Spomnim se, kako sem pred leti stala na avtobusni postaji, in med čakanjem prisluhnila pogovoru dveh možakov, ki sta se srečala na cesti. Aha, dva vrtičkarja, sem ugotovila po nekaj izmenjanih stavkih. Pogovarjala sta se o papriki, kako raste, kako ne raste, kaj je slabo, kaj dobro, in kmalu začela drug drugemu dajati navodila, s čim in kolikokrat je posevke treba škropiti. Trgovskih imen pripravkov si nisem zapomnila, aktivne snovi v njih pa, verjemite mi, niso bile iz preslice ali koprive. Takrat me je ta pogovor dobesedno pretresel. Kaj še zmeraj po vseh teh pisanjih o ekološki pridelavi, o škodljivosti ostankov pesticidov v hrani, vodi in tleh, o uničevanju rodovitne zemlje z umetnimi gnojili in prekopavanjem, nekdo na svoj vrt vnaša toliko strupov?! In to prav vrtičkarji!
Žal je še vedno veliko vrtičkarjev prepričanih, da bodo pridelki brez uporabe pesticidov in umetnih gnojil slabi. To lahko deloma tudi drži, če na vrtu, kjer smo leta in leta dodajali umetna gnojila, tla puščali gola, jih prekopavali ter s tem uničevali živali v tleh, ne bomo spremenili odnosa do zemlje in narave. Zato začnimo ponovno sodelovati z naravo. Začnimo na svoj mali košček zemlje, ki nam ga je ponudila v najem, vnašati njena preizkušena pravila, jo posnemati in jo spoštovati. Torej:
Principov, jaz jim rečem kar filozofije, ki delujejo na teh naštetih temeljih, je kar nekaj. Od permakulture do biodinamike, pa še kaj bi se našlo. Sama sem ubrala srednjo pot. Od vsakega sem povzela tisto, kar ustreza mojemu načinu življenja, mojim prepričanjem. To je moja filozofija, na mojem vrtu, v mojem življenju.
Zato v teh zimskih dneh posezite po knjigah, ki govorijo o vrtnarjenju, spomladi pa teorijo spremenite v prakso. Prvo leto bo leto preizkušanj, iskanje prave poti, iskanje filozofije, ki bo ustvarjena in pisana na kožo le vam in vašemu vrtu.