
V zadnjih letih je nabiranje čemaža postalo skoraj tako priljubljeno kot nabiranje gob ali špargljev, zato ga ljubitelji narave in zdrave prehrane vsako leto nestrpno pričakujejo. Njegove zdravilne lastnosti so znane že stoletja, kljub temu pa obstaja nekaj pomembnih dejstev, ki jih o tej zdravilni, a tudi nevarni rastlini, marsikdo ne ve. Z zeliščarico Vito Matjac smo se tokrat pogovarjali o njegovih prednostih in pasteh, zaupala pa nam je tudi, kako ga varno uživati in pravilno prepoznati v naravi.
Čemaž velja za naravni antibiotik, saj ima močne očiščevalne lastnosti. "Bogata sestava, ki vključuje vitamin C, žveplove spojine in številne antioksidante, pomaga telesu pri razstrupljanju in krepitvi imunskega sistema," pojasnjuje zeliščarica. Da bi iz njega dobili največ koristi, ga je najbolje uživati surovega, na primer v solatah, namazih ali sveže pripravljenem pestu (recept za pripravo najdete na dnu članka).
Kljub njegovim številnim zdravilnim učinkom pa je pri uživanju čemaža potrebna zmernost. "Prekomerno uživanje lahko povzroči prebavne težave, kot so napenjanje, driska ali želodčne težave," opozarja Vita in dodaja, da je zato priporočljivo, da začnemo z manjšimi količinami in spremljamo odziv telesa.
Čeprav je čemaž koristen za večino ljudi, ga nekaterim skupinam odsvetujejo. "Otroci, nosečnice in doječe matere naj se mu izognejo, saj njegove močne učinkovine in pomanjkljivi podatki o varnosti v teh obdobjih ne omogočajo popolnega zaupanja," svetuje zeliščarica. Prav tako ga ne smejo uživati bolniki, ki jemljejo zdravila proti strjevanju krvi, saj lahko vpliva na njihovo delovanje in poveča tveganje za krvavitve.
Eden največjih izzivov pri nabiranju čemaža je njegova podobnost strupenim rastlinam, kot sta jesenski podlesek in šmarnica. "Vedno nabiramo le tisto, kar res dobro poznamo, saj lahko napačna rastlina povzroči resne zastrupitve ali celo smrt," opozarja Vita Matjac.
Pri prepoznavanju čemaža je ključen vonj, ki je močno podoben česnu. Poleg tega ga prepoznamo po koničastih listih z vzporednimi vzdolžnimi listnimi žilami, ki rastejo iz običajno trirobega stebla. Na zgornji strani so listi svetleči, na spodnji pa matirani.
A kot pravi Vita, ga bomo od drugih rastlin najlažje ločili, ko začne razvijati cvetne popke – ti so koničaste oblike, bledo zelene barve in rastejo na enem trirobem steblu. Če smo v dvomih, je bolje, da rastline ne naberemo, saj lahko napaka pomeni veliko tveganje za zdravje.
Priprava čemaževega pesta je sila preprosta, uporabite pa ga lahko kot namaz, preliv za testenine ali kot dodatek jedem.
Potrebovali boste:
Postopek:
Pesto shranite v steklen kozarček in ga prelijte s tanko plastjo olja, da ostane svež. Hranite ga v hladilniku do enega tedna ali pa ga zamrznite za daljše shranjevanje.
Dober tek!
PREBERITE ŠE: Naši najboljši recepti s čemažem