Lonček iz ščipalk
Še ena zelo preprosta in za povrhu luštna izvedba čisto posebnega lončka. Izdelamo ga v nekaj minutah. Več časa lahko namenimo poslikavi in dekoriranju ščipalk, lahko pa jih pustimo takšne kot so, v originalni barvi lesa.
Najprej izmerimo višino spodnjega dela ščipalke (do kovinske vzmeti). Mera, ki jo dobimo, naj bo višina plastične embalaže. Preostali del embalaže odrežemo s škarjami ali olfa nožem. Pri pločevinki nam je to delo prikrajšano, ker je višina ravno pravšnja. Večina dela je za nami. Samo še ščipalke pripnemo in si popestrimo okensko polico.
Lesene ščipalke lahko oblepimo z dekorativnimi lepilnimi trakovi, poslikamo z akrilnimi barvami, nanje narišemo črte in pike, ali jih dekoriramo s servietno tehniko. Možnosti je veliko. Izberite svojo.
Lončki z začimbami na kuhinjskem pultu ali okenski polici so lahko lep okras, hkrati pa je tudi kuhanje enostavnejše, saj bomo imeli dišeče sveže začimbe takoj pri roki. Ker je ponudba dekorativnega blaga res pestra, jih lahko zelo preprosto prilagodimo slogu in barvam v našem domu. Verjetno pa lahko tudi doma najdete kakšen kos stare obleke, ki je idealna za nov videz glinenega lončka.
Potrebujemo:
Na papir položimo lonec v ležečem položaju. Na robu lonca s svinčnikom naredimo majhno oznako, da bomo vedeli kje končati. Počasi ga kotalimo in na sredini zgornjega in spodnjega dela ob robu zarišemo črto. Črte med seboj povežemo. To je osnova oziroma tako imenovani plašč, po katerem bomo izrezali blago. Spodnjemu delu dodamo še dober centimeter, da bomo blago lahko na spodnjem delu lonca lepo zavihali in zalepili. Zgornji del pa skrajšamo za dolžino roba lonca, če ga ne želimo prelepiti z blagom.
Iz papirja izrežemo nastali kroj plašča, ga položimo na blago in orišemo. Blago natančno izrežemo po črti. Lonec premažemo z lepilom. Odrezano blago previdno ovijemo okoli lončka, da se nanj prilepi. Na spodnjem delu blago zavihamo in prilepimo na dno. Počakamo, da se lepilo posuši. Postavimo ga na poličko v kuhinji ali v atrij z nadstreškom.
Odtisi narave na starih glinenih lončkih
Če malo pobrskamo po vrtnih lopah ali garažah, morda naletimo na stare glinene lončke, na katere smo že čisto pozabili. Zaradi svojega starega videza so še toliko bolj vabljivi za tovrstno poslikavo oziroma odtiskovanje.
Lonček očistimo ali rahlo skrtačimo, da se barva bolje oprime podlage. Barvo nanesemo na podlago in jo enakomerno porazdelimo. Lahko uporabimo valjček ali pa jo izravnamo z navadno tanjšo plastično folijo ali ploščico. Pomembno je, da dobimo enakomeren sloj barve, ki ni ne pretanek (ker se akril zelo hitro suši) in ne predebel. Če je lonec temnejše barve izberemo svetlejše odtenke in obratno, da bodo odtisi lepo vidni.
List položimo na barvni sloj, z žilnato stranjo obrnjeno navzdol. Enakomerno in rahlo s prstom pritisnemo po hrbtni strani lista, tako da čim manj barve pride v pore med žilice. List previdno odlepimo od podlage (lahko si pomagamo s pinceto) in ga čim hitreje odtisnemo na glinen lonec. Enakomerno in po vsej površini ponovno pritisnemo po zgornji strani lista. List previdno odstranimo. Nato postopek ponovimo še z ostalimi listi in barvami ter ustvarimo poljubno kompozicijo.
Arhiv revije Deloindom+.