Omislite si lahko skoraj črno »zamijo«

16. 1. 2020 | Besedilo: Julijana Bavčar | Fotografije: Shutterstock, Flower Council of Holland

zamija, plutovinasti zamaški, sočnice

Bleščeče zelenim zamifolijam, ki jih manj natančni ljubitelji sobnih rastlin poznajo kot zamije, sta se pridružili različici s skoraj črnimi listi in miniaturna izvedba.

Zamifolija (Zamioculcas zamifolia) je v zadnjem desetletju ena najbolj priljubljenih sobnih rastlin, saj je njena oskrba preprosta. Prijata ji svetla senca in zalivanje z deževnico, od pomladi do septembra ji enkrat na mesec dodamo gnojilo za listnate lončnice. Pri zalivanju smo zmerni, saj spada med napol sočnice (polsukulente), ki skladiščijo vodo v odebeljenih listih in steblih.

!!galerija!!


Zmešnjava z imenom

Opozorilo, da je ime »zamija«, ki za to rastlino prevladuje ne samo med ljubitelji, pač pa tudi med ponudniki, napačen izraz, ni pikolovstvo. Gre za to, da je ime zamija že rezervirano za na videz podobno, a po botaničnih lastnostih drugačno rastlino, ki jo kot okrasno lončnico srečamo zelo redko in se botanično imenuje Zamia furfuracea

Zamifolija izvira iz vzhodne Afrike in spada v družno kačnikovk, v katero sodijo tudi monstere, filodendroni ali spatilifili, medtem ko je zamija iz Srednje in Južne Amerike in spada med palme. Drži pa, da je zamifolija dobila podobno ime zaradi podobnosti z zamijo.

Zamifilijo kot okrasno rastlino poznamo šele dobrih 20 let, bum je doživela leta 1996. Osnovna različica zraste v višino do 70 cm, starejša stebla, na katera so nanizani svetlikajoči se listi, se lepo v loku usločijo. Ustreza ji polsenca oz. ne izpostavljenost neposredni sončni svetlobi. Če ima svetlobe preveč, postanejo listi svetlejši.

Ustreza ji polsenca oz. ne izpostavljenost neposredni sončni svetlobi. FOTO: ShutterstockSorte 'Raven', 'Zenzi' ali 'Mini'

Ljubitelji posebnosti si lahko omislijo zamifolijo z zelo zelo temno zelenimi (skoraj črnimi) stebli in listi. Naprodaj je kot sorta 'Raven', pri kateri so svetlejše zeleni le novi poganjki, ki potem potemnijo. V prodaji smo jo zasledili tudi pri nas: pobrskajte pri slovenskih spletnih ponudnikih sobnih rastlin.

Za tiste, ki v stanovanju nimajo preveč prostora, a jih zamofilija privlači zaradi oblike rasti in lahke vzgoje, so primerne bolj pritlikave različice, ki se prodajajo kor Zamioculcas zamifolia 'Zenzi' ali 'Mini'.

Razmnoževanje

Spomladi lahko zamijo razmnožimo z delitvijo korenine. To naredimo, ko presajamo rastline.

Od aprila do junija pa jo lahko razmnožimo z listnimi potaknjenci. S spodnjega ali osrednjega peclja odrežemo posamezni listi (tik pri dnu), nato jih damo za 1 centimeter globoko v zemljo ali plosko položimo liste na zemljo. Najbolje se ukoreninijo v mešanici šote in mivke, pri sobni temperaturi. Rastlina se ukorenini po treh do štirih tednih.

Zalivanje
Ker je zamifolija na pol sočnica, ki v svojem tkivu shranjuje vodo, jo zalijemo šele, ko je prst popolnoma suha. Pri sobni temperaturi to pomeni, da jo zalijemo enkrat na mesec, in sicer obilneje. Če listi ali veje rumenijo, je to skoraj gotovo od preveč zalivanja.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE