Setveni koledar

Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Razno

Kolumna Mateje Tamše: Primopredaja hiše

Foto: arhiv Mateje Tamše
Foto: arhiv Mateje Tamše
Mateja Tamše
12. 10. 2022 | 08:06
22. 10. 2024 | 18:08
4:40

Na dan primopredaje sva midva že nestrpno čakala na hiši, da pride nadzornik s strani izvajalca hiše. Prva stvar, ki se je je lotil po prihodu, je bila izvedba "blower door" testa, torej testa, ali je hiša tako zrakotesna, kot so zapisali v PHPP izračun. Najprej je prelepil vse odtoke in možne odprtine, skozi katere bi lahko zrak sicer uhajal ter namestil ventilator, s pomočjo katerega se test izvaja, na vrata kabineta. Test je uspešno izvedel.

Nato smo se skupaj sprehodili po celi hiši ter se pogovorili o morebitnih stvareh, ki bi lahko bile problem – na srečo jih ni bilo veliko – na primer kakšna praska tu in tam, eno okno je potrebovalo dodatne nastavitve, nekaj lepila je ostalo po okvirjih oken. Poleg tega nama je nadzornik tekom pogovora še razložil namen kakšnih zadev pri hiši, pogovorili smo se o poteku gradnje, temu, kako smo bili z njo zadovoljni, kaj bi spremenili, mogoče izboljšali.


Ta sprememba se mi je zdela bistvena – do takrat je bilo vse, kar bi šlo lahko narobe, odgovornost izvajalca, sedaj pa se je to breme slavnostno preneslo na naju.

Nato smo primopredajni zapisnik podpisali – v njem je bil določen tudi rok za odpravo kritiziranih napak. In tisti podpis se mi je takrat zdel res tako pomemben – zdaj sploh ne vem več, zakaj sem se zaradi njega tako zelo vznemirjala. Nadzornik nama je predal še navodila za uporabo hiše. Teh navodil je za cel fascikel in dejansko se moraš kar poglobiti in si vzeti čas, da prideš skozi. Najbolj so me presenetila navodila za žaluzije s svojimi podrobnostmi. Za predstavo – notri so še navodila za uporabo toplotne črpalke, rekuperacije, parketa, stopnišča, strehe, vrat ipd., praktično vseh sestavnih delov hiše, skupaj z garancijami na posamezne dele.   

Nato je sledila še mini slavnostna predaja ključev ter šampanjca in hiša je postala najina - odgovornost. Predvsem ta sprememba se mi je zdela bistvena – do takrat je bilo vse, kar bi šlo lahko narobe, odgovornost izvajalca, sedaj pa se je to breme slavnostno preneslo na naju. Meni je bil vseeno to precej nov občutek, ki sem ga morala kar nekajkrat prespati, da sem ga končno nekako "dojela".

11 dni pred pogodbenim rokom za dokončanje hiše smo torej imeli ključe naše hiše v rokah - še en od večjih mejnikov pri gradnji montažne hiše smo uspešno zaključili.

Naš izvajalec je zagotovil še osnovno zavarovanje hiše za prvo leto, kar smo dokončno urejali v naslednjih dneh po primopredaji.

V tistih naslednjih dneh sem se res zavedela, koliko organizacije, usklajevanja, dela, živcev, smo si prihranili zaradi same odločitve za montažno hišo. 

No, že takoj v naslednjih dneh pa se je začel ta preskok odgovornosti na naju, name, neverjetno poznati. Ker smo imeli datum primopredaje dogovorjen pribl. 14 dni vnaprej, sem namreč prve nujne stvari, dostave in storitve, potrebne za selitev, imela dogovorjene že takoj v naslednjih dneh. Do sedaj je vse te zadeve – da so bile dostave materiala na hiši pravočasne, da so bile ekipe delavcev usklajene med seboj in so bile na hiši v pravilnem zaporedju – urejal izvajalec, po novem pa je vse to padlo name. Nikoli do takrat se nisem rabila spraševati, ali pride na hišo prava oseba za to, da neko delo opravi, ali bo material na hiši pravočasno in ali so dostavljene prave stvari. V tistih naslednjih dneh sem se res zavedela, koliko organizacije, usklajevanja, dela, živcev, smo si prihranili zaradi same odločitve za montažno hišo. 

O AVTORICI
Mateja Tamše je diplomirana pravnica, sicer pa profesionalna fotografinja in mama. V virtualnem svetu jo srečate pod vzdevkom Mami na kvadrat in pol, saj občasno piše tudi svoj blog.

V prihodnjih mesecih bo v kolumnah z nami delila izkušnje z gradnjo montažne hiše in selitvijo v nov kraj, kar bo za petčlansko družino velika prelomnica.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine