Uši izločajo sladek izloček, ki ga mravlje obožujejo. Celo masirajo jih, da bi izločile več medene rose ali mane, kot pravimo sladkemu izločku. Poleg tega mravlje uši raznašajo na druge rastline in jim v zameno za mano zagotavljalo zaščito. Napadajo sovražnike listnih uši, kot so pikapolonice in njihove ličinke.
Uši sesajo rastlinske sokove, vendar iz njih uporabilo v glavnem beljakovine in nekaj malega ogljikovih hidratov. Odvečne sladkorje izločijo v obliki medene rose ali mane.
Listne uši se naselijo na mladih sočnih in nežnih poganjkih. Iz gostiteljice sesajo sokove. Listi se zaradi poškodb zvijajo in kodrajo, nato se posušijo. Ob močnejših napadih odmirajo celi poganjki, rastline pa hirajo.
Ko spomladi opazite prve uši na vrtu, nikar takoj ne posezite po škropivih, čeprav naravnih, kot je denimo pripravek iz kopriv. Nežno s prsti pomanete po poganjkih rastlin, na katerih so uši in jih tako zmečkate. Za višje rastline, npr. visoki fižol in sadno drevje, uporabite močan curek vode. Pri takem načinu odstranjevanja bo nekaj uši vedno ostalo živih. Te bodo privabile v vrt živali, ki se hranijo z njimi: pikapolonice, tenčičarice, najezdnike, muhe trepetavke in tudi strigalice, žabe in ptiče. Kasnejše kolonije uši bodo te živali, ki se sicer hranijo še z mnogimi drugimi škodljivci, sproti zatirale.
PREBERITE ŠE: Ne zakadite se na vrt s škropivom
Z gradnjo podzemnih kanalov rahljajo prst. Po kanalih, ki jih naredijo, prihajajo v tla voda z organskimi snovmi in zrak. Mravlje se prehranjujejo z gosenicami, hrošči, kobilicami, ki bi v obsežnem številu prav tako povzročali škodo na vrtninah. Hkrati pa so hrana kuščarjem, pticam, žolne pa jih naravnost obožujejo.
Če na vrtu ni zdrave populacije mravelj, se mu bodo izogibale tudi druge koristne živali.
Vrtne mravlje utegnejo biti prava nadloga le, če se preveč razmnožijo. Izkopavajo semena, kopljejo rove in s tem spodrivajo – privzdigujejo korenine vrtnin, celo na cvetove se spravijo in jih pogrizljajo. Prenašajo listne in koreninske uši.
PREBERITE ŠE: Ekološko zatiranje škodljivcev
Na vrtu se mravlje zadržujejo v kupih razpadajočih drv in vej, kompostu, listju. Če poznamo njihov način življenja in prehranjevanja, se laže kosamo z njimi. Ko mravlja odkrije vir hrane, označi pot od njega do mravljišča tako, da se v enakomernih presledkih s koncem abdomna dotakne tal ter izloči snov, ki oddaja značilen vonj. Mravlje ta vonj zaznajo in se urno napotijo po označenih poteh do vira hrane. Če jih opazujemo, vidimo, da hitijo druga za drugo. Hrano potem marljivo nosijo v mravljišča.