24. 10. 2020 | Besedilo: T. S. P.
Kako ohranjati sukulente srečne
24. 10. 2020 | Besedilo: T. S. P.
Sukulente so razmeroma nezahtevne lončnice, a tudi za njihovo »srečo« se moramo potruditi.
Sočnice ali sukulente v nadzemnih, včasih pa tudi v podzemnih delih skladiščijo večjo količino vode. To porabljajo skrajno racionalno. Njihove liste, stebla, poganjke prekriva debela povrhnjica, ki je lahko voščena ali preraščena z dlačicami, kar zmanjšuje izhlapevanje na minimum. V najhujši vročini so sposobne zapreti listne reže in tako preprečiti izgubo dragocene vlage ter jih odpreti le ponoči, ko je zrak hladnejši in je izhlapi precej manj.
Postavite jo na svetlo mesto
Večina sočnic potrebuje svetel prostor. Najbolje jih je postaviti ob južno okno. Ob severno orientiranih oknih vam sukulente ne bodo uspevale, kot tudi ne, če jih boste izpostavili neposredni sončni svetlobi (sploh poleti).
Srčastolistna svetilnica dobro prenaša suh zrak v centralno ogrevanih stanovanjih; dobro uspeva pri sobnih temperaturah okrog 20 stopinj Celzija. Pozimi jo lahko postavimo tudi v hladnejši prostor in prilagodimo zalivanje (nič oziroma skrajno malo).
Ameriški netresk dobro uspeva v toplih stanovanjih. Pozimi ga zalivamo malo, priporočljivo pa je, da ga postavimo v hladnejši prostor.
Netreski in hermelike spadajo med tradicionalne zdravilne rastline, saj vsebujejo zdravilno sluz. Sveže liste uporabljamo pri lajšanju manjših opeklin, pikov žuželk in celjenju prask. Hermelika v žganju pomaga pri prebavnih težavah.
Tolstica ali krasula prenese sobne temperature okrog 20 stopinj Celzija in zelo skromno zalivanje pozimi. Če ji privoščimo obdobje zimskega mirovanja, nam bo spomladi zacvetela.
Kalanhoja dobro uspeva pri običajnih sobnih temperaturah in ni občutljiva na nizko zračno vlago. Zalivanje v zimskem času močno omejimo.
Grmičasti paličasti mleček se nad običajno sobno temperaturo ne bo pritoževal, zadovoljen pa bo tudi s precej nižjo (od 10 do 12 stopinj Celzija). Dobro prenaša suh zrak pozimi, ko zalivanje močno omejimo.
PREBERITE ŠE: Sočnice: varčne z vodo
Prst z drenažo
Eden izmed načinov, s katerim bomo sukulento zagotovo spravili v slabo voljo, če ne celo ob življenje, je s prekomernim zalivanjem. V prst (količina naj bo približno ena tretjina) zmešamo kremenčev pesek ali mivko. Tako bo dobro odcedna. Tako ravnamo vsaj na začetku, ko se s sukulento šele spoznavamo. Ko bomo vedeli, kaj ji ustreza in kaj ne, jo bomo lahko sadili tudi v drugačne lonce in kombinacijo prsti prilagajali svojim izkušnjam.
Splošno pravilo je, da sočnico poleti zalivamo enkrat na teden, pozimi pa enkrat na štirinajst dni ali še manjkrat. Kljub temu opazujte svojo okrasno rastlino in jo, sploh če se vam zdi, da so temperature poleti res visoke, zalivajte pogosteje. Nagubani listi so znak, da vaša okrasna sočnica potrebuje kakšen požirek več.
V čem je težava
Sukulente so odporne rastline, a včasih lahko opazite veliko poganjkov, ki silijo tja, kjer je več svetlobe. To pomeni, da vam rastlina sporoča, da jo morate postaviti na bolj svetlo mesto.