Setveni koledar

Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Okrasni vrtovi

Balkonske zasaditve: Enobarvne za eleganco, pisane za veselje

V preteklih dveh mesecih smo zaradi epidemije spoznali, kako pomemben je kotiček na prostem, pa naj bo to vrt ali le majhen balkon, samo da lahko posedimo na svežem zraku. Še lepše je v tem kotičku, če ga okrasimo s cvetočimi lončnicami in koriti. Poiskali smo nekaj predlogov, s katerimi lahko popestrite svoj balkon ali teraso.
Foto: A. Z.
Foto: A. Z.
22. 2. 2022 | 12:37
22. 10. 2024 | 11:12
5:49

V balkonskih zasaditvah pogosto zasledimo pelargonije. Včasih jim družbo delajo tudi petunije in surfinije, ki so prav tako priljub­ljene kot samostojne rastline v okrasnih loncih in visečih košarah.

Za balkon je uporabna tudi pestra zasaditev v enem koritu: na primer rožmarin, milijonski zvonček in drobnocvetni beli mleček (FOTO: Shutterstock).
Foto:
Za balkon je uporabna tudi pestra zasaditev v enem koritu: na primer rožmarin, milijonski zvonček in drobnocvetni beli mleček (FOTO: Shutterstock). Foto:
Romantične pelargonije

Pelargonije veljajo za eno najstarejših okenskih in balkonskih rastlin, njihova domovina je južna in jugozahodna Afrika. Pri naj so bolj razširjene viseče pelargonije oz. bršljanke, ki so nepogrešljive v balkonskih zasaditvah po podeželju. To so skromne rastline, ki najlepše uspevajo na sončni legi, lahko pa tudi v polsenci ali senci. Ne pozabite na obvezno odstranjevanje odcvetelih cvetov, izjema so bršljanke z enojnim cvetom. Prezimite jih lahko v svetlem, hladnem in zračnem prostoru s temperaturo nad deset stopinj Celzija. Pozimi ne potrebujejo veliko zalivanja, dovolj bo že enkrat ali dvakrat na mesec. Poleti jih redno zalivamo, in sicer zjutraj.

PREBERITE ŠE: KAKO SI UREDIMO BALKONSKI VRTIČEK

Petunije in surfinije

Marsikje so na balkonih nepogrešljive petunije, ki jim pravimo tudi »slovenke«, čeprav izvirajo iz Južne Amerike. Imajo pokončno košato in razvejeno rast s svetlo zelenimi listi jajčaste oblike. Krasijo jih cvetovi v najrazličnejših barvah, od belih in rumenih do rožnatih in vijoličastih (odvisno od sorte). Dobro uspevajo na sončnem mestu, vendar ne na pripeki.

Surfinije so ena od sort visečih petunij, ki jih vrtnarji razmnožujejo s potaknjenci. Vzgojene so na Japonskem. Sadimo jih na sončna in polsenčna mesta, vendar ravno tako ne na močno pripeko, najbolje kar v zavetje, kjer jih ne motita veter in dež. V koritu, viseči košari in drugih posodah jih lahko kombiniramo z drugimi rastlinami, na primer s sanvitalijami, milijonskimi zvončki, moljevkami … Za dolgotrajno cvetenje potrebujejo veliko gnojenja (poleti dvakrat na teden) in zalivanja s postano vodo (vsak dan, v vročini tudi dvakrat). Odcvetelih cvetov ni treba odstranjevati, vso pozornost pa zahteva skrb za zdravje rastline. Najpogosteje jih napadajo uši, pršice, listni zavrtači in pepelasta plesen. Ob skrbni negi in ustrezni legi so surfinije prava paša za oči. Ker potrebujejo veliko pozornosti, jih uvrščamo med najbolj zahtevne okenske in balkonske rastline.


Fuksije – cvetlice z dolgo zgodovino

Rožnati zvončasti cvetovi fuksije navdušujejo že res dolgo. Leta 1695 jih je na otoku Santo Domingo v Srednji Ameriki odkril francoski jezuit in amaterski botanik Charles Plumier, leta 1703 pa so jih poimenovali po berlinskem botaniku Leonardu Fuchsu. Rod Fuchsia združuje več kot sto vrst. Večina potrebuje zavetno, deloma senčno rastišče, nekatere pa dobro uspevajo na soncu, na primer škrlatne, pisanolistne in koralne fuksije. Nekatere sorte imajo radi škodljivci, tiste, ki jim ustreza sonce, pa so odporne na pršice.

PREBERITE ŠE: PISARNA NA BALKONU

V večjih loncih in koritih gojimo fuksije na deblu, ki uspevajo tudi na okrasnih gredicah, v koritih in posodah lahko gojimo sorte s prevešajočo se in pokončno rastjo, pa tudi nizke in pokončne. Pri fuksijah lahko občudujemo že cvetne popke: bele, rdeče, rumene, okrogle in različno podolgovate, ki se odprejo v čudovite cvetove. Nad venčnimi listi so štirje čašni listi, ki so ozki in podolgovati, na koncu pa koničasti. Ločimo enojne, polnjene in polpoln­jene cvetove. Enojni cvetovi imajo štiri venčne liste, polnjeni pa sedem in več. Iz cvetov štrli osem prašnikov in en pestič, ki je daljši od prašnikov.

Kombinacije

Kaj bomo posadili skupaj v korito, je seveda odvisno od naših želja. A tudi ta odločitev potrebuje razmislek. S pravilno izbiro rastlin se izognemo različnim težavam, ki bi lahko nastale zaradi neprimerne zasaditve. Z lego pa je povezana tudi potreba po količini zalivanja. Če bomo senčne rastline sadili na sonce, jih bomo nenehno zalivali, a bodo kljub temu imele ožige, sončne pa se bodo v senčnih legah pretegovale in slabo cvetele. Za uspešno rast rastlin so pomembna dovolj velika cvetlična korita in tudi substrat, v katerega sadimo. Ta naj bo dovolj humozen, prepusten za vodo, vsebovati mora tudi delce, ki zadržujejo vlago. Cvetlične zasaditve so lahko enotne ali mešane. Kakor ugotavljajo cvetličarji, so se mešane pokazale kot uspešnejše. Ali bodo enobarvne ali pisane, pa je odvisno od vašega okusa. Enobarvne, na primer v beli, delujejo elegantno, medtem ko živobarvne poživljajo balkone in pričarajo veselje tudi v bolj oblačnih dneh.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine