Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Okrasni vrtovi

Jesenska delitev trajnic

September in oktober sta meseca, ki sta zelo primerna za sajenje in presajanje trajnic. Razlika med običajnim sajenjem in sajenjem po delitvi je, da pri prvem, ko kupujemo večinoma sadike v lončkih, te ob presaditvi ne doživijo šoka, saj niso poškodovane in so načeloma ustrezno oskrbljene, bolj občutljive pa so sadike, ki jih pridobimo z delitvijo obstoječih rastlin. Zato je pomembno, da za delitev izberemo za posamezne vrste najugodnejši čas.
18. 9. 2017 | 13:13
21. 10. 2024 | 14:12
3:22

Osnovno pravilo je, da trajnic ne presajamo, kadar cvetijo, pač pa, kadar počivajo. Zgodnje jesensko presajanje je idealno za tiste, ki cvetijo spomladi, ker se pred zimo dobro vrastejo in bodo naslednjo pomlad že cvetele. Le jeseni delimo in razsajamo tako zelnate kot lesnate potonike. Ker začnejo spomladi zelo zgodaj odganjati, bi namreč s spomladanskim presajanjem precej prizadeli njihovo cvetenje. Iz enakih razlogov sta jesenska delitev in presajanje priporočljiva za telohe, trajne make, medtem ko bradate perunike presajamo takoj po cvetenju, to je že poleti, da se do zime dobro ukoreninijo. Trajnic, ki izvirajo iz toplejših krajev, kot so sivka, žajbelj, timijani, ne sadimo jeseni, temveč spomladi.

Pri delitvi hkrati razdelimo nadzemni in koreninski del rastline, pri čemer moramo paziti, da korenine čim manj poškodujemo. Pri deljenju si lahko pomagamo z rokami, nožem, škarjami, vilami ali lopato, odvisno od velikosti rastline, oblike in žilavosti korenin. Ob presajanju ponavadi porežemo večino nadzemnega dela, da se ne bi rastlina izčrpavala in izsuševala. Vendar to naredimo šele potem, ko smo rastlino že izkopali, saj so nam stebla in listi lahko v pomoč, ko želimo rastlino s koreninskih spletom dvigniti iz zemlje. Seveda to prej razrahljamo z vilami. Ko rastlino skupaj s koreninskim spletom dvignemo, z njega otresemo zemljo, da je rastlinski sklop preglednejši. Nekateri v ta namen tudi previdno sperejo zemljo z vodnim curkom. Če imajo korenike vidne nastavke (ali očesa), iz katerih bodo zrasla stebla oz. listi, delimo tako, da jih bo v vsakem delu nekaj.

Trajnice razsajamo oz. delimo šele, ko smo nova sadilna mesta že pripravili, da se nam nove sadike ne bi razsušile. Za delitev trajnic se vedno odločimo, ko so še v dobrem stanju in niso izčrpane.

Ko govorimo o jesenskem sajenju trajnic nasploh, ne samo po delitvi, je prednost, da je zemlja takrat še topla, zato da se do zime ukoreninijo in naslednjo pomlad normalno odženejo. Poleg tega je jeseni zemlja stalno vlažna, kar dodatno spodbudi rast. Dodatno zalivanje po sajenju jeseni večinoma sploh ni potrebno, takoj po zalivanju pa moramo sadike vseeno obilno zaliti. Če sadimo šele proti koncu novembra, sadimo nekoliko globlje.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine