Velik vrt ponuja ogromno možnosti za bujno rastje, prostor za druženje in posedanje, letno kuhinjo, morda celo bazen. A mnogi si tako velikopoteznih načrtov ne morejo privoščiti, saj je kvadratura njihovega vrta omejena. Vendar pa tudi majhni vrtovi lahko ponujajo stik z naravo, kotiček za sprostitev in zabavo. Vse je v dobri organizaciji in pravi ureditvi.
Najprej se lotite pisanja seznama, kaj vse si želite na vrtu početi in za kaj vse ga boste uporabljali. Bi se radi na vrtu družili z družino in prijatelji? Bi ga radi preuredili v igralni kotiček za otroke? Bi radi uživali v zelenju, trati, cvetlicah? Bi radi pridelovali zelenjavo?
Ko sestavite seznam, ga preglejte in se vprašajte, ali imate dovolj prostora za vse želje, ki ste jih navedli. Bo vaš vrt urejen ali zgolj poln različnih kotičkov, ki bodo dajali občutek, da poka po šivih? Določenim željam se boste morali odpovedati in ureditev vrta prilagoditi njegovi velikosti.
Naslednji korak je načrtovanje razporeditve vrta. Razdelitev v nekaj kotičkov vam bo dala občutek, da je vaš vrt večji, kot je v resnici. Tako lahko na primer kotiček za posedanje in druženje uredite in omejite z gredicami, v katere boste zasadili različne rastline. S tem boste izpolnili dve želji: bujno zasaditev in prostor za druženje.
Izkoristite lahko tudi vertikalne površine. Če nimate dovolj prostora za zasaditve, se lahko odločite za vertikalni vrt.
Majhen vrt ne pomeni nujno tudi drobnih cvetlic in minimalne zasaditve. Večje rastline v loncih bodo vzbujale občutek, da je zunanji prostor večji.
Pri zasaditvi sledite vodilu, da lahko rastline postavljate na različne ravni. Nekatere naj bodo zasajene v tleh, druge v okrasnih loncih, tretje v dvignjenih gredah, četrte naj visijo s stropa.
PREBERITE ŠE: SAJENJE PUŠPANOV POMENI TVEGANJE
Namesto udobnih ležalnikov ali masivnega pohištva raje izberite manjšo mizo in zložljive stole. Pred nakupom se prepričajte, ali je pohištvo dovolj udobno za aktivnosti, ki jih nameravate izvajati na vrtu.
S panoramskimi vrati ali oknom boste zabrisali mejo med notranjostjo in zunanjostjo ter s tem optično povečali svoj mali vrt. Da bo prehod še manj očiten, lahko izberete tlakovce, ki so po videzu in barvi podobni tlakom v notranjosti.
Ogledala prostoru dajejo globino, zato jih brez zadržkov lahko uporabite tudi na vrtu. Če imate ograjenega, ogledalo postavite v najbolj oddaljen kot vrta. V bližini ogledala zasadite vzpenjavke, ki ga bodo obrasle in ga spremenile v »podaljšek vrta«.