Cvetovi celozij so kot metlice, kot petelinov greben, kot čopič ... asociacij je veliko.
1. 8. 2020 | Besedilo: Julijana Bavčar | Fotografije: Shutterstock, Flower Council of Holland
Celozija – kot vijuge možganov, kot metlica za prah
1. 8. 2020 | Besedilo: Julijana Bavčar | Fotografije: Shutterstock, Flower Council of Holland
Morda vam ime celozija ne pove veliko, ko slišite za cvetico petelinov greben ali petelinovo rožo pa se vam začne svitati. V cvetličarnah in vrtnarijah ste v tem času gotovo videli rezano cvetje ali lončnice žametnih barv, katerih cvetovi oponašajo petelinov ponos. Ker je celozij več vrst, cvetovi nekaterih spominjajo na puhaste metlice za brisanje prahu ali vijuge možganov.
Cvetica z užitnim sorodstvom
Tisti ljubitelji amaranta, ki so to psevdožito že videli rasti na vrtovih ali ga celo sami gojijo, bodo ekstravagantni celoziji (Celosia) hitro pripisali sorodstvo z njim. In res sodi ta tropska cvetica, ki jo lahko pri nas gojimo kot enoletnico, v družino amarantovk ali ščirovk. Njena naravna rastišča so v Srednji in Južni Ameriki, jugovzhodni Aziji in vzhodni Afriki.
Različice nenavadnih cvetov in barvna paleta od bele, pastelnih odtenkov, rdeče, rumene, rožnate, škrlatne, oranžne, zelene – celo večbarvni cvetovi obstajajo – so kot nalašč za žlahtnitelje, ki na trg pošiljajo vedno nove sorte ali križance.
Kot rečeno, celozije lahko občudujete v šopku rezanega cvetja, kot lončnice v sobi in poleti na terasi, kot enoletnice jih lahko posadite na vrtne gredice, lahko pa jih aprila na prosto kar posejete. Njihove sadike lahko iz semena, ki je na prodaj tudi pri nas, vzgojite na toplem, ali jih kupite.
Ko kupujete celozijo kot lončnico
Pri nakupu celozije kot kratkotrajno živeče lončnice preverite nekaj lastnosti, da vas bo cvetica čim dalj časa razveseljevala:
- Izberite rastlino, katere nadzemni del je v sorazmerju z velikostjo lončka: če je lonček zelo majhen, je verjetno, da rastlini primanjkuje hranilnih snovi in vode.
- Izberite cvetico z velikim številom cvetov in še več popki.
- Na poganjkih in listih ne sme biti znamenj bolezni in škodljivcev. Pri nekaterih vrstah so listi marogasti, vendar to sortno lastnost brez problemov spoznate po odtenkih lis, ki se ujemajo z barvo cvetov.
!!galerija!!
Oskrba celozije
- V sobi rastlina zahteva toplo lego. Posebej mlade rastline močno reagirajo na spremembe temperatur.
- Če lonček s celozijo postavimo na balkon, naj bo zaščitena pred vetrom. Postavimo jih lahko tudi južno ali zahodno okensko polico.
- Rastlini se substrat ne sme nikoli povsem posušiti. Mehki, malce mlahavi listi, so znamenje, da jo je treba zaliti.
- Celozijo dognojujte s tekočim gnojilom na štirinajst dni.
- V bivalnih prostorih naj lončnica ne stoji ob košarici s sadjem, saj bo zaradi etilena, ki ga to izloča, prej odcvetela.