Čisto preprost način, kako se znebiti plevela, ki raste med tlakovci

14. 7. 2024 | Besedilo: E. N.

plevel, vrt, tlakovci, soda bikarbona

Plevel pogosto kali videz našega dvorišča, še posebej vztrajno pa raste med tlakovci. Kako se ga znebiti?

Plevel je skupen izraz za rastline, ki rastejo na mestih, kjer jih ne želimo. Prostor med tlakovci je gotovo ena izmed površin, kjer bi si želeli, da trdožive male rastlinice ne uspevajo, saj kalijo lep videz tlakovanih tal. Med pleveli najdemo tako enoletnice kot trajnice, pa tudi domače in invazivne vrste. S temi rastlinami imamo lahko kar precej dela, saj so navadno precej vztrajne in odporne. 

Odstranjevanja plevela se lahko lotimo ročno, a nam bo to vzelo kar nekaj časa in od nas terjalo precej truda. Prav tako bodo rastline kaj hitro zopet pokukale iz razpok in dela se bomo morali lotiti znova. Delo si lahko olajšamo z uporabo herbicidov in drugih kemičnih sredstev, a se jih zaradi varovanja zdravja in okolja raje izogibamo. Vseeno pa lahko posežemo po sredstvu, ki ga imamo morda celo doma na zalogi. Najverjetneje ga boste našli kar v kateri od kuhinjskih ali kopalniških omaric.  


Plevel namreč lahko odženemo z uporabo sode bikarbone. Pogosto jo najdemo v kuhinjah, kjer služi kot sredstvo za vzhajanje testa, a njena uporabnost se tu nikakor ne konča. Soda bikarbona ima širok spekter uporabe, vključno z ekološko prijaznimi rešitvami za vrt. V naravi se razgradi na natrij, vodo in ogljikov dioksid, ki so vsi nenevarni za okolje, zato ne prispeva k onesnaževanju tal ali podtalnice. 

Pri težavah s plevelom lahko sodo bikarbono posujemo po tlakovcih ter jo s pomočjo metle pometemo v razpoke med njimi. Nato površino zalijemo z vodo in sodo pustimo učinkovati 24 do 48 ur. Plevel bo v tem času porumenel, mi pa ga nato ročno odstranimo. Slednje lahko storimo tudi z vrtno cevjo z visokim pritiskom vode. Prostor med tlakovci bo tako očiščen, rastline pa zaradi alkaliziranega pH-ja tal ne bodo več pognale. 

In še en vrtni nasvet: Dodajanje majhnih količin sode bikarbone v kompostni kup lahko pomaga nevtralizirati neprijetne vonjave, ne da bi pri tem motilo proces razgradnje organskih snovi. 

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE