20. 5. 2021 | Besedilo: T. S. P.
vrtna kosilnica, motorna kosilnica, električna kosilnica, čiščenje, vzdrževanje, vzdrževanje kosilnice
5 korakov za dolgo življenjsko dobo vrtne kosilnice
20. 5. 2021 | Besedilo: T. S. P.
vrtna kosilnica, motorna kosilnica, električna kosilnica, čiščenje, vzdrževanje, vzdrževanje kosilnice
Čeprav temperature še zdaleč niso zgodnjepoletne, po vrtovih že odzvanja zvok kosilnic. Da bi bila njihova življenjska doba čim daljša, moramo poskrbeti za redno vzdrževanje.
Odstranjevanja goriva in menjava olja
Če imate bencinsko kosilnico, potem pred generalnim čiščenjem in vzdrževanjem odstranite gorivo iz rezervoarja. Pazite, da bencina ne polijete po vročem motorju. Ko je rezervoar prazen, zapeljite kosilnico na trato, poženite motor ter počakajte, da kosilnica porabi gorivo. (Med zimskim počitkom naj v rezervoarju ne bo goriva.) Iz še toplega motorja odstranite motorno olje (kosilnico obrnite na glavo in odvijte pokrovček oljnega rezervoarja ter olje prestrezite v posodo). Ko boste v rezervoar nalivali novo motorno olje, preberite navodila za uporabo ali servisno knjižico. Količine olja v motorju mora biti ravno prav. Uporabite lahko posebno olje za manjše motorje ali motorna olja za osebna vozila.
PREBERITE ŠE: KOSILNICE: IZBOR NAJBOLJ ODVISEN OD TERENA
Pregled in menjava svečke
Iz cilindra motorja odvijete vžigalno svečko, jo dobro očistite in preverite razdaljo med elektrodama. Če je svečka že zelo slaba (ožgana), morate vstaviti novo. Vžigalno svečko je priporočljivo menjati na približno štiri leta.
Pri električni kosilnici je pomembno, da jo pred vzdrževanjem in čiščenjem vedno ugasnete in izklopite iz električnega omrežja. Kosilnice ne perite z vodnim curkom, saj voda ne sme priti v ohišje. Med čiščenjem ne smete uporabljati agresivnih čistilnih sredstev.
Ležaji in zračni filter
Bencinske kosilnice se razlikujejo glede na tip zračnega filtra. Nekatere imajo papirnati, druge pa penasti zračni filter. Papirnatega je priporočljivo menjati vsako sezono ali pogosteje, če kosilnica deluje pod visokimi obremenitvami. Filter morate očistiti na vsakih 15 do 20 delovnih ur, če je poškodovan, pa ga morate zamenjati.
Penasti filter pred sezono operete s tekočim detergentom in vodo. Očiščenega popolnoma osušite in naoljite z majhno količino motornega olja. Penasti filter morate zamenjati, če je poškodovan ali zelo umazan. Sicer pa je priporočljivo, da ga zamenjate vsake dve leti.
Vse ležaje namastite z ustreznimi sredstvi, da preprečite vdor vode in nastanek korozije.
Brušenje rezila
Rezilo bencinske ali električne kosilnice odstranite tako, da kosilnico postavite na stranico ali na zadnji del (odvisno od zgradbe) in odvijete vijak na sredini. Rezilo lahko zbrusite s tračnim brusilnim strojem, a pri tem pazite, da se preveč ne segreje. Po možnosti ga nekajkrat ohladite v vodi. Na koncu preverite, ali je rezilo izravnano – to storite tako, da skozi sredinsko luknjo vstavite dolg žebelj, če se rezilo povesi na eno stran, boste morali pobrusiti drugo, da bi vzpostavili ravnovesje. Na koncu rezilo zbrusite z brusilnim kamnom, sicer bo pri naslednjem košenju hitro spet topo.
Priporočljivo je, da rezilo brusite vsaj dvakrat na leto. Optimalno je nabrušeno pod kotom 20 stopinj. Če brusilnega stroja nimate, lahko uporabite tudi fino pilo.
Čiščenje po vsaki uporabi
Po vsaki košnji ohišje kosilnice temeljito očistite. Kosilnico nežno prevrnite na bok ali jo dvignite toliko, da jo boste lahko očistili s krtačo ali plastično/leseno lopatico. Z vodnim curkom kosilnice ni priporočljivo čistiti, saj lahko zalijete tečaje, tesnila in motor, zato z vodo čistite samo zbirni koš (če je plastičen).