Moj prvi vtis je bil ta, da je sejem za četrtek dopoldan zelo dobro obiskan. Ne bi sicer mogla reči, da je bila gneča, na trenutke pa se je pri določenih stojnicah nabralo kar precej ljudi. Kaj je torej drugače? Zaradi spremenjene situacije na trgu v preteklih dveh letih namreč zdaj, v tem trenutku, deluje, kot da VSI gradimo ali prenavljamo. Vsi tisti, ki smo imeli ta plan in smo se tega res lotili, pa tudi tisti, ki z začetkom gradnje lovijo še zadnji vlak nizkih obrestnih mer, smo trenutno v akciji. V različnih fazah gradnje – nekateri pri samih gradbenih materialih, drugi pri stavbnem pohištvu, tretji že pri opremi hiše ali zunanji ureditvi.
Zaradi spremenjene situacije na trgu v preteklih dveh letih namreč zdaj, v tem trenutku, deluje, kot da VSI gradimo ali prenavljamo.
Kakšni so moji splošni vtisi? Nisem našla veliko stojnic izvajalcev montažnih hiš – pred dvema letoma so bili tam praktično vsi – letos sem jih zasledila le nekaj. Po drugi strani je bilo ponudnikov oken, talnih oblog, vrat, drugega stavbnega pohištva kar precej. Posebej sem opazila tudi ponudnike alternativnih rešitev za kopalniška tla in stene. Kar se tiče zunanje ureditve, pa so po mojem mnenju res izstopali ponudniki pergol ter nadstandardnih senčil, zasedli so skoraj celo halo. Našlo se je kar nekaj ponudnikov, povezanih z izvedbo zunanje ureditve – razstavljeni so bili različni tlakovci, škarpniki, ograje, kurišča, zbiralniki za vodo in podobno. Zaznala sem tudi široko ponudbo proizvajalcev vzmetnic in postelj. Verjetno sem kaj še zgrešila, medtem ko sem se kar nekaj časa zadržala pri stojnici s koriti in armaturami, ki se jih že noro veselim za v našo novo kuhinjo.
Kaj je bilo zame letos drugače? Pred dvema letoma sem se sejma udeležila kot neke vrste 'hipotetični bodoči graditelj'. Tako ali tako je bilo ponudbe ogromno, in ko ne veš, kaj pravzaprav sploh potrebuješ, to zelo težko najdeš. Tako nisem čisto dobro vedela, kaj in zakaj bi pravzaprav iskala – z izjemo ponudnika montažne hiše, seveda. Zdaj, z nekaj izkušnjami, je bil zame obisk sejma čisto drugačna izkušnja. Ni me več presenetilo, da za vsako stvar obstaja širok spekter ponudbe in da čim grem z nekih osnovnih produktov na malo višji standard, to zelo hitro potegne za seboj tisoče evrov. Se mi zdi, da sem nekako postala že odporna na visoke cene – ker pa smo izčrpali svoj proračun za gradnjo, sem se od tistih stvari, ki jih za selitev ne potrebujemo nujno, kar malo distancirala.
Na sejmu vidiš kakšno inovativno in nevsakdanjo rešitev, ki je ne bi videl ravno v vsakem salonu.
Kaj lahko od sejma po moji oceni pričakuješ? Če veš, kaj iščeš, boš to verjetno tudi našel. Na večini razstavnih prostorov si lahko tudi pogledaš, kako kakšna stvar izgleda, jo potipaš, preizkusiš, če gre za take vrste produkt. V končni fazi ti lahko ravno ta neposredni stik olajša odločitev. Poleg tega si za nekatere stvari lažje ustvariš cenovni okvir ter bolje vidiš, kje si s svojimi željami. Na sejmu konkretnih ponudb ne boste dobili oz. se boste morali s podrobnostmi na ponudnike v večini primerov obrniti kasneje. Pri gradnji je vsaka stvar, vsaka ponudba, odvisna od toliko dejavnikov, da je dajati ponudbe 'na približno' zelo nehvaležno delo. Sejem se mi zdi super tudi za to, da vidiš kakšno inovativno in nevsakdanjo rešitev, ki je ne bi videl ravno v vsakem salonu – da sploh veš, da obstaja ter lahko to tudi uvrstiš med možnosti za rešitve pri svojem domu. Tak primer se mi zdi recimo hidrosolni premaz za kopalnice, ki sem ga kot rešitev na sejmu videla prvič – sicer na žalost malo prepozno za nas.
Sam obisk sejma in koliko boste od njega odnesli, je odvisen predvsem od vas in vaših interesov in ciljev.
Ena od velikih prednosti sejma je tudi stojnica Eko sklada, kjer lahko najdeš neposreden stik s svetovalci, ki ti glede na tvojo konkretno situacijo lahko pomagajo tudi z zelo konkretnimi informacijami. Pred dvema letoma sem potrebovala njihove nasvete – sedaj pa smo že v postopkih pridobivanja subvencij, pri katerih nas zelo dobro usmerja naš izvajalec montažne hiše. Upam seveda, da bo na koncu tudi uspešen – kandidiramo za subvencijo za celotno novogradnjo ter za sončno elektrarno – ti dve subvenciji pridobiš šele po tem, ko je naložba že zaključena in plačana v celoti. Smiselno se mi zdi, da si pogledate tudi seznam predavanj, ki jih imajo njihovi svetovalci. Na njih novi graditelji zagotovo lahko najdejo koristne informacije, če se spuščajo v investicijo, ki to zadeva, seveda.
Sam obisk sejma in koliko boste od njega odnesli, je torej, logično, odvisen predvsem od vas in vaših interesov in ciljev. Da se za konec še malo pošalim - včasih to pomeni tudi odkriti še več izbire in imeti potem na koncu še več težav pri odločanju. Slišala sem, da nekateri pridejo samo po zastonj kulije in malo dobre družbe razstavljavcev – in tudi to je nekaj.
Mateja Tamše je diplomirana pravnica, sicer pa profesionalna fotografinja in mama. V virtualnem svetu jo srečate pod vzdevkom Mami na kvadrat in pol, saj občasno piše tudi svoj blog.
V prihodnjih mesecih bo v kolumnah z nami delila izkušnje z gradnjo montažne hiše in selitvijo v nov kraj, kar bo za petčlansko družino velika prelomnica.