D.
Za uporabo za čaje režem že mlade rastline – liste, in ko zacveti, še cvetove. Kar zajeten šopek sem ga nabrala. Cvetove in liste sem posušila, stebelca pa so romala na kompost. Dovolj sem ga narezala, da sem si lahko privoščila tudi lep šopek.
Kako zelo prav mi bo prišel posušen rman spomladi, ko ga na travnikih še ni v izobilju, na vrtninah pa se že pojavljajo škodljivci, kot denimo uši, tudi čebulna muha in bolezni. Pa tudi za kasneje bo prišla prav večja zaloga.
S pomočjo čaja iz rmana se bojujemo še proti kapusovi muhi, korenjevi muhi, porovi zavrtalki, porovemu molju in proti glivičnim boleznim, predvsem plesnivkam. To so krompirjeva, solatna, čebulna, kapusova in kumarna plesen.
Rman tudi spodbuja delovanje žvepla in kalija, kar je zelo dobrodošlo pri plodovkah, ki ju potrebujejo veliko. Prav tako vpliva na delovanje drobnoživk v tleh, zato sama že od pomladi naprej večkrat zalivam tla okoli rastlin z rmanovim čajem.
Spomladi sveže natrgan rman položim kar med zastirko. Njegov vonj vsaj malo pomaga odvrniti polže od »bogato obložene mize«.
Priprava čaja iz rmana
Pet posušenih velikih socvetij rmana prelijemo z 1 l vrele vode in pustimo stati vsaj 15 minut. Tekočino odcedimo in razredčimo s toplo vodo v razmerju 1 : 3. Idealna temperatura čaja, s katerim škropimo, je okoli 25 °C. Zalivamo po tleh ob rastlinah ali po njih, enkrat na teden. Biodinamiki priporočajo škropljenje ob dnevih za cvet.
Za lepo jesen in pomlad
Saj veste, kako pomembno je tudi pri vrtnarjenju misliti naprej. V vrtu je vse postorjeno, prihaja pa najboljši čas za sajenje spomladi cvetočih čebulnic. Ne morem brez narcis in tulipanov. Vsepovsod jih imam zasajene. Ker v Vrtnarski hiši že nekaj let razvajam svoje stranke z nesramno lepimi sortami narcis in tulipanov, ki se ponašajo tudi z neverjetno debelimi čebulami (kar je predpogoj za lepo, močno in zdravo rastlino), vsako leto dodam še nekaj sort, katerim se ne morem upreti. Ravno pred dvema dnevoma sem za predah od gledanja v računalniški zaslon v pocinkan lonec zasadila kombinacijo narcis in tulipanov, ki se bodo do pomladi skrivali v zemlji, na vrh pa, da bo zasaditev lepa že v jeseni, dodala nekaj rumenih povešavih sort mačeh. Prekrasno že zdaj, kaj šele bo, ko bodo skozi gosto prepreden koreninski sistem mačeh marca pokukale najprej ljubke nizke, večcvetne bele narcise sorte 'The Bride', nevestice, ki omamno dišijo. Aprila jim bodo sledili zgodnji tulipani 'Candy Prince'. Maja, ko bodo narcise že odcvetele, 'Candy Prince' pa bo ravno zažarel v vsej svoji lepoti, se mu bo pridružila še pozno cvetoča sorta tulipana 'Salmon Impression'. Popolno!
Nič težkega! Vedeti morate samo to, kdaj katera sorta cveti in kako visoko zraste, ter seveda združiti ustrezne barve. Le pogumno, da bo jesen prijetnejša in pomlad barvita. Mene je čisto zagrabilo in takoj sem zasadila še nekaj lončenih loncev z drugimi kombinacijami.