Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Okrasni vrtovi

Jan Robin: Slovenski botanik, ki je obnorel Instagram

Jan Robin je znan predvsem po svojih fotografijah med sobnimi rastlinami, ki jih pod vzdevkom botanistbyheart (Botanik po srcu) objavlja na družbenem omrežju Instagram, z eno pa je pristal celo na naslovnici knjige Boys with Plants: 50 Boys and the Plants They Love. A za včasih zelo žgečkljivimi fotografijami se skriva veliko več: rastoča ljubezen do sobnih rastlin, oko za umestitev rastlin v prostor, nabiranje znanja glede nege zelenih prijateljic in želja po širjenju informacij o izboljšani kakovosti življenja v bivalnem okolju, polnem rastlinja.
Foto: botanistbyheart/Instagram
Foto: botanistbyheart/Instagram
Tjaša Sterle Polak
25. 10. 2019 | 16:24
22. 10. 2024 | 09:27
8:59

Jan Robin prihaja s Koroške, zadnje dve leti pa zaradi službe prebiva v Mariboru. Ker v stanovanju sredi mestnega središča ne more skrbeti za vrt, si je na 60 kvadratnih metrih uredil urbano džunglo. Družbo mu vsakodnevno dela od 70 do 80 sobnih rastlin, nekaj jih ima še doma pri starših, druge pa v službi. Seme ljubezni do zelenja je v njem posadila babica, s katero sta skupaj skrbela za vrt in rože, vzklilo pa je šele leta pozneje.


Danes v službi organizira delavnice, v okviru katerih so še dodatno ozeleneli pisarne. Skupaj s Klubom mariborskih študentov je organiziral prvo izmenjevalnico sobnih rastlin v Mariboru, ki se je je udeležilo 40 izmenjevalcev. Na Instagramu vsak teden odgovarja na vprašanja oboževalcev in sledilcev o skrbi za rastline in soustvarja svetovni trend urbanih vrtov in džungel.

Ker v stanovanju sredi mestnega središča ne more skrbeti za vrt, si je na 60 kvadratnih metrih uredil urbano džunglo.

Kako ste odkrili ljubezen do sobnih rastlin?

Začetki mojega vrtnarjenja segajo že v otroštvo, ko sem za sobne rastline in vrt skrbel skupaj z babico. Ljubezen do rastlin je bila tako v meni ves čas prisotna, vendar o njej nisem veliko razmišljal ali govoril. Pravzaprav se mi je zdelo, da to nikogar ne bi zanimalo. Leta 2007 sem se s sotekmovalko prijavil na natečaj za oblikovanje vzorčnih vrtov Zeleni izziv v Arboretumu v Volčjem Potoku in zmagal. Nato sem se posvetil študiju kemije in nekaj časa delal na televiziji (v oddaji Infodrom), potem pa sem pred dvema letoma začel fotografirati svoje sobne rastline in ugotovil, da je po svetu ogromno ljubiteljskih botanikov.

Prepoznala me je skupnost Boys with Plants (Fantje z rastlinami, op. a.) in kar nekaj mojih fotografij delila na svoji strani. Lani so me kontaktirali in vprašali, ali bi moje fotografije lahko objavili v knjigi 50 Boys With Plants, po dveh mesecih pa so me še obvestili, da je komisija mojo fotografijo izbrala za naslovnico. To sem vzel kot potrditev, da stvari, ki jih počnem, zanimajo tudi druge. In potem so se začeli odpirati razni projekti. Moj konjiček zdaj prerašča okvire dejavnosti v prostem času.

Pileja. Spletna senzacija in Janova najljubša sobna rastlina. (Foto: botanistbyheart/Instagram)
Foto:
Pileja. Spletna senzacija in Janova najljubša sobna rastlina. (Foto: botanistbyheart/Instagram) Foto:

Katera je vaša najljubša sobna rastlina?

Pileja. To je sobna rastlina, okoli katere je nastala cela zgodba. Pred 30 leti je nisem poznal in je nisem nikjer zasledil. Je rastlina z izjemno zgodovino. Iz Kitajske je v Evropo prišla z misijonarjem, ki je bil ljubiteljski botanik. Nato je iz Skandinavije potovala iz hiše v hišo in jo je še danes težko zaslediti v vrtnarijah in cvetličarnah. Pred letom dni sem po naključju pri svoji sokrajanki našel pilejo, staro 10 let in visoko en meter. Ko sem o njej začel pisati, je postala prava spletna senzacija.

O pileji pripravljam tudi knjigo.

Je pileja zahtevna sobna rastlina?

Ne. Bistveno manj zahtevna, kot si ljudje lahko predstavljajo.

Načeloma je nega rastlin manj zahtevna, kot si ljudje mislijo. Sam tedensko porabim zgolj kakšno uro za skrb za rastline. Kot velja rek: rastline prej odmrejo od preveč ljubezni kot od česa drugega. Najpogostejši vzrok, da rastline odmrejo, pa je skoraj vedno prekomerno zalivanje.

Rastline prej odmrejo od preveč ljubezni kot od česa drugega. Najpogostejši vzrok za to je skoraj vedno prekomerno zalivanje.

