Raziskava, objavljena v glasilu Journal of Exposure Science & Environmental Epidemiology, je razkrila, da bi za boljši zrak v zaprtih prostorih potrebovali kar deset sobnih rastlin na 10 kvadratnih decimetrih, če bi hoteli doseči enak učinek, kot ga s prezračevalnim sistemom.
PREBERITE ŠE: Pametni čistilec zraka, ki združuje tehnologijo in naravo
Za sobne rastline velja, da proizvajajo kisik in prečiščujejo zrak v zaprtih prostorih. A raziskava, v okviru katere so analizirali 12 študij v zadnjih 30 letih, je pokazala, da mita ne držita. »V okviru preteklih raziskav so sobne rastline zaprli v manjše komore, velikosti en kubičen meter, in v zrak spustili hlapno organsko spojino. Spremljali so količino spojine v zraku v določenem časovnem obdobju,« je opisal eden izmed avtorjev nove raziskave Michael Waring za CNN. »Količina je sčasoma sicer padala, vendar so bili mikrobi v prsti ali substratu tisti, ki so jo absorbirali in ne rastline,« je še dodal.
Najbolj učinkoviti sistemi za prečiščevanje zraka v zaprtih prostorih so prezračevalni sistemi, je poudaril Waring. Če bi enak učinek hoteli doseči s sobnimi rastlinam, bi morali živeti v rastlinjaku, je še poudaril. Prezračevalni sistem zagotavlja tudi zadostno količino kisika v zaprtih prostorih.
Kljub temu sobne rastline pozitivno vplivajo na počutje ljudi v zaprtih prostorih – bodisi doma, v pisarni ali drugje.
PREBERITE ŠE: Ikea predstavila zavese, ki bodo čistile zrak v zaprtih prostorih