Setveni koledar

Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Okrasni vrtovi

Nepogrešljive trajnice: Vračanje k vrstam iz narave

Pri trajnicah težko govorimo o trendih, saj temu nasprotuje že njihova narava – dolgoživost. Ta lastnost je pri tej skupini okrasnih rastlin zaželena, resda pa nove križance žlahtnitelji marsikdaj pošljejo na trg, ne da bi njihovo kakovost dovolj dolgo preizkušali. V svetovnem merilu je poleg ustvarjanja naravnega videza z zasaditvami opazno opuščanje kultivarjev, sort, vodilne vrtnarije se vračajo k naravnim vrstam. Spet so se uveljavili »lovci na rastline«, ki v njih poleg dolgoživosti iščejo odpornost. Nizozemec Hans Kramer je tako v Gardens Ilustrated med drugim poročal o lastnostih rdečega teloha, ki raste v Sloveniji, in vrsti mlečka, ki ga je našel na Hrvaškem, pravi Bernarda Strgar Schulz iz podjetja Trajnice Strgar. Prosili smo jo, naj nam predstavi rastline, ki bi jih kazalo pogosteje uvrščati v trajne zasaditve.
18. 9. 2017 | 13:13
21. 10. 2024 | 16:23
6:10

Patagonska verbena – Verbena bonariensis je pri nas na meji prezimne trdnosti, vendar so rastline po izkušnjah Bernarde Strgar Schulz na več rastiščih v Ljubljani nekaj let zapored brez težav prezimile. »Na vrtni zemlji je pogosto tako, da spomladi požene veliko sejancev,« pravi. Ta filigransko delujoča cvetica z vijoličastimi socvetji na visokih steblih je primerna za suho, sončno, tudi bolj peščeno rastišče. Lepa je v mnogih kombinacijah, tudi takih travniškega videza, dobro se razume z gavro, ameriškim slamnikom in perovskijami.

Seljanka – Selinum wallichianum je v tujini že dolgo zelo priljubljena kobulnica, ljubljenka vodilnih vrtnih oblikovalcev za obvodne zasaditve ali obgozdni prostor. Ima drobno narezane svetlo zelene liste, rdeča stebla in velike bele kobule. Ti zaporedoma cvetijo vse poletje in naredijo lepe semenske glave. Tudi ko te dozorijo, ostanejo stebla rdeča. Mlade rastline še ne dosežejo polne velikosti (slaba dva metra). Seljanka nam­reč spada med dolgo živeče trajnice, za katere je značilno, da potrebujejo več časa, da se lepo razrastejo.

Oranžno cvetoči mleček – V primerjavi z večino drugih mlečkov, za katere so značilni rumeni cvetovi, je Euphorbia griffithii 'Dixter', posebnost: cveti oranžno, maja, včasih že konec aprila, ko med malo višjimi trajnicami (grmički zrastejo približno pol metra visoko) skoraj ni drugih cvetočih rastlin. Je zelo hvaležen, star kultivar, katerega listi in stebla imajo rdečkast nadih. Rastlina ostane lepa, tudi ko odcveti, ni je treba porezati, dekorativna so tudi semena. Potrebuje dobro vrtno zemljo, sonce, če jo posadimo v polsenco, cvetje ni tako intenzivnih barv. Lepa je v kombinaciji s tulipani in sibirskimi perunikami, saj cveti hkrati z njimi, poleti je dobra družba modro cvetoči podlesni kadulji.

Plamenka 'Clouds of Perfume' – Phlox divaricata 'Clouds of Perfume' je eden od kultivarjev plamenk, katerih grmiček je zelo naravnega videza. V primerjavi z blazinastimi plamenkami ima precej velike vijoličaste cvetove, okoli katerih, kot pove že ime, se širi omamen vonj. Cveti zgodaj spomladi, aprila in maja in je primerna za kombinacijo z vsemi rastlinami za vrtno gredo, je lepa sopotnica narcisam in tulipanom, barvno je zelo učinkovita združba z oranžno cvetočim mlečkom, saj se razcvetita v istem obdobju. Ko odcveti, grmički nimajo več lepe oblike, zato jih porežemo do tal, da se razrastejo v lepo pokrovno blazinasto rastlino. V tem času lepo deluje med gavrami, heleniumom ...

Talin ali vetrovka – Po besedah Bernarde Strgar Schulz je škoda, da se te nežne in visoke rastline za polsenčne prostore in gozdni rob redko uporabljajo. Talini rastejo tudi pri nas v naravi. Vrsta Thalictrum rochebrunianum ima zelo majhne rožnato vijolične cvetove, ki se na cvetnih steblih v velikem številu zibljejo nad drobno deljenimi listi, ki nekoliko spominjajo na liste pri orlicah. Thalictrum flavum. ssp glaucum je različica z modrikasto srebrnimi listi in nežno rumenimi cvetovi. Obe vrsti v času cvetenja presegata višino človeka.

Praprot podlesnica – Polystichum setiferum 'Herrenhausen' je delno zimzelena praprot, saj se čez zimo del listov ohrani, nad njimi pa se spomladi zelo kmalu razvijejo osupljivo lepi, polžasto zaviti poganjki nove rasti. Ta praprot ima nacepljene liste, ki vzbujajo videz mehkobe. Primerna je za senčne lege, kjer v kombinacijah s hostami, vrtnimi kresnicami in iskrivkami pogled pritegne kontrast njenih narezanih listov s polnimi listi drugih rastlin.

Kitajska rabarbara – Rheum palmatum var. tanguticum je impozantna, lahko bi ji rekli stara mamutska rastlina. Zelo je cenjena za obvodni prostor. Njeni ostro narezani svetleči se listi z rdečkastim nadihom lahko dosežejo do pol metra premera, izredno moč rastline nakazujejo že njeni nabrekli poganjki, ki spomladi silijo iz grede. Ko se nad rastlino dvignejo cvetna stebla s škrlatnimi socvetji, lahko preseže višino dva metra. Potrebuje vrtno zemljo, pravzaprav ji ustrezajo zelo podobne rastne razmere kot običajni vrtni rabarbari. Za eno rastlino potrebujemo vsaj kvadratni meter prostora, zelo učinkovita je kot samostojna rastlina, kombiniramo pa jo lahko z drugimi obvodnimi in polsenčnimi rastlinami, ligularijami, rodgersijami ali hostami.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine