Setveni koledar

Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Eko kotiček

Vrtičkarjevi cilji za sezono 2020

Pred vrtičkarji je še nekaj časa brez naglice, nalog in želja, ki začno s pomladjo prehitevati druga drugo. Prekopavanje, pogledovanje čez ograjo k sosedu, ali je že čas za to in ono setev, skrb zaradi zmešanega vremena … V zatišnih mesecih, ko so misli še jasne, si zato naredimo seznam, ki nam bo pomagal, da se v sezoni osredotočimo na bistvene stvari in kakšno novost. Naj ne bo predolg.
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
8. 1. 2020 | 13:27
22. 10. 2024 | 10:02
5:38

Glavna je kakovost tal

Čedalje bolj razširjeno »naravno« pridelovanje vrtnin ne pomeni le zalivanja in škropljenja z naravnimi pripravki, k njihovemu zdravju še bolj pripomore celoletna skrb za zdravo in rodovitno prst. Spoznajte njene značilnosti z analizo tal, poiščite strokovni nasvet, ne pretiravajte z gnojenjem, skrbite za domač kompost, upoštevanje kolobar in zastirajte tla pred padavinami in ekstremnimi temperaturami.

PREBERITE ŠE: Izboljševalci tal: Ne dodajajmo jih na pamet

Priskrbite si literaturo

Začetniki med vrtičkarji se marsikdaj pridušajo, da so strokovni nasveti zapleteni. Čisto instantna navodila seveda ne obstajajo, saj je vedno treba opazovati razmere in napredovanje rastlin. Za razumevanje zakonitosti in osvojitev novosti si v knjižnici ali knjigarni priskrbimo literaturo, bodisi o osnovah, različnih načinih vrtnarjenja (visokih gredah, permakulturi, balkonskem vrtnarjenju), skupinah rastlin (npr. trajnicah, okrasnem grmičevju, jagodičevju) ali denimo o tem, kako poskrbeti za odličen domači kompost. Avtor knjige naj bo strokovnjak. Ker se rastne razmere, pa tudi tradicionalni postopki in uveljavljene sorte rastlin po posameznih deželah precej razlikujejo, dajmo prednost delom slovenskih avtorjev. Njihova knjižna bera je bogata.

Brezhibno orodje

Brez učinkovitega orodja na vrtu seveda ne gre. Veliko je vrtičkarjev, ki v začetnih letih vrtnarjenja kupijo veliko dragega orodja, ki ne upraviči investicije. Predvsem je popularno orodje, ki naj bi olajšalo prekopavanje, rahljanje gredic in uničevanje plevela. Ker so cene velikokrat zasoljene, si je dobro »inovacijo« prej izposoditi od znancev in jo preizkusiti. Od začetka je dobro denar vložiti v kakovostno osnovno orodje, kot so prekopne vile, motika, grablje, večrogelni rahljalnik prsti, sadjarske in vrtne škarje … Njihova dimenzija, teža in ročaji morajo biti prilagojeni našim zmogljivostim in telesnim lastnostim, kar je treba preizkusiti že v trgovini. Izberite orodje, ki ga je mogoče priostriti.

PREBERITE ŠE: Naredimo sami: Stojalo za vrtno orodje 

Vsako leto nekaj novega

Po nekaj letih izkušenj že veste, katere rastline na vašem vrtu dobro uspevajo in katere je smiselno opustiti. Dobro pa je vsako leto poskusiti nekaj novega, morda po nasvetu prijateljev, priporočilih iz literature ali po privlačnosti rastlin. Novost je lahko greda s trajnicami, če z njimi še nimate izkušenj, pokrivanje tal med vrtninami z zastirko že od pomladi naprej, sadno drevo, ki ga boste sami obrezali, rastline, ki odganjajo komarje, kakšna bolj eksotična vrtnina, kot je sladki krompir, čajota, čičerika itd. Novosti naj ne bo preveč naenkrat.

Zbirajte deževnico

Če vrta ne načrtujemo ob hiši, moramo razmisliti, kako ga bomo namakali in od kod bomo vzeli vodo. Izhlapevanje vode iz tal sicer lahko v veliki meri zmanjšamo z zastirko, vendar povsem brez vode ne bo šlo (nove setve, sajenje sadik itd.). Sicer pa za zbiranje deževnice z žlebom v večje sode ali rezervoarje izkoristimo že manjše strešne površine, kot so nadstreški za senco in avtomobile, lopa za orodje ali rastlinjak.

Izognite se plastiki

Povsem brez plastike na vrtu najbrž ne bo šlo, saj so plastične zalivalke zaradi majne teže zlata vredne. Lahko pa se odpovemo novim plastičnim vrečkam za pobiranje pridelka (nadomestimo jih z uporabljenimi papirnatimi vrečkami od kruha, košarami, lesenimi zabojčki in platnenimi vrečami), plastične platojčke in lončke za sadike nadomestimo s papirnatimi ali iz kakšnega drugega organskega materiala. Za prvo fazo pridelovanja sadik se tako se npr. obnesejo kartonske škatle za jajca, skledice iz jajčnih lupinic itd. Tudi opore za tunele, prekrite z vrtno kopreno, naj ne bodo iz PVC. Plastične namreč pri upogibanju niso najbolj ubogljive, poleg tega pa se pod vplivom UV-žarkov najpozneje v nekaj sezonah začno lomiti. Dobro jih nadomeščajo kovinski loki ali upognjene leskove veje. Odpovejmo se tudi plastičnim opornim količkom, robnikom in podobnemu, kar bo pozitivno vplivalo tudi na videz vrta. 

Delite pridelke

Najbrž je skoraj odveč nasvet, da odvečne pridelke z vrta odstopimo prijateljem, sosedom ali sodelavcem. Vendar tega ne počnimo šele takrat, ko gre solata že skoraj v vrhe, ko bučke prerastejo simpatično velikost ali ko postane stročji fižol že nitast. Raje prej predvidimo, koliko vrtnin bomo sami potrebovali, in jih podarimo, ko so najboljše kakovosti. Pri tistih, ki jih nameravamo obdariti, tudi prej preverimo, koliko vrtnin potrebujejo in kdaj.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine