
Vrtnice so pogost okras slovenskih vrtov. Njihove bujne cvetove, razkošen vonj in široko paleto barv občudujejo tako začetniki kot izkušeni vrtnarji. A čeprav delujejo mogočno in vzdržljivo, so v resnici precej občutljive in moramo biti pri njihovem gojenju pozorni na pogoste napake, ki jih naštevamo spodaj.
Vrtnice potrebujejo vsaj šest ur neposredne sončne svetlobe dnevno. Sajenje na senčnih mestih vodi do šibke rasti in posledično manj cvetov. Idealno je izbrati mesto z vzhodno ali južno orientacijo, kjer bodo vrtnice deležne jutranjega sonca ter tako precej bolj mogočno uspevale.
Vrtnice ne prenašajo stoječe vode, zato je pomembno, da tla omogočajo dobro odvodnjavanje. Pred sajenjem preverite drenažo tako, da napolnite sadilno jamo z vodo in opazujete, kako hitro se vpije. Če voda ostaja več ur, izboljšajte drenažo z dodajanjem peska ali kamnov.
Prekomerno ali nezadostno zalivanje lahko vrtnicam škoduje. Zalivajte globoko, vendar redko, da spodbudite globoko rast korenin. Izogibajte se zalivanju po listih, saj to povečuje tveganje za glivične bolezni. Vrtice je najbolje zalivati zgodaj zjutraj ali pozno popoldne.
Za zdravje in obliko vrtničnih grmov je pravilno obrezovanje ključnega pomena. Nepravilno ali prepozno obrezovanje lahko vodi do šibke rasti in manj cvetov. Obrezujte zgodaj spomladi, odstranite mrtve ali poškodovane veje ter tiste, ki se med seboj križajo.
Morda se nam zdi, da bo uporaba gnojil pripomogla k lepoti in cvetenju grmov vrtnic, a temu ni vedno tako. Prekomerna uporaba gnojil, zlasti tistih z visokim deležem dušika, namreč spodbuja rast listov na račun cvetov. Uporabljajte uravnotežena gnojila in sledite navodilom za uporabo. Gnojite v času aktivne rasti, običajno spomladi in poleti.
Nekatere rastline kot so paradižnik, paprika ali krompir, lahko prenašajo bolezni, ki škodujejo vrtnicam. Izogibajte se sajenju grmov v bližini teh rastlin. Namesto tega izberite spremljevalne rastline kot sta sivka ali žajbelj, ki odganjajo škodljivce in izboljšujejo rast vrtnic.