Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Okrasni vrtovi

Naravna smrečica bolj ekološka

V Zavodu za gozdove Slovenije pri izbiri okrasnega drevesca med prazniki dajejo prednost naravnim drevescem, a le tistim, ki so pridobljena na za gozd neškodljiv način ali so namensko vzgojena na negozdnih površinah. Da so praznična drevesca pridobljena na tak način, zagotavlja nalepka zavoda zelene barve z letnico 2012. Če okrasno drevesce po prihodu domov odrežemo za približno pet centimetrov in ga postavimo v posodo z vodo, bo drevesce ostalo sveže vse praznične dni.
J. B./STA
18. 9. 2017 | 13:17
21. 10. 2024 | 20:06
2:58

Pridobivanje okrasnih drevesc ureja zakon o gozdovih. V svojih gozdovih jih lahko sekajo le lastniki na podlagi odločbe zavoda za gozdove, v katerih so določeni tudi pogoji poseka. Vsa okrasna drevesca, posekana na območju Slovenije, morajo biti že pri prevozu vidno označena s plombo, ki je v obliki nalepke. Z nje sta razvidna leto poseka in izvorno gozdnogospodarsko območje. Lastniki gozdov dobijo do 25 plomb brezplačno pri lokalno pristojni izpostavi zavoda. Če jih potrebujejo več, morajo za plombo plačati 26 centov na plombo, za vse nalepke

Prodajo prazničnih drevesc nadzirata inšpektorat za kmetijstvo, gozdarstvo, hrano in okolje in republiški tržni inšpektorat. Prodajalci okrasnih drevesc morajo imeti pri sebi odločbo zavoda za gozdove za pridobivanje drevesc ali račun za plačilo plomb, če so smrečice pridobljene iz negozdnih površin. Lani je zavod za gozdove izdal približno 30.000 plomb za označitev okrasnih drevesc.

Število izdanih plomb se iz leta v leto zmanjšuje Zadnja leta je namreč na našem trgu vedno več povpraševanja po košatih srebrnkastih tujerodnih okrasnih drevescih, ki so večinoma uvožena. Zakon o gozdovih za drevesca iz uvoza ne velja, zato niso opremljena z nalepkami, ki jih izdaja zavod za gozdove Slovenije. Prodajalec mora v primeru kontrole dokazati izvor teh drevesc.

Jelke je za okrasna drevesca dovoljeno sekati le tam, kjer se obilno pomlajuje. Prepovedano je sekanje tise in bodike, ki sta zavarovani vrsti. Za pripravo jaslic se iz gozda iznosi tudi veliko mahu. Na enem mestu je dovoljeno odvzeti mah tako, da ga odstranimo le do petine površine, ki jo prerašča. Če opazimo, da je na tem mestu mah pred nami že nekdo nabiral, si za nabiranje mahu poiščimo drugo lmesto, priporočajo na zavodu za gozdove.

 

 

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine