Setveni koledar

Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Razno

Nagradni natečaj: Za zmago se poteguje 
pet finalistov

Odgovorna urednica Delaindom, poznavalka vrtnih tem in ljubiteljica rastlinskega sveta.
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
J. B.
25. 4. 2018 | 09:26
22. 10. 2024 | 02:51
4:38


Žirija, ki so jo sestavljale Marica Švagelj, grafična oblikovalka in keramičarka, ter Aleksandra Zorko, Katja Žnidar in Julijana Bavčar iz uredništva Delaindom, je v finale uvrstila Bralni kotiček in Vrtljivi stol, Projekt nova dnevna soba, Vrtna stola malo drugače in Obešalno steno pa so (v tem vrstnem redu) izbrali spletni glasovalci. 

Nagrade
Avtor prvouvrščenega izdelka bo prejel 150 evrov, drugega 100, tretjega 50 evrov, četrto- in petouvrščeni tekmovalec pa bosta dobila tolažilno nagrado. Pet izžrebanih glasovalcev bo prejelo po 20 evrov.

Ker žal vsi domiselni unikati ne bodo mogli zmagati, smo se odločili, da bomo po koncu natečaja ne glede na rezultat glasovanja predstavili vse zamisli, ki so nas najbolj navdušile, in njihove avtorje.

Glas za svojega favorita lahko oddate TUKAJ.


FINALISTI:

  • Bralni kotiček
    Enaindvajsetletna študentka oblikovanja tekstilij in oblačil v Ljubljani Tina Crnkovič je za bralni kotiček prenovila in nadgradila stare šolske stole. Sestavljajo ga del za sedenje, polica, predal za shranjevanje in odlaganje ter luč. Stare kovinske stole z lesenimi naslonjali in sedali je razstavila ter jih z varjenjem združila v en objekt. Sledila sta ročno brušenje in barvanje kovinskega ogrodja. Žakarsko tkanino, ki jo je sama strojno izdelala na fakulteti, je s sponkami pritrdila na lesene dele, prelepljene s peno. Ker je ogrodje votlo, je zlahka napeljala lučko.

  • Vrljivi stol
    Tim Blatnik Belehar, ki je ljubitelj vintage in industrijskega dekorja, je obudil dotrajan vrtljiv stol in mu dal popolnoma drugačno obliko. Podnožje je ojačal s privarjenimi okroglimi železnimi profili in izdelal novo naslonjalo iz odslužene kovinske stopalke šivalnega stroja Singer. Ker je bila na enem mestu zlomljena, je praznino zapolnil s staro hrastovo desko. Sedalo stola je na novo oblikoval iz malo debelejšega lesa, da je izdelek dobil bolj industrijski videz. Pri delu je uporabil varilni aparat, tračno žago za les, kotni brusilnik in barvo.

  • Obešalna stena
    Miha Gašperlin je iz hrastovih desk starega kozolca izdelal obešalno steno. Potrebno je bilo čiščenje in krtačenje lesa, s katerima je še poudaril star videz in obrabljenost. Deske, ki jih ni nič krajšal, je naoljil z oljem za parket. Na zadnji strani jih povezal s prečnimi letvami in vijaki, na prednjo pa je pritrdil stare kljuke, ki jih je našel v kleti. Na zadnjo stran je dodal še obešala, da je lahko obešalno steno namestil na steno.

  • Vrtna stola malo drugače
    Učiteljica Zdenka Ograjšek se je odločila, da bo z učenci reciklirala stola, ki sta že odslužila svoje. Pri interesni dejavnosti šolski vrt so potrebovali nova cvetlična korita in hkrati podstavek za ptičjo kopel. Skupaj z učenci Nives, Anjo, Kristino in Tobijem so stola zbrusili, odstranili sedalo in ju prebarvali s sivo barvo. Sedalo so potem pritrdili nižje in naredili korito z odpadno mrežo za komarnike. Ko so stola prebarvali še s kredno barvo, so ju ročno zbrusili. Na vrtu so v koriti dali okrasne kamenčke, sekance in nato zemljo in vanju posadili netresk. Na naslonjali stola pa so postavili ptičjo kopel.

  • Projekt nova dneva soba
    Edvard Drnovšek se je za prenovo pohištva v dnevni sobi, s katero je prihranil kar nekaj denarja, odločil, ker je v 50 letih potemnelo in ker se mu je zdelo kakovostneše kot sodobni izdelki. Prelepil ga je s samolepilnimi tapetami svetlejše barve, imitacijo tirolske bukve. Najprej je izmeril vsa vrata in police ter vse vidne dele. Narisal je krojne risbe in se odločil za tapeto širine 90 cm. Pri razrezu in lepljenju tapet je pazil, da je bil vzorec na levih vratih enak kot na desnih. Na ličnice je pritrdil še ročaje, ki jih prej ni bilo.
VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine