Setveni koledar

Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Razno

Kolumna Mateje Tamše: Sistem prezračevanja z rekuperacijo

Foto: Mateja Tamše
Foto: Mateja Tamše
Mateja Tamše
23. 8. 2022 | 08:10
22. 10. 2024 | 17:49
6:17

Stalno prezračevanje po hiši ima kar nekaj prednosti, za katere si na začetku niti približno nisem predstavljala, da lahko tako zelo izboljšajo kakovost bivanja v hiši. Odpravi težave z vlago in plesnijo, zagotavlja vedno svež zrak, hkrati pa rekuperator tudi prefiltrira zrak, preden pride v hišo, kar pomeni, da v delih leta, ko je zrak bolj onesnažen – recimo s cvetnim prahom, prašnimi delci puščavskega peska, se ti ne prebijejo v hišo. Mož je povedal, da je ob čiščenju v filtrih našel tudi kup žuželk, ki smo jim preprečili vstop v hišo.

To, da imaš vgrajen centralni sistem prezračevanja, še zdaleč ne pomeni, da hiše ne smeš zračiti na običajen način – torej odpirati oken.

Bistvena razlika, ki sem jo opazila in se nanjo izjemno hitro navadila je – neprestano svež zrak v vseh prostorih. Še posebej to opazim ponoči ali zjutraj, ko grm recimo na stranišče – ko se vrnem v sobo, me ne pričaka več postan zrak in neprijeten vonj v sobi, ampak rekuperator res opravi svoje delo in neprestano dovaja svež zrak v vse prostore.

V vsaki sobi v hiši so nameščeni dovodi, eni odvajajo zrak, drugi medtem dovajajo svež zrak. Pri nas je speljan sistem po večini v stropu pritličja – v pritličju so dovodi in odvodi v stropu, v nadstropju pa v tleh, z izjemo kopalnice in hodnika, kjer je speljan v steni. Vse cevi se srečajo v strojnici, iz katere sta speljana tudi odvod in zajem zraka na zunanji strani hiše.


Živela sem v hišah z različnimi sistemi ogrevanja in različno prepustnimi okni, pa tako dobre klime (brez truda!), kot jo imamo sedaj v novi hiši, še nisem doživela.

To, da imaš vgrajen centralni sistem prezračevanja, še zdaleč ne pomeni, da hiše ne smeš zračiti na običajen način – torej odpirati oken. Nikakor pa ne moreš obratno – torej z odpiranjem oken, nadomestiti takšnega sistema, razen če si res ves čas doma in imaš nastavljen alarm, da vsaki dve uri greš po celi hiši naredit prepih. V praksi vem, da mi tam, kjer smo bili prej, pa tudi če sem bila zelo dosledna, ni uspelo prezračiti prostorov več kot dvakrat na dan. Da težav in dodatnih stroškov, ki jih prinese dogrevanje zamenjanega zraka v prostorih (predvsem pozimi), sploh ne omenjam. V kombinaciji s toplotno črpalko sistem res praktično deluje sam od sebe in razen občasnega preverjanja, če vsi sistemi delujejo, tako kot morajo in občasnega menjavanja filtrov in čiščenja prahu, dela s tem nimaš, kar se meni osebno v teh časih zdi izjemna prednost. Živela sem namreč v hišah z različnimi sistemi ogrevanja in različno prepustnimi okni, pa tako dobre klime (brez truda!), kot jo imamo sedaj v novi hiši, še nisem doživela. Sicer moramo preživeti v njej še kakšno zimsko sezono ali dve, da bom res lahko podala objektivno mnenje, ampak za zdaj glede na kakovost izvedbe hiše in dosedanje izkušnje, menim, da težav s plesnijo in slabim zrakom zagotovo ne bomo imeli.


Slišala sem že, da nekateri navajajo glasnost delovanja sistema in prevajanje zvokov od zunaj kot glavni minus takega sistema prezračevanja. Mi imamo po mojem tudi malo sreče, da imamo na zunanji strani hiše odprtine nameščene nekako v zatišju, pod cesto, tako da ne opazim tega, da bi se zvoki od zunaj dodatno slišali notri – kot se recimo zgodi, če odprem okna. Glasnost delovanja sistema in 'šumenje' je odvisno tudi od tega, na kakšni jakosti sistem deluje. Ponoči imamo nastavljenega, da dela res minimalno in se ne sliši, se pa sliši, če aktiviraš 'boost' – torej povečaš frekvenco izmenjevanja zraka v prostorih. To pride v poštev recimo v času kuhanja kosila ali pa v primeru, da imaš v hiši obiske in več ljudi. Osebno slišim predvsem spremembo v delovanju, kadar je v hiši tišina – kar si pa lahko predstavljate, da je ob otrocih in psu – redko.

Ena od večjih dilem je bila tudi, ali ob centralnem sistemu prezračevanja z rekuperacijo potrebujemo v kuhinji poseben odvod zraka za napo.

Ena od večjih dilem je bila tudi, ali ob centralnem sistemu prezračevanja z rekuperacijo potrebujemo v kuhinji poseben odvod zraka za napo. Ob projektiranju se za to nisva odločila in imela načrtovano stropno visečo napo z oglenim filtrom, naknadno sva se odločila, da tam namestimo luč in imamo napo z oglenimi filtri integrirano kar v indukcijski plošči. Odvod nape je razpršen po celem kuhinjskem otoku, tako da ekstremno ne piha nikamor. Odločitev se je obnesla – sistem prezračevanja deluje povsem dovolj dobro, da z vonji iz kuhinje po hiši nimamo posebnih težav – po kosilu sicer ostane nekaj vonja, kar 'boost' opcija na rekuperatorju reši v dobri uri.

S celotnim sistemom, ki ga zaokrožajo vse rešitve, ki sem jih zgoraj naštela, sem res zelo zadovoljna – hkrati tudi s svetovanjem izvajalca – res je namreč težko sprejemati odločitve, če v hiši še ne živiš, nisi še živel v primerljivi hiši in pojma nimaš, kako se bo vse skupaj na koncu obneslo. Ko bo prišla še sončna elektrarna, pa bo hiša praktično samooskrbna.

O AVTORICI
Mateja Tamše je diplomirana pravnica, sicer pa profesionalna fotografinja in mama. V virtualnem svetu jo srečate pod vzdevkom Mami na kvadrat in pol, saj občasno piše tudi svoj blog.

V prihodnjih mesecih bo v kolumnah z nami delila izkušnje z gradnjo montažne hiše in selitvijo v nov kraj, kar bo za petčlansko družino velika prelomnica.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine