Upamo si trditi, da nas je večina ljudi, ki imamo doma vsaj eno lončnico, če ne celega vrta, v želji, da bi rastline lepo rasle, poskusila že marsikaj. Od pripravkov iz jajčnih lupin pa vse do bananinih olupkov, namočenih v vodo. Rastline se pač razveselijo različnih gnojil, in če je le mogoče, jim želimo nameniti naravna, narejena doma.
Eno najpogostejših je ravno zgoraj omenjena voda, v kateri smo namakali bananine olupke, za to doma pripravljeno čarobno raztopino pa seveda stoji prepričanje, da na ta način rastlinam posredujemo veliko kalija, fosforja in dušika, torej elementov, ki ugodno vplivajo na njihovo rast. Pa je res tako?
Banana sicer vsebuje lepo koncentracijo kalija, a po pisanju portala Lifehacker, se večja količina ne bo integrirala v raztopino. Prav tako bananini olupki ne bodo imeli veliko učinka, če jih posušimo, zdrobimo in potresemo po rastlinah. Obstaja pa drugačen način, kako z bananami obogatiti zemljo rastlin.
Približno toliko kalija kot v bananah, ga sicer najdemo tudi v nekaterih drugih živilih, kot so na primer krompir, kivi ali lonček jogurta. A ker je bananin olupek odpadek, ki nam lahko pride prav, se bomo odločili za gnojenje z njim, pomembno je le, da ga pravilno uporabimo. Najbolje je, da olupek kompostiramo. Tako se bodo njegova hranila pomešala s hranili drugih odpadkov, kompostna zemlja, ki bo pri tem nastala, pa bo izjemno bogata.
Takšno gnojilo bo tako vsebovalo kar največ hranil, in če bomo rože posuli z njim, namesto jih zalivali z vodo, v kateri smo namakali olupke, bomo zanje naredili veliko več.