Setveni koledar

Pozdravljeni!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Okrasni vrtovi

Nekatere sobne rastline odlično uspevajo v vodi

Nekatere sobne rastline lahko preprosto gojimo v vodi. Le izbrati moramo prave in upoštevati nekaj pravil.
Foto: Caterina Trimarchi/Shutterstock
Foto: Caterina Trimarchi/Shutterstock
23. 1. 2023 | 12:47
22. 10. 2024 | 18:47
4:57

Če nam je pogled na korenine všeč, jih lahko gojimo v prozornih vazah ali kozarcih, v katerih je samo voda in morda nekaj izbranih kamnov, lahko pa si priskrbimo lončke za hidroponsko gojenje z dvojnim dnom, v katere damo koreninam za oporo substrat, najpogosteje glinoporne kroglice.

Zemlja ni nujna, le voda in hranila

Če ste kdaj poskusili v vodi ukoreniniti vršičke okrasnih rastlin ali potaknjence, ste že opazili, da za rast ne potrebujejo zemlje. Pri takem načinu v vodo navadno ne dodajamo hranil, saj gre za krajši čas. Če želimo sobne rastline namesto v posodi z zemljo vzgajati v vodi, pa bomo morali tej dodajati namenske hranilne soli ali po nekaj kapljic tekočega gnojila za sobne rastline.

Prednost gojenja v vodi je predvsem to, da nam rastlin ni treba zalivati, seveda pa moramo spremljati raven vode v posodi in jo občasno dodajati. Za ohranjanje čistosti je v vodo priporočljivo dodati kak košček lesnega oglja.

Najbolje ob oknu

Za gojenje v vodi so najboljše sobne rastline z močnimi stebli. Tako najpogosteje gojimo zelene rastline, redkeje cvetoče: zlati potos, filodendrone, dracene, vodni bambus ali bambus sreče, čopasto zelenčico, tradeskancije, difenbahije, trilistni singonij, bršljan, pisanolistne koprive, primerna je tudi meta. Najbolje jih je postaviti na mesto blizu okna, vendar brez neposrednih sončnih žarkov. Če pozimi od netesnih oken vdira hladen zrak, posodo malo umaknemo ali jo postavimo na stiropor, saj voda teže ohranja temperaturo kot zemlja.

Pripomočki za hidroponsko gojenje.
Foto: Firn/Shutterstock
Pripomočki za hidroponsko gojenje. Foto: Firn/Shutterstock

Namenski pripomočki za hidroponsko gojenje

Tisti ambicioznejši si lahko v vrtnih centrih priskrbite pripomočke in posode za hidroponsko gojenje. Vsi sistemi delujejo na podoben način: v njih gojene rastline srkajo nujne hranilne snovi iz vodne raztopine; dodajamo jih v obliki hranilnih mineralnih soli. Podlaga, ki je najpogosteje ekspandirana glina (glinopor), je namenjena za zasidranje rastline. Posebna posoda je sestavljena iz dveh lončkov, zunanjega in notranjega. Rastlina je v notranjem lončku zasidrana v glinoporu, zunanji lonček pa služi kot vaza. Notranji lonček ima tudi kazalnik ravni vode, cevko, ki dovaja raztopino hranilnih snovi, ter odtočno cevko.


Poseben kozarec za gojenje v vodi je namenjena hijacintam in drugim okrasnim čebulnicam. Čebulica v zgornjem delu kozarca oz. vazice nad zožitvijo odganja korenine v smeri večje vlažnosti. Tako korenine dosežejo vodo v spodnjem delu kozarca, čebulica sama pa ne sme stati v vodi.

V vodi lahko poskusimo gojiti celo flamingovec. 
Foto: pcperle/Shutterstock
V vodi lahko poskusimo gojiti celo flamingovec. Foto: pcperle/Shutterstock

Iz zemlje v vodo

Za uspeh pri gojenju v vodi moramo upoštevati nekaj pravil. Vse rastline, ki so prvotno rastle v zemlji, niso ustrezne za premestitev v vodo. Primernejše so mlade rastline in sadike, pa tudi vršički rastlin, ki bodo šele odgnali korenine.

Če želimo za gojenje v hidroponskem lončku uporabiti rastlino, ki je prej rastla v zemlji, jo previdno vzamemo iz lončka, s prsti odstranimo zemljo s korenim, ostanek pa splaknemo a curkom ne prehladne vode. Odstraniti moramo tudi vse poškodovane, bolne in gnile korenine. Notranji lonček napolnimo z glinoporom, nato pa vanj posadimo rastlino. Z eno roko držimo steblo, z drugo pa nežno vtaknemo korenino med kroglice iz gline. Ko so korenine prekrite, lonček rahlo stresemo, da glinopor zapolni prazen prostor med koreninami. Zunanji lonček napolnimo z vodo, pri čemer pazimo, da listi in listni peclji ne segajo vanjo. Čez dva tedna začnemo dodajati hranila.

Nekaj rastlin, ki jih lahko gojimo v vodi

  • Filodendronov je veliko vrst, za gojenje v vodi pa je najboljši Philodendron scandes s srčastimi listi, ki za uspešno rast ne potrebujejo preveč svetlobe.
  • Za bambus sreče (Dracaena sanderiana) so primerne valjaste vaze, v katere za stabilnost dodamo nekaj prodnikov.
  • Zlati potos (Epipremnum aureum) se dobro prilagaja na gojenje v vodi, odrezani vršički kmalu odženejo korenine.
  • Vršički tradeskancij (Tradescantia) v vodi prav tako hitro odženejo korenine.
  • Za gojenje v vodi so najboljše tiste vrste bršljana (Hedera), ki imajo majhne liste.
VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine