Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Eko kotiček

Sadovnjak: Jagodičje varujmo s pastmi

Odgovorna urednica Delaindom, poznavalka vrtnih tem in ljubiteljica rastlinskega sveta.
Foto: Baisa/Shutterstock
Foto: Baisa/Shutterstock
J. B.
9. 7. 2021 | 06:27
22. 10. 2024 | 14:46
2:45

Plodove vinske mušice (Drosophila suzukii) so škodljivci, ki jih v Sloveniji poznamo šele dobro desetletje, k nam so z globalno trgovino prišli iz Azije. Drugače kot navadne vinske mušice, ki jih privlačijo zmehčani ali gnijoči sadeži, v katerih že poteka fermentacija, tujerodna mušica odlaga jajčeca v zdrave plodove, zoreče ali že zrele, bodisi ko še rastejo bodisi po obiranju. Ličinke se prehranjujejo z mehkim tkivom v notranjosti plodov, plodovi pa zgnijejo. Začetna poškodba sadeža je zelo majhna.

PREBERITE ŠE: PO OBIRANJU JAGOD NE SMEMO ZANEMARITI

Ker traja razvoj od jajčeca do odrasle mušice od 8 do 15 dni, se lahko v eni sezoni razvije tudi več kot 10 rodov, posebno ob zmernih temperaturah zraka in visoki zračni vlažnosti.

To, da lahko azijska vinska mušica predre tudi močno lupinico zdravih sadežev, ji omogoča ostra nazobčana leglica, s katero prodre skozi nepoškodovano lupino, ki je za druge vinske mušice pretrda prepreka, in vanje odloži jajčeca. Po videzu je podobna navadni vinski mušici, dolga od dva do tri milimetre, je rumene do rdečerjave barve, oči so oranžnordeče barve. Pri tej vrsti najlaže spoznamo samce, ki imajo na vrhu prozornih kril značilno črno okroglo liso, opazno že s prostim očesom.

Ker plodove vinske mušice zelo privlačijo nasadi, kjer je veliko propadajočega sadja, je tudi na domačem vrtu zelo pomembno redno odstranjevanje propadajočih plodov.


Številčnost mušic v nasadih lahko zmanjšamo z uporabo večjega števila lovnih pasti, ki jih na veje obesimo že takoj po cvetenju. Napravimo jih tako, da v pollitrsko plastenko v zgornjo polovico zvrtamo v steno nekaj lukenj premera od 5 do 10 mm, skozi katere bodo vstopale mušice.

V plastenko nalijemo eno od teh treh tekočin, ki privlačijo mušice: približno 1 dl jabolčnega ali vinskega kisa; zmes jabolčnega kisa in rdečega vina v razmerju 3:1 z dodatkom žličke sladkorja na 1 liter, vodno suspenzijo s kvasom (20 g kvasa na 1 dl vode in kavno žličko sladkorja – zmes pustimo, da pri sobni temperaturi fermentira en dan), in zapremo. Tako narejene pasti obesimo na ali v bližino gostiteljskih rastlin s plodovi.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine