Naravna rastišča kukavičevk, kakor slovensko pravimo orhidejam, namreč niso omejena le na oddaljene, eksotične dele sveta, približno tristo vrst jih raste v Evropi, od tega po doslej odkritih rastiščih 76 tudi v naših krajih. In eno od najlepše dehtečih gorskih kukavičevk, kamniško murko, najdemo samo pri nas. Pred tremi desetletji je obstoj te posebne vrste, omejene samo na Kamniške Alpe in del Karavank, utemeljil prav profesor botanike na ljubljanski biotehniški fakulteti dr. Vlado Ravnik.
Profesor vse od študentskih dni predstavlja rastlinski svet s črno-belo risbo, akvareli in tudi fotografijo. Leta 1961 je ilustriral knjigo Franceta Sušnika in Andreja Martinčiča Poznate strupene rastline. V šestdesetih je na pobudo svojega profesorja dr. Ernesta Mayerja v barvah narisal tabele za prvo alpsko floro. Vse risbe, enako kot velja za zbirko orhidej, je že takrat naslikal po živih modelih, ki jih je nabral v naravi.
Od 4. junija do 31. avgusta pa bo prav tako v avli tropskega rastlinjaka na ogled filatelistična razstava z motivi vrtnic. Večkrat nagrajeno tematsko zbirko je Botaničnemu vrtu posodila graška filatelistka Johanna Brunner.