Jesenske vetrnice: Trajnice naših starih mam

Vsako leto znova me preseneti, kako nenadoma se nad grmički dlanasto deljenih listov jesenskih vetrnic pojavijo stebla z okroglimi popki. Visokorasle trajnice, ki so vrtove krasile že v času naših starih mam, so zdaj v najlepšem razcvetu.

Jesenske vetrnice oz. jesenske anemone (Anemone hupehensis var. japonica) so poimenovanje japonske vetrnice dobile pred stoletji, ko so prvi primerki iz dežele vzhajajočega sonca prišli v Evropo. V resnici izvirajo iz Kitajske, na Japonskem pa so imele za seboj že dolgo zgodovino kultiviranja. Današnje sorte so večinoma križanci z drugimi vrstami.

PREBERITE ŠE: JESENI SADIMO TRAJNE DIŠAVNICE

Graciozne trajnice, ki zrastejo v višino od pol metra do 120 cm, najlepše rastejo na polsenčnih legah v zavetju velikih dreves, če so posajene na polnem soncu, morajo imeti vedno malo vlažno prst, zlasti poleti, drugače manj cvetijo. Sicer nezahtevne glede prsti pozimi po drugi strani ne prenesejo tal, v katerih se voda zadržuje predolgo. Višje sorte imajo rade sosede, ki jim dajejo oporo, nižje, ki zrastejo samo 50 cm visoko, pa so primerne tudi za sajenje na robove gred.

!!galerija!!


Od bele čez paleto rožnatih odtenkov

Barvni spekter jesenskih vetrnic se začne pri beli, se razprostre čez paleto različno močnih rožnatih do rožnato vijoličastih odtenkov, poleg enojnih cvetnih koškov pa poznamo tudi polnjene.


Jesenske anemone lahko brez presajanja rastejo več let na istem mestu, ne da bi bilo cvetenje z leti revnejše. Po sajenju se sprva razraščajo bolj počasi, po dveh letih pa se razvijejo v košate rastline. Stare sorte, ki so uspevale že na vrtovih naših babic in jih zasledimo še danes, so višje in bujnejše in marsikdaj krepko presegajo metrsko višino. Če rastejo samostojno, brez visoke soseščine, je nujno, da jim, ko poženejo visoka cvetna stebla, naredimo oporo. Cvetijo od srede avgusta do prvih zmrzali, potem pa se iz cvetov razvije bel puh, s katerim veter raznaša semena. Zato se zlahka zasejejo, vegetativno pa se razširjajo z očesci na vodoravnih koreninah. Ko rastline delimo, je torej pomembno, da izkopljemo čim več korenin. To lahko naredimo jeseni po cvetenju ali na pomlad. 

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE