Da bi v okolici mladega drevesa zagotovili rahlo prst, je priporočljivo, da okrog njega vzdržujemo okopan kolobar tolikšnega premera, kot je bila široka sadilna jama. Poleg tega tu ne bo plevela in trave, ki sta mladi rastlini močna konkurenta za vodo.
Drugo sezono drevo ali grmovnico pognojimo od zgoraj, s čimer posnemamo dogajanje v naravi: suho listje bi namreč padlo na zemljo, se razkrojilo do hranil, ta pa bi do korenin pronicala od zgoraj navzdol. Katero vrsto gnojila uporabimo (organsko ali mineralno), ni odločujoče, pravi Matjaž Mastnak. Je pa na travnatem terenu pod drevo laže posuti mineralno gnojilo. Če bi radi preprečili, da bi gnojilo vsrkale korenine trave, z lopato za lopatanje pod drevesom zarežemo v travno rušo, jo odmaknemo, nasujemo pest mineralnega gnojila pod plast travnih korenin in rušo zagrnemo. Tako dobi drevo vsa gnojila. Trava je namreč za tista, posuta po površini, velik konkurent drevesu.
Če želimo, da bi okrasna drevesa hitreje in bujneje rastla, jih dognojujemo vsakih nekaj let spomladi. To storimo najpozneje do srede junija, saj bi poznejša uporaba dušičnih gnojil povzročila, da bi imela rastlina predolgo na razpolago hrano, rastna sezona bi se podaljšala, zaradi česar pred zimo ne bi oleselenela, to pa pomeni veliko nevarnost pomrznitve nadzemnih delov.
Natančnejše napotke za sajenje okrasnih dreves in grmovnic lahko preberete v prispevkih Korenine okrasnih dreves se ne smejo izsušiti in Enakega drevesa ne posadimo na isto mesto, Globina sajenja dreves in grmov, ogledate pa si lahko tudi videoprispevek na to temo Kako sadimo okrasna drevesa.