Ali imate doma večinoma nezahtevne sobne rastline ali ste se lotili že kakšne bolj zahtevne?

Ves čas sem v razcepu: po eni strani sem rad minimalist, po drugi strani pa kot zbiralec svoj dom hitro lahko spremeniš  v džunglo. Lahko rečem, da imam vsega po malem. Zelo eksotičnih rastlin nimam, ker mi čas ne dopušča, da bi ustrezno skrbel zanje.

Predvsem težim k temu, da je prostor lepo ozelenjen in da z rastlinami v prostor prenesem pozitivne učinke. Še vedno sem mnenja, da je umestitev rastlin v prostor najboljša sprostitev. In prizadevam si lončnico opremiti s pravim loncem.

Tudi lonci so pomemben del vsake sobne rastline. Jan ima najraje klasične lonce, izbere pa belo, črno in odtenke zlate. (Foto: botanistbyheart/Instagram)
Foto:
Tudi lonci so pomemben del vsake sobne rastline. Jan ima najraje klasične lonce, izbere pa belo, črno in odtenke zlate. (Foto: botanistbyheart/Instagram) Foto:

Mislite na posebne lonce ali na lonce kot del dekorja?

Lonec je treba izbrati tako kot obleko. Če izberemo pravega, ga bomo lahko občudovali z vseh kotov.

Sem mnenja, da lonec ne sme zasenčiti rastline, temveč mora biti kot pika na i. Držim se tega, kar je rekla Coco Chanel: »Pri lepo oblečeni ženski opazite njeno lepoto, pri slabo oblečeni pa njeno obleko.«

Kako pa izberete pravi lonec?

Relativno veliko potujem, zato vsakič, ko kam grem, obiščem tudi kakšno lokalno vrtnarstvo ali trgovine z notranjim dekorjem. Izogibam se loncem iz množične proizvodnje. Pri izbiri sem sicer klasik: rad imam belo, črno in mogoče malo odtenkov zlate. Mavričnih, oranžnih, rdečkastih in vpadljivih kombinacij in vzorcev se izogibam. Sem mnenja, da lonec ne sme zasenčiti rastline, temveč mora biti kot pika na i. Držim se tega, kar je rekla Coco Chanel: »Pri lepo oblečeni ženski opazite njeno lepoto, pri slabo oblečeni pa njeno obleko.«

Imate tudi vrt?

Imam ga doma pri starših. Ko smo kupili hišo, sem zasadil zeliščni vrt, ozelenil pa sem tudi okolico.

Če so včasih vrgli monstero v smeti, se danes vnuki stepejo, kdo bo podedoval babičin taščin jezik.

Ker trenutno živim v središču mesta, vrta ne morem imeti.

V intervjujih ste večkrat poudarili, da želite s svojimi objavami na Instagramu k skrbi za sobne rastline pritegniti predvsem mlade. Se vam zdi, da ste se jim že približali?

Da. Kakšne hude promocije mi sploh ni treba delati, saj že raziskave kažejo, da so milenijci navdušeni kupci sobnih rastlin. Če so včasih vrgli monstero v smeti, se danes vnuki stepejo, kdo bo podedoval babičin taščin jezik. Danes postajajo moderni vrtovi na balkonih, terasah v stanovanjih. Moja ciljna publika so predvsem mladi, ki ne vedo, kje poiskati informacije o skrbi za rastline, pa si to želijo.

Foto: botanistbyheart/Instagram
Foto:
Foto: botanistbyheart/Instagram Foto:

Kakšni so bili vaši motivi, da ste se pridružili skupnosti Boys with plants?

Tega nisem načrtoval, zgodilo se je povsem po naključju. Najprej je nastala prva fotografija, potem pa sem odkril še skupnost Boys with Plants.

Kaj pa vam je prineslo sodelovanje pri knjigi Boys with Plants: 50 Boys and the Plants They Love, ki je izšla lani?

Večjo prepoznavnost, druženje s prijatelji in enako mislečimi s celega sveta. Povabljen sem v Zagreb, kjer bo predstavitev knjige Urban Jungle (Urbana džungla), pa potem v New York na izmenjavo sobnih rastlin. Spoznal sem veliko ljudi, v Sloveniji pa dobil potrditev, da so me začeli malo bolj resno jemati. Pred časom sem postal promotor naravnega gnojila prek akcije Štartaj Slovenija. Zdaj vidijo v meni nekaj več, kot le nekoga, ki se fotografira z rastlinami.

Spoznal sem veliko ljudi, v Sloveniji pa dobil potrditev, da so me začeli malo bolj resno jemati. Zdaj vidijo v meni nekaj več, kot le nekoga, ki se fotografira z rastlinami.

Kakšni so vaši cilji in želje za naprej?

Napisati želim knjigo, ki bo moderna predstavitev sobnih rastlin in njihovega umeščanja v prostor. Ker sem delal na televiziji, bi bil zadovoljen tudi s kakšno (spletno) oddajo, kjer bi lahko delil svoje znanje in izkušnje o negi rastlin z mladimi.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine