Setveni koledar

Pozdravljeni!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Okrasni vrtovi

Majhen vrt: Lahko ima vse, kar imajo veliki

Okrasni vrt je danes veliko, veliko manjši, kot je bil nekoč, in tudi njegova vloga je drugačna. Naredimo si ga lahko na terasi, balkonu, celo okenski polici; če imamo srečo, pa smo lastniki majhnega kosa zemljišča pred ali za vrstno hišo. Glavna želja večine je, da je majhen vrt lep vse leto ob skoraj nič dela. Težavna zahteva, a ne neuresničljiva. Mali vrtovi so lahko izjemno zanimivi in privlačni. Poudarek je na lahko, kajti taki vrtovi ne nastanejo kar sami od sebe, ampak so rezultat dobrega razmisleka in načrtovanja. Manjši ko je prostor, težje delo imamo.
Foto: Alenka Gorza
Foto: Alenka Gorza
Alenka Gorza
18. 9. 2017 | 13:13
21. 10. 2024 | 12:51
6:51

Kaj želimo?
Morda smo si zamislili prijeten prostor za popoldansko posedanje, mika nas poletna kuhinja, zelenjavni kotiček, bazen, skalnjak, pa angleška trata, doma pridelano sadje, prostor za peskovnik in še in še. Vsega ne moremo imeti, zato moramo izbrati tisto, kar nam je najljubše. Upoštevati moramo okolico in se ji prilagoditi tako v barvah kot v slogu. Pred moderno zasnovano hišo bi gartlc najverjetneje deloval precej čudno; zanimivo oblikovan vodni motiv in moderni materiali pa bi ji dali piko na i. Ograja iz stare opeke in vmes zasajenimi rastlinami je čudovita v ruralnem okolju, v mestnem pa zemljišče največkrat obdaja visoka ograja, ki zastira pogled od zunaj in zagotavlja zasebnost. V takem vrtu si lastnik lahko da duška in sprosti domišljijo pri oblikovanju. Toda tudi tu ne smemo pozabiti, da je manj več in da najlepše učinkuje preprosta zasnova.

Čeprav vrt običajno povezujemo s trato, je lepo zelenico v majhnih vrtovih težko vzdrževati. Moramo jo zalivati, redno kositi in odganjati plevel, ki bi si tu rad našel svoj prostor. Delo si poenostavimo, če površino tlakujemo. Zdaj je izbira zelo široka tako v vrstah materiala kot njegovih oblikah in barvah. Za vsakogar se nekaj najde. Pri tlakovanju pa si le dajmo duška. Igrajmo se z obliko tlakovanega dela, postavitvijo plošč, kombiniranjem materialov, vključimo mozaik, skratka, bodimo kreativni. Z zavitimi potmi lahko optično podaljšamo vrt, s kombiniranjem dveh materialov pa lahko ločimo različne dele. Mehkobo trdemu materialu bodo dale premišljeno izbrane trajnice. Če nismo navdušeni nad »pravim« tlakovanjem, se lahko poigramo tudi s prodom in ustvarimo pravi peščeni vrt, ki je lahko nadvse atraktiven, če je dobro osončen. Lahko pa uporabimo timijan, ki bo dal želeno zeleno barvo in vonjave. Če na vsak način želimo imeti zeleno barvo, lahko uporabimo kačjo brado (Ophiopogon planiscapus), ki ima videz trave, a je ni treba kositi in tudi pozimi ostane zelena. Potrebuje pa čas, da se razraste, in tudi prav poceni ni.

Razgibajmo prostor

Utesnjen prostor učinkovito oblikujemo s spremembo nivojev. En del preoblikujemo v pogreznjeni vrt, ki ga namenimo počitku ali tam postavimo poseben vrtni okras, ki bo pritegnil poglede. Ali pa del vrta dvig­nemo ter rob in stopnice poudarimo z velikimi lončnicami. Rastline v posodah so velikokrat izjemna rešitev za majhne prostore. So zanimivih oblik in vseh velikosti. Izbiramo jih glede na značaj hiše in uporabljeni material ter seveda glede na rastline. Manjše posode bodo dale učinek, če jih je več skupaj in če so iz istega materiala. Če pa imamo velike, je lahko učinkovita že ena sama. V posodah uspeva večina rastlin, tudi manjše grmovnice, drevesa in nizki iglavci. Ravno pritlikavi iglavci so na modernih majhnih vrtovih zelo cenjeni. So zanimivih oblik, preprosti za vzdrževanje, njihove barve pa segajo vse od zlato rumene do skoraj modre. Vrtu dajejo zanimivost vse leto. Velika prednost vrtnarjenja v posodah je v njegovi premičnosti. Vsako sezono lahko zastavimo drugačno postavitev in v ospredje postavimo rastline, ki so tisti hip v najboljši formi.

Čedalje bolj se uveljavljajo tudi dvignjene grede, ki omogočajo vrtnarjenje brez sklanjanja. Največkrat jih uporabljamo kot majhen zelenjavni vrt. Ozimnice ne bomo pridelali, imeli pa bomo veliko veselja in svežo zelenjavo za sproti.

Izkoristimo višino

Na vsakem vrtu je vedno vsaj en del, ki bi ga najraje skrili. Ali poudarili. To možnost nam dajejo lesnate in zelnate vzpenjavke, ki so ena najbolj vsestranskih rastlinskih skupin. Če jih gojimo ob hišni steni, ograji ali pergoli, vnesejo v naš vrt močan vertikalni učinek. In porabijo zelo malo dragocenega prostora. Mnoge potrebujejo sončno lego, nekatere pa prenašajo tudi senco. Taki odporneži so nekateri kovačniki in seveda brš­ljan. Ki bo ostal lepo zelen tudi pozimi. Za hiter učinek zakrivanja bo poskrbel gorski srobot, če pa želimo uživati v prijetnem vonju, bomo posadili dišeči grahor.

Imejmo tudi vodni motiv

Večjega ribnika ali bazena si na majhnem vrtu ne bomo mogli privoščiti, saj bi v njuni manjši izvedbi imeli velike težave z algami oziroma vzdrževanjem ravnovesja. Boljša odločitev je vodomet ali fontana, ki daje vrtu potrebno višino, zvok, gibanje in svetlobne odseve. Bolj naravno pa deluje brbotajoč vodomet, pri katerem se voda čez kamen zliva v podzemni rezervoar. Lahko pa svoj vodni vrtiček naredimo v večji okrasni posodi, v kateri bomo gojili le omejeno število rastlin. Odločimo se lahko tudi za lokvanj, kralja ribnikov, vendar le za pritlikave sorte. V takem vrtičku so dobrodošle tudi zlate ribice. Vendar jim bomo morali čez zimo najti dom v drugem prostoru.

Četudi je naš vrt majhen, ima lahko vse, kar imajo veliki. Tudi manjša drevesa in grmovnice, gojimo lahko sadje ali pa si privoščimo posebno zbirko rastlin. Z nekaj domišljije ga lahko naredimo drugačnega, posebnega in mu damo osebno noto. Dovoljeno je pravzaprav vse. No, ne čisto vse, če želimo ohraniti dobre odnose s sosedi.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine