Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Okrasni vrtovi

Delavnica o koristih in nadlogah japonskega dresnika

Japonski dresnik je po eni strani tako nadležna invazivna rastlina, da so ukrepi za njeno odstranjevanje od letos vključeni v predpise EU, po drugi pa je eden najmočnejših užitnih naravnih antioksidantov, čebele ga obožujejo, iz njegove celuloze se lahko izdeluje papir, na Japonskem pa ga jedo pripravljenega podobno kot pri nas šparglje. Dovolj razlogov, da ga je skupina Spoznaj svojo hrano v okviru spremljevalnega programa Bienala industrijskega oblikovanja BIO 50 kot osrednjo temo ustvarjalne delavnice na temo kako ravnati in sobivati s tem "prijaznim sovražnikom", uvrstila v spremljevalni program bienala. Delavnica bo v soboto, 29. novembra v Muzeju za arhitekturo in oblikovanje na Fužinskem gradu v Ljubljani.
18. 9. 2017 | 13:14
21. 10. 2024 | 17:06
2:56

Udeležba na dogodku je prosta, zanjo se je treba prijaviti prek spleta, udeleženci pa bodo problematiko raziskovali skupaj s strokovnjaki iz različnih, s temo povezanih področij. Uvodnemu predavanju bo sledila delavnica, na kateri bodo sooblikovali scenarije za prihodnost ter trajnostne strategije za ravnanje s to in podobnimi rastlinami.

Kakšne so možnosti za etično uporabo japonskega dresnika v vsakdanjem življenju? Kako oblikovati nove načine sobivanja z okoljem in družbo, ki nas obdaja? Kako preseči običajne strategije uničevanja rastline? Na ta in druga vprašanja, ki vključujejo tako odnos do okolja, nov način ozaveščanja, nove skupnostne aktivnosti in možne uporabe dresnika na področjih prehrane, zdravilstva, novih materialov, bodo udeleženci skušali odgovoriti skupaj z dr. Samom Kreftom, raziskovalcem zdravilnih rastlin in predstojnikom Katedre za farmacevtsko biologijo na ljubljanski Fakulteti za farmacijo, Borom Kirnom, profesorjem filozofije in sociologije kulture in vodjem projekta Od besed k dejanjem, pri katerem se skupaj s sodelavci ukvarja s tujerodnimi invazivnimi rastlinskimi vrstami, dr. Simono Strgulc Krajšek z oddelka botaniko na BF Univerze v Ljubljani,  Anžetom Rogljem, absolventom magistrskega študija biologije, ki proučuje možnost uporabe ekstrakta japonskega dresnika v prehranskih dopolnilih, in Zala Strojin Božič z oddelka za varstvo okolja mestne občine Ljubljana.

Na celodnevno delavnico, ki se bo začela v soboto ob 10. uri, se je treba prijaviti preko spletne strani spoznajsvojohrano.org.

 

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine