Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Okrasni vrtovi

Novost na tržišču: elektronske lončnice

Si predstavljate ljubek miniaturni vrtiček v stanovanju, ki bi uspeval, brez da bi ga morali zalivati, gnojiti in oskrbovati? Estonsko podjetje Click & Grow ponuja posebne elektronske lončke za rože, ki bodo – kot obljubljajo v podjetju – rastline vzgajali namesto vas. Gre za inovativen način oskrbovanja rastlin, s pomočjo katerega lahko prav vsak postane vrtnar, se šalijo proizvajalci.
18. 9. 2017 | 13:20
21. 10. 2024 | 22:15
2:55

Vrtnarjenje v treh korakih

Uporaba je povsem enostavna - v lonček vstavite štiri baterije in vanj nalijete nekaj vode. Od tu naprej bo elektronski lonček za rastlino skrbel povsem samostojno in že v nekaj tednih naj bi iz njega zrasla izbrana rastlina.

V lončku so nameščeni posebni senzorji, ki merijo vse potrebne parametre in glede na potrebe rastline sami odmerjajo količino vode, gnojil in zraka. Posamezni lonček je sestavljen iz dveh delov – iz posode, v kateri se nahaja vsa elektronika, senzorji, baterije, črpalka in vodni zbiralnik ter iz posebne kartuše, v kateri so semena, hranila in programska oprema za gojenje rastlin. Lonček in kartuša delujeta podobno kot tiskalnik – tako kot lahko zamenjate kartušo v tiskalniku, lahko nadomestite tudi rastlinsko kartušo v lončku Click & Grow. Ko je življenjski cikel rastline končan, vam ni potrebno kupiti celotnega kompleta, pač pa kupite le novo rastlinsko kartušo, ki jo vstavite v obstoječi lonček in proces rasti se bo začel na novo.

Inovacija v Sloveniji sicer še ni na voljo, mogoče pa jo je naročiti prek spleta. Začetniški paket, ki vsebuje lonček in rastlinsko kartušo, stane slabih 60 evrov, posamezne katuše pa osem evrov.

Cilj je gojenje hrane

Čeprav se morda zdi neverjetno, da rastline lahko rastejo brez zemlje in zalivanja, gre v resnici za posnemanje povsem naravnega procesa – orhideje v tropih denimo rastejo kar na drevesih, vodo in hranila pa črpajo iz zraka.

Kot je pojasnil izvršni direktor podjetja Mattias Lepp, so idejo za nenavaden izum dobili že pred leti. Spominja se, da je pred šestimi leti prebral članek, kako NASA s posebnimi tehnologijami vzgaja rastline povsem brez zemlje. Z razvojem podobnih tehnologij so nastali tudi elektronski lončki, ki pa so po besedah Leppa le začetek na poti do cilja – gojenje hrane v mestnem okolju oziroma kar v zavetju lastnega doma. 

Vir: Gizmag

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine