"Letošnji obsejemski program obsega štiri različna prizorišča. Predavalnicam smo dodali še oder v dvorani Kocka, na katerem bomo z zanimivimi vsebinami popestrili sejemsko dogajanje," je pojasnil vodja sejma Matjaž Kovačič in dodal, da so letos posebno pozornost namenili mladim družinam in otrokom.
Mlade družine in otroci se bodo lahko na izkustveni delavnici naučili ravnanja s psom, spoznali svet čebel, kako se varno obnašati v gozdu, na voljo pa bo tudi interaktivna stena, kjer se bodo seznanili z akvakulturo v Sloveniji in poskusili ribje jedi.
"Velik poudarek je tokrat na antistresnih programih, razvijanju čuječnosti, kot vsako leto pa je prisotno tudi mnogo strokovnih posvetov o uporabi industrijske konoplje," je navedel Kovačič. Obiskovalci bodo lahko prisluhnili tudi pogovorom o zdravi prehrani, med drugim pogovoru z evropskimi poslanci z naslovom Kaj (naj) jemo Evropejci?
Sejem je sicer razdeljen na sklope prehrana, zdravje, gibanje, zeleno sobivanje ter velnes in kozmetika.
Spremljevalni program
Drugi sejemski dan, v petek dopoldne, bo v Stekleni dvorani Gospodarskega razstavišča potekal Živi laboratorij, sklop posvetov o tem, kako zagotoviti zdrave bivalne razmere in dobro počutje v stavbah po prenovah. Pripravljajo ga sodelavci Gradbenega inštituta ZRMK. Namenjen je seznanitvi s problemom t.i. bolnih stavb, ki so posledica neustreznih zasnov, napačno izbranih materialov, sistemov, tehnologij in naprav, pomanjkljivih in nestrokovnih izvedb ter neupoštevanja spremenjenih zakonitosti zračenja, hlajenja in ogrevanja stavb po prenovah.
Posvet se bo začel ob 11. uri s predavanjem Kaj vpliva na zdrave bivalne razmere pri prenovah stavb, nadaljeval ob 11.25 s temo Kakovost zraka v bivalnih prostorih, ob 11.40 ji bo sledila Naravna osvetlitev in osvetljenost notranjih prostorov, ob 11.55 Prezračevanje, hlajenje in ogrevanje stavb po prenovah, ob 12. pa bo dr. Marjana Šijanec Zavrl, vodja Centra za bivalno okolje, gradbeno fiziko in energijo na Gradbenem inštitutu ZRMK, predstavila prve izkušnje pri prenovah stavb v okviru mednarodnega projekta HAPPEN iz programa Obzorje 2020. Udeležba na dogodku je brezplačna, zaradi učinkovitejše organizacije dogodka so zaželene prijave na elektronski naslov usposabljanje@gi-zrmk.si.