Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Okrasni vrtovi

Begonija, ki ni za vsakogar

Gomoljne begonije najlepše rastejo v senci ali polsenci. Nekaj mesecih po posaditvi gomolja naredijo grmičke s težkimi polnjenimi cvetovi, ki so za ljubitelje preprostosti morda celo prebujen okras. Vendar ni to razlog, da smo v naslovu zapisali, da niso za vsakogar - gomoljne begonije predvsem niso za gojitelje, ki nimajo takšnih oken ali kotičkov v vrtu, kjer bi jih lahko zaščitili pred močnim opoldanskim soncem.
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
20. 2. 2019 | 12:53
22. 10. 2024 | 05:48
4:28

Za te toploljubne cvetice, ki jih na prosto ne postavimo pred ledenimi možmi, so zato najprimernejša okna in balkoni, obrnjeni na vzhod ali sever, na drugih straneh pa jih mora obvezno senčiti vsaj gosta drevesna krošnja.

In zakaj o njih pišemo tako zgodaj, ko je do ledenih mož še cele tri mesece? Zato, ker je zdaj čas, da nakalimo njihove gomolje. Nekateri jih hranijo že od prejšnjih sezon, pred začetkom pomladi pa so del običajne sezonske ponudbe v vrtnih centrih. Še bogatejša je izbira sort v specializiranih spletnih prodajalnah. Pri nas jih je sredi pomladi mogoče kupiti tudi že posajene oz. razvite do prvih cvetov (v vrtnarijah s sezonskim cvetjem), toda za tistega, ki bi rad z gomoljnimi begonijami okrasil metre oken, se bolj izplača, da jih posadi sam.

!!galerija!!


Žlahtnitelji pošiljajo na trg vsako leto nove križance gomoljnih begonij, ki imajo lahko zelo različno obliko cvetov (polnjenih, preprostejših, z gladkim ali volančkastim robom) in obliko rasti. Poleg pokončno rastočih grmičkov so zelo priljubljene tudi povešave ali kaskadne gomljne begonije. Barvna lestvica obsega rdeče, oranžnordeče, oranžne, rumene, rožnate, bele sorte in vrsto vmesnih odtenkov. Ker si ljubitelji pri visečih begonijah želijo predvsem moških cvetov, ki so bogato polnjeni, imajo nove sorte vse manj enojnih ženskih cvetkov. Pomembno pa je, da so novejši križanci gomoljnih begonij, katerih botanične prednice so predstavnice treh južnoameriških botaničnih vrst, odporni na pepelasto plesen, s čimer so imele sorte pred nekaj desetletji težave.

Bolivijska begonija za sonce

Le ena vrsta gomoljnih begonij je primerna tudi za soncu izpostavljena rastišča. Poznamo jih pod imenom bolivijske begonije (Begonia boliviensis). Izbiramo lahko med različnimi sortami rdeče, pa tudi rožnate barve.

FOTO: Shutterstock
Foto:
FOTO: Shutterstock Foto:
Kako nakalimo gomolje begonij

Pri gomoljnih begonijah traja od začetka nakaljevanja gomolja do tvorbe prvih cvetov več mesecev. Če jih začnemo spodbujati k rasti februarja, bodo zacvetele junija.

Kalitev spodbudimo tako, da gomolje prenesemo v topel prostor (s temperaturo od 18 do 22 stopinj Celzija) in jih vsake 3 do 4 dni za 10 minut namočimo v mlačno vodo.

Če imamo na notranjih okenskih policah dovolj prostora, lahko gomoljčke nakaljujemo kar v koritih, v katerih bodo rasli tudi pozneje, ali pa jih damo v posodo po več skupaj in jih pozneje razsadimo. 

Zabojčke napolnimo z vlažnim, zračnim substratom in vanj gomolje le potisnemo (ne smemo jih zasuti). 

Pomembno je, da jih pravilno obrnemo. Vrhnja stran je tista, ki je udrta. Ta mora biti obrnjena navzgor. Posode z gomolji postavimo na svetlo mesto s sobno temperaturo. Skrbimo, da je substrat ves čas vlažen, a ne zalivamo po gomoljih. 

Ko so poganjki dolgi 5 do 8 cm, jih presadimo v korita, če pa že rastejo v želeni posodi, gomolje zasujemo s prstjo. 

Na prosto jih lahko postavimo šele konec maja, ko mine nevarnost slane. Pred tem rastline nekaj dni navajamo na zunanje okolje, tako da jih čez dan postavimo na balkon, ponoči pa umaknemo v stanovanje.

Gomoljne begonije lahko pustimo zunaj do jesenskih slan. Mraz lahko uniči poganjke, ne pa tudi gomoljev oz. korenin. Poganjke odrežemo in gomolje izkopljemo z nekaj zemlje, nekaj tednov jih sušimo v suhem in hladnem prostoru, da se zemlja presuši. Prst odstranimo in gomolje shranimo na hladnem v žagovini, kartončkih za jajca ali zavite v časopisni papir.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine